Z wizytą u ginekologa, czy taki diabeł straszny jak go malują ?


Założę się, że nie jedna z was bała się pierwszej wizyty. Albo jest właśnie teraz na takim etapie, że wręcz panicznie boi się iść do ginekologa.Wiele kobiet pierwszą wizytę zalicza już w trakcie ciąży.
Czy słusznie odkładać badanie i czekać w nieskończoność ? Czy naprawdę jest czego się bać ?


Jako nastolatka pamiętam jak z szkoły wybraliśmy się na dziewczęcą wizytę do ginekologa. Pierwsze wrażenia były dosyć makabryczne. Krzesło, które wyglądało jak narzędzie do tortur, dziwne narzędzia do badania... na tamten moment nie chciałam oglądać tego miejsca do momentu kiedy to będzie konieczne.
Na szczęście zmądrzałam i już od kilku lat chodzę regularnie na badanie i stało się to dla mnie czymś normalnym.

Podczas wizyty najpierw przeprowadzany jest wywiad, cel wizyty itp
Później przychodzi czas na badanie na kozie.. Trzeba pozbyć się części dolnej garderoby i wgramolić się na śmieszne krzesło. Najlepiej wtedy myśleć o czymś innym, a do tego najlepiej się zrelaksować. Ginekolog sprawdza czy narządy rodne są zdrowe, czy nie ma guzków, czy szyjka macicy jest prawidłowa
Niekiedy przeprowadza się też USG ( to badanie nie jest wykonywane tylko w ciąży )
Lekarz za sprawą kolejnego dla mnie śmiesznego sprzętu ( wprowadzanego dopochwowo) sprawdza jeszcze raz czy w środku nie ma nic niepokojącego. Można wtedy zobaczyć na ekranie co tam się ma w środku. Jak umieszczone są jajniki i macica a nawet ilość płynów w pęcherzu.
Po badaniu ,,ogólnym” zazwyczaj pobierana jest cytologia 
Lekarz wprowadza do środka coś w rodzaju długiego patyczka i pobiera wymaz. Niekiedy może trochę zaboleć lub być niemiłe - ale co to dla nas kobiet ?
Z Wikipedii
Cytologia to potoczne określenie badania cytologicznego, które jest badaniem przesiewowym w kierunku raka szyjki macicy. Opiera się na spostrzeżeniu Papanicolaou z początku zeszłego wieku.
Badanie cytologiczne pozwala na wczesne rozpoznanie stanu przedrakowego szyjki macicy. Polega ono na mikroskopowej ocenie rozmazu pobranego z tarczy i kanału szyjki macicy. Badanie nie jest bolesne. Jak każde badanie ginekologiczne tak i to wymaga od kobiety ogólnego rozluźnienia się. Cytologia nie powinna być wykonywana wcześniej niż w 4 dniu po miesiączce i nie później niż w 4 dniu przed następną miesiączką. Najlepszym czasem na wykonanie badania cytologicznego jest okres między 10 a 18 dniem cyklu miesiączkowego.
W dzisiejszych czasach, badanie to jest rutynowym, wykonywanym przez wszystkich lekarzy ginekologów. Profilaktyczne badanie cytologiczne powinien zlecić lekarz ginekolog przynajmniej raz w roku.


W jakim wieku należy iść do ginekologa ?


Wiek nie ma znaczenia, z wizytą u ginekologa wybierają się już 12-13 latki które zaczynają miesiączkować.
Ja w tym wieku bardzo bałam się iść, teraz tego żałuję bo być może uniknęłabym bardzo bolesnych miesiączek, podczas których musiałam nie raz brać zastrzyki znieczulające.

Jeśli niepokoisz się jakimś objawami nie ma co szukać ,,złotej rady w internecie” tylko czym prędzej się wybrać może być to objaw choroby która może mieć bardzo poważne skutki w przyszłości.
Być może też twoje hormony nie pracują jak należy i ważne jest ich uregulowanie albo zaraziłaś się wirusem HPV

Dziewczyny, które już zaczęły współżycie ( a są one coraz młodsze) dla swojego bezpieczeństwa nie powinny unikać ginekologa. Nawet najcudowniejszy mężczyzna na świecie, może sprawić że twoje życie zamieni się w koszmar i zarazi cię np. HIV

To nie bajki, takie rzeczy się zdarzają a tylko od nas zależy czy będziemy na tyle mądre by się regularnie badać.
Tak jak już wspomniałam, wiek nie ma znaczenia jeśli się jest już dojrzałą i świadomą kobietą takie wizyty powinny być normalnością.
Polecam artykuły :


A na koniec coś bardzo śmiesznego i jestem ciekawa czy wam znanego :)
Instagram

Blog Naturalnie Piękna, powstał w sierpniu 2009 roku. Jeszcze 10 lat temu, nie sądziłam,że moje hobby - potrwa tak długo. Dzięki prowadzeniu bloga, nauczyłam się lepiej dbać o siebie jako kobieta. Codziennie odkrywam nowe tajniki pielęgnacji: jak dbać o włosy, jak mieć zdrową cerę czy też jak troszczyć się o swoje zdrowe. Odkryłam swoje hobby jakim jest robienie domowych kosmetyków. Kosmetyki diy to coś co uwielbiam robić i cieszę się, gdy mogę podzielić się z innymi tym co robię. Na co dzień staram się stawiać na jak najbardziej naturalną pielęgnacje, sięgam głównie po kosmetyki naturalne, lubię też używać produktów polskich marek kosmetycznych. Recenzje kosmetyków to jeden z tematów najczęściej poruszanych na moim blogu. Traktuje to jako wyzwaniem i zawsze staram się włożyć w to dużo pracy i serca. Na blogu poruszam tematy nie tylko kosmetyczne. Znajdziecie tutaj też wiele inspiracji z świata wystroju wnętrz czy też mody. Lubię też dzielić się swoimi doświadczeniami z bycia blogerką i cieszę się, gdy mogę komuś przez to pomóc. Blog nie jest tylko stroną typowo poradnikową. Poruszam tutaj też tematy osobiste czyli w skrócie lifestyle. Zwierzam się z tego jak być mamą, która ma nieco kompleksów i walczy o pewność siebie. Zakładając tego bloga miałam jeden główny cel, nauczyć się kochać siebie i pokazać światu, że każda kobieta może być piękna. Mam nadzieję, że spędzicie tutaj miło czas i znajdziecie tutaj mnóstwo inspiracji