Blogowanie w różnych językach

Blogowanie w różnych językach – czy warto ?

Hej Wszystkim,
Dzisiaj chciałam Was zaprosić do kilku przeczytania kilku refleksji na temat ,,Blogowanie w różnych językach”.

Wielojęzyczność ułatwia życie w wielu jego sferach. Nie da się ukryć, że dzisiaj znajomość języków obcych jest czymś normalnym.Wiele słów z języka angielskiego czy niemieckiego, wkradła się na stałe w nasze słownictwo. Internet poszerza nasze horyzonty i zdobywanie nowej wiedzy jest coraz łatwiejsze. 

Na wielu blogach lub stronach w sieci, możemy spotkać automatyczne tłumaczenie tekstu.
Każdy z nas, kto korzystał z takiego narzędzia ( swoją drogą jest dostępne również jako gadżet na blogerze) dobrze wie, że przetłumaczony test często ni jak ma się do treści. Nie raz miałam ubaw po pachy, gdy próbowałam zrozumieć treść tekstu w innym języku, tłumacząc go w popularnym Google translatorze.

Coraz częściej spotykam się z blogami, w których treść jest napisana w dwóch albo w trzech językach.  Czy taka forma jest kluczem do większej popularności w blogowaniu ? Czy nadaje się do każdego typu bloga ? W jaki sposób stworzyć wielojęzykowy blog, by ten był przyjazny dla każdego czytelnika ? Poniżej przedstawiam, kilka moich wniosków na ten temat

  • Pisanie bloga w wielu językach, znacznie poszerza grono czytelników. Warto pamiętać,aby oprócz samej treści, dodawać adres bloga do światowych wyszukiwarek. Myślę, że nie ma sensu pisać w kilku językach jeśli jesteśmy nastawieni tylko i wyłącznie na czytelników z Polski.
  • Jeśli już decydujemy się na pisanie w kilku językach, warto uprzednio przeanalizować źródła ruchu sieciowego i nastawić się na jeden/dwa dodatkowe języki.
  • Zwiększając zakres treści, ważne jest aby pamiętać by wszystko wyglądało schludnie. Pierwsze 30 sekund wejścia na bloga jest najważniejsze. Jeśli treści nie da się ogarnąć od razu i panuje chaos, znacznie zniechęca to czytelnika aby pozostał na blogu dłużej. ( Osobiście lubię gdy nad treścią jest np. flaga  informująca w jakim języku jest napisane treść poniżej.  Fajną opcją jest możliwość rozwijania tekstu w tym języku który na konkretnie interesuje. )
  • Umieszczanie zbyt wielu języków na raz na blogu jest nieco rozpraszające, lepiej ograniczyć się do maksymalnie 3 języków.
  • Pisanie postów w wielu językach jest bardziej czasochłonne. Ma to jednak swoje plusy, robiąc to osobiście szkolimy obcy język.
  • Jeśli chcemy by wszystko wyglądało profesjonalnie i mamy dodatkowe fundusze na rozwój bloga, warto skorzystać np. z http://www.centrumtlumaczen.pl/
  • Wielojęzyczność bloga, poszerza nie tylko możliwości zdobycia nowych czytelników ale i nowych współprac.
A czy Wy lubicie gdy blog ma kilka języków ? Czy często zaglądacie na zagraniczne strony ?

Dodaj komentarz