Blog jak zacząć ? Kilka cennych porad

Blog jak zacząć
Blog jak zacząć – czyli dlaczego ważna jest społeczność blogowa

,,Blogowa społeczność” jest to nieodłączny element który składa się na to co jest blogiem. Tak naprawdę, bez osób czytających  nasze wpisy – nasza praca / hobby nie miała by sensu. Jak sprawić by zasięg naszej treści trafił do większej grupy osób ? Dziś, podzielę się z Wami moimi doświadczeniami po prawie 9 latach blogowania.

 1. Ciągle się rozwijaj – Rozwój pomaga nam iść do przodu i nadążyć za dzisiejszym światem. Nie tylko w blogowaniu, ale i w życiu warto pamiętać, że nie ma sensu porównanie się do innych. Staraj się by Twój blog był lepszy niż  na początku swojego istnienia, czy kilka miesięcy temu. Pamiętaj, że każdy z nas idzie własną drogą i tylko ciągły rozwój pozwoli nam zdobyć szczyt w swoim czasie
 2. Znajdź swój styl i bądź sobą  – Blogów obecnie na świecie jest miliony. Nie warto tworzyć bloga podobnego do tych milionów, ale być jednym wyjątkowym na milion.
 3. Zamiast rywalizować z innymi blogami, staraj się wspierać innych – Szacuje się, że około połowa czytelników blogów same zajmują się blogowaniem. Zdecydowanie łatwiej po swojej stronie mieć dobrych znajomych a nie rywali. Wspieraj zatem innych, dziel się z swoimi doświadczeniami czy też zachęcaj swoich czytelników do poznania blogów, które uważasz za warte polecenia.
 4. Zachęcaj do pozostaniu na Twoim blogu poprzez organizacje różnego rodzaju konkursów  i akcji – Posty konkursowe zawsze cieszę się większą popularnością i przyciągają nowych czytelników. Jeśli chcesz zorganizować oryginalny konkurs, spróbuj wykorzystać np. samodzielnie zaprojektowane t-shirty ( np. z logo bloga ) lub powiązane z jego tematyką gadżety.
 5. Udzielaj się publicznie Nie bój się z dumą powiedzieć innym, że prowadzisz bloga. Jeśli tylko masz możliwość – uczestnicz w spotkaniach blogerów. Jest to nie tylko dobry sposób na promocje bloga ale i poznanie nowych osób, dzięki którym się rozwiniemy.
 6.  Zainwestuj w swojego bloga – Ładnie wyglądający szablon  czy też estetyczne zdjęcia, znacznie poprawią atuty treści postów. Oczywiście nie musisz wydawać na to fortuny. W sieci możemy znaleźć dużo stron z darmowymi szablonami blogowymi. Znajdziemy również mnóstwo porad jak zrobić zdjęcia nie mając profesjonalnego sprzętu fotograficznego.
  źródło
 7. Nie wystarczy tylko publikowanie postów – Jest to jeden z głównych błędów popełnianych przez początkującego blogera. Pisanie postów jest tak naprawdę jedną z części w blogowaniu. Nikt tak naprawdę nie przeczyta treści, jeśli o nich nie będzie wiedział. Im większy rozgłos na temat publikowanego posta, tym większa szansa na to, że zdobędziemy nowych czytelników. Warto wiec skorzystać z opcji jakie daje nam internet :
 • Założyć inne profile społecznościowe powiązanie z naszym blogiem między innymi : stronę fan page na Facebooku lub profil na Instagramie
 • Pamiętać o pozycjonowaniu bloga i dodawać jego adres do różnego rodzaju : spisów, katalogów, grup wsparcia blogerów, stron internetowych…
 • Działać na innych blogach : Pozostawiaj na innych blogach swój ślad – komentuj ( ale nie byle jak) , szukaj innych blogów wartych czytania, bierz udział w różnego rodzaju akcjach na innych blogach
A wy co uważacie za kluczowe w budowaniu społeczności w okół bloga ?

Marzena

Urodzona w latach 90. Szczęśliwa Mama dwójki córeczek. Od 2009 roku prowadzę bloga Naturalnie Piękna. Uwielbiam pisać, jest to moja wielka pasja :)

One thought on “Blog jak zacząć ? Kilka cennych porad

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.