Kobiety Himba - Piękno kobiet nie zniszczone przez cywilizacje


Wikipedia : Himba (Ovahimba) – grupa etniczna, zamieszkująca północno-zachodnią część Namibii  Jej liczebność szacowana jest na ok. 20-50 tys.. Himba są blisko powiązani z Herero, posiadają m.in. wspólny język. Prowadzą koczowniczy tryb życia, zajmują się głównie pasterstwem. Hodują głównie kozy i bydło.

Można by rzec, że kobiety z plemienia Himba nie są z naszego świata. Ich wyjątkowo piękna uroda pochodzi zupełnie z  samej natury.W ich świecie nie ma nic świadczącego o współczesności, żyją poza czasem, w miejscu na ziemi gdzie człowiek i natura tworzą jedność. 

Znakiem charakterystycznym kobiet Himba jest czerwony kolor skory. Kolor ten zawdzięczają ochrze rodzajowi czerwonej glinki. Glinka ta stanowi jedyny kosmetyk kobiet. Kosmetyk , który czyni te kobiety wyjątkowo piękne. Skórę mają niezwykle delikatną w dotyku niczym aksamit. Jej powab nie maleje z wiekiem lecz utrzymuje się przez wyjątkowo długi czas. Swój kosmetyk tworzą poprzez połączenie glinki z odrobiną tłuszczu. Tłuszcz ten pochodzi z kóz albo krów. Krowy i kozy bowiem są głównym źródłem pokarmu tego ludu. Mężczyźni zajmują się wypasem kóz a kobiety prowadzeniem domu. W swoich domkach zajmują się gotowaniem, wyplataniem koszy z trawy czy pilnowaniem dzieci. W miedzy czasie pielęgnują swoja urodę , glinkę stosują nie tylko do pielęgnacji ciała ale i także włosów.

Wygląd włosów jest bardzo istotny w tym plemieniu 

Wikipedia : Charakterystyczną cechą Himba są ich włosy. W czasie dojrzewania włosy dziewczynek plecione są z przodu, by zakryć jej twarz przed zalotami mężczyzn. Kobiety, które osiągnęły już dojrzałość i są gotowe do zamążpójścia wiążą włosy z tyłu głowy sznurkiem z palmy makalani. Kobiety zamężne noszą na czubku głowy skórzaną embre. Natomiast wdowy zdejmują embrę z głowy na znak żałoby.
Młodzi chłopcy mają na czubku głowy warkocz. Kiedy stają się mężczyznami warkocz ten rozdziela się na dwa. Żonaci mężczyźni noszą na głowie turban z owczej skóry. Podkreśla to również ich status wojenny. Po śmierci żony, mężczyzna ścina warkocz i nosi odkrytą głowę przez cały rok.
Cały strój kobiety waży ok. 12 kg, składają się na niego liczne bransolety na ręce i nogi, metalowe obroże, pas, korale a także inne ozdoby, z których większość wykonana jest ze skory, kości i metalu, pokrytych ochrą i tłuszczem. Na szyjach między bujnymi piersiami wiszą symbolizujące płodność muszelki, a ilość bransolet na kostkach nóg odpowiada ilości posiadanych dzieci. Strój mężczyzn – jest mniej ozdobny niż strój kobiet. Każdy z nich na szyi nosi ozdoby z muszelek, u pasa uwiązaną ma spódniczkę podobną do spódniczki kobiet, a na nogach sandały z koziej skóry.

Zapraszam do obejrzenia ciekawych filmów na temat plemienia Himba :
Copyright © 2016 Naturalnie Piękna , Blogger