Co daje bieganie ?

Dlaczego warto biegać


Bieganie dla zdrowia staje się coraz bardziej popularniejsze. Jest to sport do którego nie są potrzebne żadne drogie sprzęty. Wystarczy założyć wygodne buty i iść biegać. Niektóre osoby rezygnują z biegania – sadzą, że jest tylko dla sportowców i wiąże się z jak najszybszym pokonaniem dystansu. Jednak nie o to w tym chodzi. Nie trzeba mieć specjalnych umiejętności by swobodnie biegać czyli uprawiać tak zwany jogging.Warto wiedzieć kilka rzeczy zanim zdecydujemy się na bieganie :


 • Bieganie zacznij stopniowo – najpierw zacznij od bardzo małych odległości. Przebieganie nagle 15-20 km może nie pomóc ale zaszkodzić.

 • Biegnij zawsze w umiarkowanym tempie

 • Pierwszy bieg nie powinien przekraczać 200 metrów

 • Gdy biegniemy i nagle chwyci nas zadyszka należy zwolnic bieg do marszu i poczekać aż tętno wróci do normy po czym znów przebiec kawałek.Można też w tym czasie wykonać ćwiczenia ramion,skłony itp.

 • Staraj się biegać zawsze o tej samej porze

 • Nie zniechęcaj się szybko gdy szybko się meczysz – wszytko przychodzi z czasem.

 • Jeśli chcesz biegać rób to systematycznie czyli 3-5 razy w tygodniu. Systematyczne bieganie pomaga wyrobić zdrowy nawyk chęci biegania.

 • Kaidy bieg zacznij od rozgrzewki np. krążenie ramion, skłony tułowia do przodu, wymachy nogą naprzemienne, podskoki w miejscu, przysiady itp.

 • Nie biegaj ciągle ale staraj się robić przerwy podczas biegania

 • Biegaj jeśli masz tylko możliwości w miejscach jak najmniej zanieczyszczonych 

 • Zachowaj umiar w bieganiu, nie przemęczaj się bo to może Cię zniechęcić. Lepiej biegać mniejsze dystanse a systematycznie niż co tydzień nagle po 15 kilometrów.

12 myśli na temat “Co daje bieganie ?

 1. Bieganie, czy jakikolwiek inny wysiłek fizyczny, to z pewnością nie dla mnie, bo od razu robię się czerwona, i to nie z powodu słabej kondycji. Tylko po prostu tak mam! 🙁 Zapraszam do siebie 😉

 2. Zauważyłam,że coraz więcej osób łazi z kijkami.Podobno to bardzo pomaga i dożo się spala przy tym.Też nie lubię biegać dlatego cześć drogi biegnę cześć spaceruje i jakoś daje rade 🙂

 3. bardzo fajny tekst, ja kiedyś biegałam prawie codziennie choć jestem kompletną amatorką, teraz muszę zrobić przerwę ze względu na ciążę, ale polecam:)

 4. Biegam już ponad 2 tygodnie, przez jakiś czas 2 km i robiłam sobie 4 przerwy w jedną stronę i 4 w stronę powrotną. Teraz, po dwóch tygodniach wydłużyłam bieganie do 3 km codziennie i robię jedynie 1 przerwę w jedną stronę, czyli dwie przerwy w ciągu 6 km i powiem szczerze – polubiłam to. Szlag mnie trafia jak leje za oknem i nie mogę iść biegać, chociaż i tak biegam jak pada taki delikatny deszczyk – to już uzależnienie.

  EFEKTY? NIESAMOWITE! Schudłam w ciągu 2 tyg ze 2-3 kg (widać na rękach, brzuchu, udach i pośladkach), kładę się spać i od razu zasypiam – a wstawanie? Z samego rana jestem już całkowicie wypoczęta! Dodatkowo cera nabrała ładnych rumieńców, widać mniej krostek – moja buzia kocha być na świeżym powietrzu (mieszkam na wsi). W czasie biegu humor tak mi dopisuje jak nigdy – jestem naprawdę szczęśliwa! Dodatkowo polecam pić minimum 2 litry wody dziennie – ja piję 3litry dziennie i już nie mogę się bez tego obejść 😉

  Dziewczyny! Wkładać wygodne buty i biegać we własnym rytmie z ulubiona muzyką (ja dodatkowo w biegu tańczę – jakoś tak mnie ponosi). Pamiętajcie, że to nie wyścig! Alternatywą jest zawsze rower. Chociaż rower samotnie jakoś jest mało interesujący.

Dodaj komentarz