Blog - czy ilość obserwatorów ma znaczenie ? Jak zwiększyć oglądalność na blogu ?

źródło
Ostatnio znów chciałam skasować bloga. Powodem jest zawsze była mała ilość obserwatorów. Prowadząc bloga ponad 6 lat można naprawdę się zdołować tym, że mimo starań licznik nie szaleje. Przemyślałam sobie dokładnie o co chodzi tak naprawdę z tą liczbą obserwatorów ? Chciałam się dziś z wami podzielić moimi refleksjami na ten temat... ciekawskich zapraszam !Zacznijmy od tego czym tak naprawdę są obserwatorzy. Jak sama nazwa wskazuje są to osoby, które deklarują się prywatnie lub publicznie ,,obserwować bloga". Niestety w praktyce wygląda to zupełnie inaczej niż teorii. Dlaczego ?
 • Wiele osób tylko klika ,,obserwuj bloga" a tak naprawdę tego nie robi. 
 • Często klikamy obserwuj bloga, który ma dużą liczbę obserwatorów ponieważ działa to na naszą psychikę. Coś co jest lubiane przez dużą liczne osób przyciąga naszą uwagę. Rzadko kiedy zastanawiamy się dlaczego ten blog ma tyle lajków. Przyznam się mi się to zdarzało często, chciałam aby takie blogi były dla mnie inspiracją i motywacją do pracy nad własnym.
 • Wiele osób kilka tylko dlatego by móc wygrać w konkursie. Nie da się ukryć, że jest to swego rodzaju wabik na obserwatorów i ten kogo stać na organizowanie co chwila konkursów ma ich więcej.
 • Można też wybłagać sobie obserwatorów bloga. Spam w postaci komentarzy ,, Świetny blog, obserwuje-zapraszam do siebie" czy też ,,Obserwujemy się wzajemnie ?". Tym sposobem tak naprawdę można zdobyć dużą ilość obserwatorów bloga jak i negatywnej opinii o blogu. Niektórym osobą taki spam nie przeszkadza, ja niestety należę do osób które nie lubią takiego usilnego błagania.
 • Obserwatorów można sobie też ,,wyczarować". Nie wiem jak to się dzieje... czy faktycznie można ich sobie ,,wykupić" czy też jest to jakaś sztuczka hakerska. Trafiłam na blogi po których było widać, że coś jest nie tak. Z licznika wejść na blogu i ilości obserwatorów wynikało że co druga odwiedzająca osoba polubiła bloga. Dziwne no nie ? Wiem, że można takich obserwatorów wykupić sobie na fb. Kiedyś z taką propozycją napisała do mnie pewna firma. Ubaw miałam po pachy ! Nie rozumiem jak można wykupić sobie obserwatorów i żyć z świadomością że się samego siebie oszukuje.
Jak sami widzicie liczna obserwatorów tak naprawdę nie ma znaczenia. Przestałam na nią już dawno zwracać uwagi, odkąd wiem czym tak naprawdę może być zdobyta. Oczywiście nie wrzucam wszystkich blogów do jednego worka. Nie każda bloger który ma dużą ilość obserwatorów jest oszustem. Są blogi które są lubiane i obserwowane nie bez powodu. Ich oryginalność i wyjątkowość zachęca by zostać i być uczestnikiem życia tego bloga.

Co według mnie jest wyznacznikiem bloga, którego chce się obserwować ?
 • Oryginalność i niepowtarzalność ! Coś naprawdę teraz rzadko spotykanego. Niewiele blogów wyróżnia się na tle tysiąca które istnieją w sieci. Liczba blogów wciąż rośnie, wiele nowych z braku pomysłów dokładnie kopiuje tematykę popularnych blogów.
 • Wartościowe teksty w które widać, że się włożyło nieco pracy. Kto piszę bloga ten wie jak dużo czasu zajmuje napisanie np. dokładnej analizy diety pro-włosowej a ile czasu zajmuje np. wrzucenie w posta reklam z Lidla czy biedronki.
 • Estetyka i wygląd bloga. Z tym wiąże się wszystko co przyciąga oko. Od wystroju bloga po ciekawe i oryginalne zdjęcia. 
 • Łatwość poruszania się po blogu. Znacie to uczucie ? Jesteście na nowym blogu a nic nie umiecie znaleźć ? Dobra organizacja postów, znacznie bardziej umila czas spędzania na blogu
 • Kontakt z czytelnikami. Według mnie jest bardzo ważnym aspektem ! Nie zwracanie w ogóle uwagi na komentarze czytelników. Traktowanie ich z góry, lekceważenie szczerych uwag. Wchodząc na takie blogi nie raz człowiek czuje się jak intruz a nie jak mile widziany gość.
 • Pokazanie się takim jakim się jest. Nie wiem jak wy, ale blogerki które nie wstydzą się pokazać swojego zdjęcia są dla mnie bardziej wiarygodne i realne. Z przyjemnością zaglądam na blogi z którego uśmiecha się do mnie szczerze jakaś osoba. 
 • Różnorodność. Wchodząc ponownie na bloga oczekujemy, że zastaniemy coś nowego i ciekawego. Czytając po raz kolejny prawie ten sam tekst, najzwyczajniej w świecie z czasem zaczynamy się nudzić.
 • Częstotliwość publikowania. Czytamy blogi na których coś się dzieje. O blogach w których nowy post pojawia się powiedzmy raz w miesiącu najzwyczajniej zapominamy. Im częściej pojawia się nowy post, tym częściej odwiedzamy danego bloga.
 • Zachowanie umiaru w reklamach. Wiele blogów ma swego rodzaju współpracy. Nie widzę w tym nic złego, sama podejmuje je od czasu do czasu. Sens w tym by nie skupiać się tylko na tym ! Robienie z swojego bloga powierzchni typowo reklamowej bije po oczach. Pełno banerów sklepów na pasku bocznym, wpisy stanowiące same recenzje produktów sponsorowanych. Zupełny brak ,,własnych postów" to zupełnie mnie zniechęca do czytania takiego bloga. 
A wy dodalibyście coś od siebie ? Co sprawia, że obserwujecie blogi ?

* Pisząc tego posta uświadomiłam sobie jak wiele czeka mnie jeszcze pracy nad blogiem ! Wiem, że z niektórych powodów sama sobie zasłużyłam na to by być w tyle. Jednak swojej pracy nie mam zamiaru już nigdy więcej oceniać pod kątem ilości obserwatorów. Jest wiele innych rzeczy, które mają większe znaczenie i na tym chce się skupić. 


P.s jeśli szukacie przydatnych stron do rozwoju swojego bloga to polecam: http://www.buildyourownblog.net/
Copyright © 2016 Naturalnie Piękna , Blogger