Kobiety Himba - Piękno kobiet nie zniszczone przez cywilizacje


Wikipedia : Himba (Ovahimba) – grupa etniczna, zamieszkująca północno-zachodnią część Namibii  Jej liczebność szacowana jest na ok. 20-50 tys.. Himba są blisko powiązani z Herero, posiadają m.in. wspólny język. Prowadzą koczowniczy tryb życia, zajmują się głównie pasterstwem. Hodują głównie kozy i bydło.

Można by rzec, że kobiety z plemienia Himba nie są z naszego świata. Ich wyjątkowo piękna uroda pochodzi zupełnie z  samej natury.W ich świecie nie ma nic świadczącego o współczesności, żyją poza czasem, w miejscu na ziemi gdzie człowiek i natura tworzą jedność. 

Znakiem charakterystycznym kobiet Himba jest czerwony kolor skory. Kolor ten zawdzięczają ochrze rodzajowi czerwonej glinki. Glinka ta stanowi jedyny kosmetyk kobiet. Kosmetyk , który czyni te kobiety wyjątkowo piękne. Skórę mają niezwykle delikatną w dotyku niczym aksamit. Jej powab nie maleje z wiekiem lecz utrzymuje się przez wyjątkowo długi czas. Swój kosmetyk tworzą poprzez połączenie glinki z odrobiną tłuszczu. Tłuszcz ten pochodzi z kóz albo krów. Krowy i kozy bowiem są głównym źródłem pokarmu tego ludu. Mężczyźni zajmują się wypasem kóz a kobiety prowadzeniem domu. W swoich domkach zajmują się gotowaniem, wyplataniem koszy z trawy czy pilnowaniem dzieci. W miedzy czasie pielęgnują swoja urodę , glinkę stosują nie tylko do pielęgnacji ciała ale i także włosów.

Wygląd włosów jest bardzo istotny w tym plemieniu 

Wikipedia : Charakterystyczną cechą Himba są ich włosy. W czasie dojrzewania włosy dziewczynek plecione są z przodu, by zakryć jej twarz przed zalotami mężczyzn. Kobiety, które osiągnęły już dojrzałość i są gotowe do zamążpójścia wiążą włosy z tyłu głowy sznurkiem z palmy makalani. Kobiety zamężne noszą na czubku głowy skórzaną embre. Natomiast wdowy zdejmują embrę z głowy na znak żałoby.
Młodzi chłopcy mają na czubku głowy warkocz. Kiedy stają się mężczyznami warkocz ten rozdziela się na dwa. Żonaci mężczyźni noszą na głowie turban z owczej skóry. Podkreśla to również ich status wojenny. Po śmierci żony, mężczyzna ścina warkocz i nosi odkrytą głowę przez cały rok.
Cały strój kobiety waży ok. 12 kg, składają się na niego liczne bransolety na ręce i nogi, metalowe obroże, pas, korale a także inne ozdoby, z których większość wykonana jest ze skory, kości i metalu, pokrytych ochrą i tłuszczem. Na szyjach między bujnymi piersiami wiszą symbolizujące płodność muszelki, a ilość bransolet na kostkach nóg odpowiada ilości posiadanych dzieci. Strój mężczyzn – jest mniej ozdobny niż strój kobiet. Każdy z nich na szyi nosi ozdoby z muszelek, u pasa uwiązaną ma spódniczkę podobną do spódniczki kobiet, a na nogach sandały z koziej skóry.

Zapraszam do obejrzenia ciekawych filmów na temat plemienia Himba :

Komentarze

 1. mogliby sie tylko bardziej ubrac a w szczegolnosci zaslonic niektore czesci ciala:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Taki już ich urok :)

  OdpowiedzUsuń
 3. zdjecia i opis tam mnie oczarowal,ze z checia bym pojechala w tamte strony by czerpac radosc z tych urokow natury ^^

  OdpowiedzUsuń
 4. Widziałam ten odcinek Cejrowskiego:)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Drodzy Czytelnicy ! Wszystkie komentarze po 28.09.2016 do 20.03.2019 roku zostały skasowane z związku z przejściem systemu komentarzy ponownie na blogowy z disqusa - za kłopot bardzo przepraszam !

Instagram

Blog Naturalnie Piękna, powstał w sierpniu 2009 roku. Jeszcze 10 lat temu, nie sądziłam,że moje hobby - potrwa tak długo. Dzięki prowadzeniu bloga, nauczyłam się lepiej dbać o siebie jako kobieta. Codziennie odkrywam nowe tajniki pielęgnacji: jak dbać o włosy, jak mieć zdrową cerę czy też jak troszczyć się o swoje zdrowe. Odkryłam swoje hobby jakim jest robienie domowych kosmetyków. Kosmetyki diy to coś co uwielbiam robić i cieszę się, gdy mogę podzielić się z innymi tym co robię. Na co dzień staram się stawiać na jak najbardziej naturalną pielęgnacje, sięgam głównie po kosmetyki naturalne, lubię też używać produktów polskich marek kosmetycznych. Recenzje kosmetyków to jeden z tematów najczęściej poruszanych na moim blogu. Traktuje to jako wyzwaniem i zawsze staram się włożyć w to dużo pracy i serca. Na blogu poruszam tematy nie tylko kosmetyczne. Znajdziecie tutaj też wiele inspiracji z świata wystroju wnętrz czy też mody. Lubię też dzielić się swoimi doświadczeniami z bycia blogerką i cieszę się, gdy mogę komuś przez to pomóc. Blog nie jest tylko stroną typowo poradnikową. Poruszam tutaj też tematy osobiste czyli w skrócie lifestyle. Zwierzam się z tego jak być mamą, która ma nieco kompleksów i walczy o pewność siebie. Zakładając tego bloga miałam jeden główny cel, nauczyć się kochać siebie i pokazać światu, że każda kobieta może być piękna. Mam nadzieję, że spędzicie tutaj miło czas i znajdziecie tutaj mnóstwo inspiracji