Jakie buty do biegania ?Bieganie, dyscyplina sportowa która z każdym dniem zyskuje popularność co coraz to większej liczby osób.Wbrew powszechnej opinii, nie jest to najtańszy sport na świecie. Wiele osób myśli, że do biegania nie potrzeba profesjonalnych sprzętów i biegać można w byle czym.

Przez takie podejście, wiele początkujących biegaczy traci swój zapał już w pierwszych tygodniach podjęcia treningu, kończąc przykrą kontuzją.  Tutaj nie wystarczy kupno butów ,,do biegania" na promocji w sklepie kierując się swoim rozmiarem stopy. Wybór butów dla biegaczy, nie jest łatwym zadaniem. Każdy zawodowy biegacz, czy też osoba która biega wiele lat ma w zanadrzu kilka par butów i to nie koniecznie z niskiej półki cenowej.

Biegając ważne jest poznanie anatomii własnej stopy. Warto udać się do ortopedy, lub innego specjalisty w celu wykluczenia jednej z wad, która może być kluczowa w tym sporcie. Ważne jest też określenie rodzaju stopy, możemy wyróżnić  : stopa pronująca, stopa neutralną, stopa supinująca.  Przy doborze butów kluczowym czynnikiem jest również stwierdzenie wysokości sklepienia stopy. Duże znaczenie ma również bycie pronatorem. Polecam artykuł w którym szczegółowo zostały określone te pojęcia, przeczytać możecie go tutaj


Nawet buty z najlepszej marki, nie zdołają zapewnić odpowiedniego komfortu biegania o każdej porze roku, czy też rodzaju nawierzchni. Nasze stopy mogą ulec spuchnięciu w przypadku wyższych temperatur, co jest normalnym zjawiskiem, nie tylko wśród biegaczy. Różnorodne podłoże do biegania, twarde czy też miękkie nie jest obojętne naszym stopą. W każdym przypadku, wymaga innej amortyzacji ponieważ ciężar ciała inaczej się rozkłada. 

Przed zakupem butów warto uwzględnić
  • Buty nie mogą być zbyt ciasne ani zbyt luźne
  • Buty powinny być dobrane do rodzaju powierzchni po jakim najczęściej biegamy
  • Jeśli mamy np. płaskostopie, warto  mieć odpowiednie wkładki ortopedyczne
  • Wybieramy rodzaju obuwia w zależności od podbicia stopy
  • Dobór butów zgodny z anatomią stopy ( pronacja i supinacja) 
  • Określenie stylu i częstotliwości biegania
  • Uwzględnienie wagi swojego ciała
Warto zajrzeć :
Polska biega ogólnopolski serwis dla biegaczy
http://1but.pl/ sklep z dużym asortymentem obuwniczym  

Komentarze

Instagram

Blog Naturalnie Piękna, powstał w sierpniu 2009 roku. Jeszcze 10 lat temu, nie sądziłam,że moje hobby - potrwa tak długo. Dzięki prowadzeniu bloga, nauczyłam się lepiej dbać o siebie jako kobieta. Codziennie odkrywam nowe tajniki pielęgnacji: jak dbać o włosy, jak mieć zdrową cerę czy też jak troszczyć się o swoje zdrowe. Odkryłam swoje hobby jakim jest robienie domowych kosmetyków. Kosmetyki diy to coś co uwielbiam robić i cieszę się, gdy mogę podzielić się z innymi tym co robię. Na co dzień staram się stawiać na jak najbardziej naturalną pielęgnacje, sięgam głównie po kosmetyki naturalne, lubię też używać produktów polskich marek kosmetycznych. Recenzje kosmetyków to jeden z tematów najczęściej poruszanych na moim blogu. Traktuje to jako wyzwaniem i zawsze staram się włożyć w to dużo pracy i serca. Na blogu poruszam tematy nie tylko kosmetyczne. Znajdziecie tutaj też wiele inspiracji z świata wystroju wnętrz czy też mody. Lubię też dzielić się swoimi doświadczeniami z bycia blogerką i cieszę się, gdy mogę komuś przez to pomóc. Blog nie jest tylko stroną typowo poradnikową. Poruszam tutaj też tematy osobiste czyli w skrócie lifestyle. Zwierzam się z tego jak być mamą, która ma nieco kompleksów i walczy o pewność siebie. Zakładając tego bloga miałam jeden główny cel, nauczyć się kochać siebie i pokazać światu, że każda kobieta może być piękna. Mam nadzieję, że spędzicie tutaj miło czas i znajdziecie tutaj mnóstwo inspiracji