MELATONINA i FITOMELATONINA


MELATONINA i FITOMELATONINA


O właściwościach hormony melatoniny, wytwarzany przez szyszynkę uczyła się część z was w szkole na lekcjach biologi. Jak dobrze wiecie, hormon ten jest odpowiedzialny za właściwą regulację procesu snu i czuwania. Z wiekiem poziom melatoniny, ulega zmniejszeniu się przez co osoby starsze mają często problemy z snem. Chorując na bezsenność lub często zmieniając rytm dobowy ( np. pracując na zmiany) nasz organizm może wytwarzać miej tego hormonu.

MELATONINA i FITOMELATONINA

Nie każdy natomiast wie, że hormon ten jest też ważnym elementem w zachowaniu młodości.
Nie bez przyczyny sen to zdrowie a zdrowy sen = prawidłowa produkcja melatoniny.
Wszystko to toczy się w głąb komórek w strukturze DNA. Melatonina zwalcza wolne rodniki , które są jedną przyczyn szybszego starzenia się komórek organizmu. Stanowi również, naturalną obronę organizmu przed promieniowaniem UV. Dotlenia skórę poprzez zwiększenie krążenia kapilarnego. Przyczynia się do ogólnego poprawienia wyglądu naszej skóry.


Fito-melatonina
Ma taką samą strukturę jak melatonina. Różni się, tym że jest wytwarzana przez rośliny. U roślin pełni inną funkcję obronną przed bakteriami, grzybami jak i zabójczym dla roślin ozonem czy promieniowaniem UV. Większość roślin zawiera w sobie fito-melatoninę, lecz tylko nieliczne posiadają jej bardzo wielkie pokłady. Ma na to wpływ np. mikroklimat czy położenie geograficzne. Pani Doktor Francesca Ferri w swoich badaniach odnośnie fito-melatoniny odkryła rośliny o wyjątkowych pokładach tego hormonu. Znajdziemy je najczystszych alpejskich górach w okolicach Trento. Do tych roślin są zaliczane : Avena sativa ( Owies zwyczajny ) , Salvia officinalis (Szałwia lekarska) , Achillea millefolium (Krwawnik pospolity ).

Copyright © 2016 Naturalnie Piękna , Blogger