Jakie buty do biegania ?

Bieganie, dyscyplina sportowa która z każdym dniem zyskuje popularność co coraz to większej liczby osób.Wbrew powszechnej opinii, nie jest to najtańszy sport na świecie. Wiele osób myśli, że do biegania nie potrzeba profesjonalnych sprzętów i biegać można w byle czym.

Przez takie podejście, wiele początkujących biegaczy traci swój zapał już w pierwszych tygodniach podjęcia treningu, kończąc przykrą kontuzją.  Tutaj nie wystarczy kupno butów ,,do biegania” na promocji w sklepie kierując się swoim rozmiarem stopy. Wybór butów dla biegaczy, nie jest łatwym zadaniem. Każdy zawodowy biegacz, czy też osoba która biega wiele lat ma w zanadrzu kilka par butów i to nie koniecznie z niskiej półki cenowej.

Biegając ważne jest poznanie anatomii własnej stopy. Warto udać się do ortopedy, lub innego specjalisty w celu wykluczenia jednej z wad, która może być kluczowa w tym sporcie. Ważne jest też określenie rodzaju stopy, możemy wyróżnić  : stopa pronująca, stopa neutralną, stopa supinująca.  Przy doborze butów kluczowym czynnikiem jest również stwierdzenie wysokości sklepienia stopy. Duże znaczenie ma również bycie pronatorem. Polecam artykuł w którym szczegółowo zostały określone te pojęcia, przeczytać możecie go tutaj

Nawet buty z najlepszej marki, nie zdołają zapewnić odpowiedniego komfortu biegania o każdej porze roku, czy też rodzaju nawierzchni. Nasze stopy mogą ulec spuchnięciu w przypadku wyższych temperatur, co jest normalnym zjawiskiem, nie tylko wśród biegaczy. Różnorodne podłoże do biegania, twarde czy też miękkie nie jest obojętne naszym stopą. W każdym przypadku, wymaga innej amortyzacji ponieważ ciężar ciała inaczej się rozkłada.

Przed zakupem butów warto uwzględnić

  • Buty nie mogą być zbyt ciasne ani zbyt luźne
  • Buty powinny być dobrane do rodzaju powierzchni po jakim najczęściej biegamy
  • Jeśli mamy np. płaskostopie, warto  mieć odpowiednie wkładki ortopedyczne
  • Wybieramy rodzaju obuwia w zależności od podbicia stopy
  • Dobór butów zgodny z anatomią stopy ( pronacja i supinacja)
  • Określenie stylu i częstotliwości biegania
  • Uwzględnienie wagi swojego ciała

Warto zajrzeć :
Polska biega ogólnopolski serwis dla biegaczy
http://1but.pl/ sklep z dużym asortymentem obuwniczym

Możesz również polubić

Dodaj komentarz