Lanolina z nią nie straszna nam żadna zima !

Lanolina jest naturalnym i bardzo cenionym emulgatorem (Czyli połączenie dwóch niemieszalnych ze sobą cieczy zwane emulsją, emulsją może być np. krem)  
Jest otrzymywana z dokładnie oczyszczonego tłuszczu wełny owczej. Posiada konsystencję gęstej maści, a jej kolor jest żółtawy. Naturalna lanolina posiada bardzo duże podobieństwo do naturalnego tłuszczu naszej skóry. Dzięki temu ma bardzo dobre właściwości pielęgnujące skórę i włosy :
 • Przenika w głąb naskórka nawilżając jej wewnętrzne warstwy
 • Tworzy ochronny film, chroniący skórę przed utratą wilgoci
 • Zmniejsza suchość i szorstkość skóry
 • Poprawia kondycje skóry, włosów i paznokci
 • Może również poprawić naturalną pracę gruczołów łojowych naszej skóry 
 • Jest częstym zarówno produktów drogeryjnych jak i maści aptecznych 
Lanolina w zależności od tego jak jest pozyskiwana może niekiedy uczulać, jeszcze niedawno do pozyskania lanoliny używano silnych detergentów. Detergenty te przenikały  do tłuszczu przez co efektem było często mylne osądzenie Lanoliny o uczulenia.  Dziś już wiemy, że dobrze pozyskana lanolina nie powinna uczulać.  
Jest bardzo dobrym sprzymierzeńcem osób, które posiadają suchą i szorstką skórę.
Kosmetyki z lanoliną są idealne na tą porę roku, stosowanie np. błyszczyków do ust z lanoliną zapewni ustom ochronę przed mrozem i nawilżenie.

9 myśli na temat “Lanolina z nią nie straszna nam żadna zima !

 1. Lanolinę obecnie otrzymuje się także syntetycznie i ta jest biała/bielsza. Poza tym powinno się ją rozpuszczać w tłuszczach przed nałożeniem na skórę.
  Lanolina przyspiesza także gojenie oparzeń, przez co często jest bazą w maściach na oparzenia.

 2. Dziękuję za uzupełnienie informacji 🙂 Ja kupiłam ostatnio ,,oczyszczoną lanolinę" w aptece i jest żółta – z tego co wiem robi się biała jak robi się z niej emulsję – Na razie trzymam ją w pudełeczku i czekam aż pojawi się u mnie więcej składników kremu – wtedy ukręcę sobie krem 🙂

 3. lanolina zawiera pestycydy, ktore zjadaja owieczki, a te wylaza im na skore, jak kazdy syf, ktory jemy… moze zawierac srodki kancerogenne, radzę unikać

 4. Racja o tym nie pomyślałam. Nie zmienia to faktu, ze lanolina jest ceniona od lat w kosmetyce. I najlepiej się przekonać samemu jak działa na naszą skórę – również radzę unikać gdy zauważymy uczulenie.
  Można kupić również lanolinę BIO, na pewno nie zawiera niczego złego.

Dodaj komentarz