Piżmo – intrygujący składnik perfum

Niektóre perfumy przyciągają uwagę bardziej od innych mieszanek. Oczywiście to zależy od składników kompozycji. Jednym z najpopularniejszych ingredientów perfum jest piżmo. Poznaj tajemnicę tego intrygującego składnika.


Piżmo – co to jest?

Dawniej piżmo pozyskiwane było od gruczołów piżmaka syberyjskiego, czyli ssaka kopytnego wyglądem przypominającego jelenia bez poroża. Aby więcej nie krzywdzić tych zagrożonych wyginięciem pięknych zwierząt, naturalne piżmo dziś zastąpiono jego syntetycznym odpowiednikiem, który trudno odróżnić od oryginału.

Jak pachnie piżmo?

Piżmo jest opisywane jako gładkie, pastelowe, nieco słodkie, ale nie mdłe. Kojarzy się z ciepłem i sensualnością. Niektórzy określają jako skórzany, innym kojarzy się ze świeżością. Piżmo doskonale przenosi i podkreśla inne składniki perfum i nadaje im „aksamitności”. W niektórych perfumach spotkasz się z białym piżmem, inaczej white musk, które nadaje mieszankom charakteru mydlano-pudrowego. Osoby używające zapachów z białym piżmem cenią go za niezwykłą świeżość.

Piżmo jako afrodyzjak

Podobnie jak ambra, piżmo jest składnikiem pochodzenia zwierzęcego, któremu przypisuje mu się działanie pobudzające. W końcu zwierzęta używają go do wabienia partnera, znaczenia terenu i w konsekwencji do rozmnażania się. Dlatego piżmo kojarzy się z czymś zmysłowym i działającym podniecająco. Oczywiście nie jest to regułą, ponieważ zapachy na każdego działają inaczej, a ich działanie jest uzależnione również od pH i temperatury skóry osób je noszących.

Piżmo jako składnik perfum

Piżmo jest uniwersalne i można je znaleźć jako składnik kompozycji dla kobiet i mężczyzn. Jest ingredientem perfum uniseks, np. Calvin Klein One – perfumy uniseks znajdziesz tutaj: http://tagomago.pl/produkt/191/Calvin-Klein/CK-One-woda-toaletowa-spray-200ml/ Piżmo jest składnikiem, który zapewnia głębię zapachu i niezwykle utrwala perfumy, podbijając nuty serca i głowy. Tworzy bardzo często bazę perfum o sensualnym charakterze. Jest dodawane m.in. do mieszanek orientalnych i kwiatowych.

Jak wybierać perfumy z piżmem?

Perfumy składają się z nut, które uwalniane są po kolei – najpierw poczujesz nutę głowy, po kilku minutach pierwsze skrzypce będzie grać nuta serca, od której zależy charakter perfum i to, czy je polubisz. Podstawą „piramidy” zapachowej jest nuta bazy, która zapewnia kompozycji głębie oraz trwałość. Najważniejsze jest jednak to, że nuty uwalniane są pod wpływem ciepła skóry. Na papierku do testowania perfum zapach może być zakłamany. Rozkwitnie on bowiem dopiero pod wpływem temperatury ciała. Dlatego wybierając perfumy nie wąchaj korka od flakonika, ani nie skupiaj się na testerach. Rozpyl zapach na skórze i dopiero po kilku minutach zobacz, czy jest on dla Ciebie odpowiedni.
Pamiętaj też, że piżmo nigdy nie jest jedynym składnikiem kompozycji, dlatego jeśli jedne zapach Ci nie odpowiada, możliwe, że to nie wina piżma, ale innego komponentu. Warto próbować wiele zapachów, by wybrać ten idealny dla siebie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Drodzy Czytelnicy ! Wszystkie komentarze po 28.09.2016 do 20.03.2019 roku zostały skasowane z związku z przejściem systemu komentarzy ponownie na blogowy z disqusa - za kłopot bardzo przepraszam !

Copyright © 2016 Naturalnie Piękna , Blogger