Atopowe zapalenie skóry - AZS co to jest ?Atopowe zapalenie skóry (AZS)

Ta choroba skóry, dotyczy nawet 20% populacji. Objawia się głównie nawracającym się zaczerwienieniem i suchością skóry. Jest ona swędząca, może się łuszczyć i popadać w różnego rodzaju zakażenia bakteryjne. Choroba ma między innymi podłoże genetyczne, wiąże się z zaburzonym działaniem układu immunologicznego organizmu.W najprostszym wyrażeniu, bariera ochronna skóry nie działa tak jak powinna.

Przyczyny nie są do końca znane, mogą mieć charakter zewnętrzny  lub wewnętrzny. Stan może pogorszyć się, pod wpływem różnego rodzaju alergii zarówno skórnych jak i pokarmowych a nawet niewłaściwego żywienia czy stresu. Pierwsze objawy, mogą wystąpić już w wieku niemowlęcym. Na AZS nie tak naprawdę lekarstwa, leczenie polega głównie na zmniejszeniu świądu skóry jak i właściwej jej pielęgnacji.


Jak postępować przy AZS ? Co jest ważne ?
  • Stosowanie lekarstw mających na celu wzmocnienie działanie układu odpornościowego
  • Stosowanie kremów i maści mających na celu zmniejszeniu świądu skóry jak i jej nawilżeniu np. bepanthen
  • Stosowanie diety bogatej w kwasy omega-3 oraz : Witaminę B6, biotynę, wapń, magnez i cynk.
  • Unikanie czynników mogących powodować alergie pokarmowe i skórne
  • Unikanie czynników stresujących ( może on nasilać uczucie świądu)
  • Unikanie ubrań drapiących i szorstkich
  • Unikanie nadmiernego wysuszania skóry 
  • Używanie do mycia środków myjących dla AZS nie zawierających typowego mydła lub środków silnie oczyszczających skórę. Niszczą one naturalną florę bakteryjną skóry, narażając ją na rozwój infekcji.
  • Zrezygnowanie z długich kąpieli jak i ograniczenie mocno chlorowanej wody (jeśli jest to zalecone przez lekarza)
* Jeśli jesteś matką alergiczną, możesz zmniejszyć ryzyko wystąpienia AZS u maluszka - karmiąc dziecko tylko piersią przez pierwsze 4 miesiąc życia. (W Polce karmienie piersią jest zalecanie do 6 miesiąca życia ) Warto również wprowadzić ryby do jadłospisu maluszka przed 6 miesiącem życia.


Źródła : ,,Skóra fascynująca historia dr. Med. Yael Adler", internet

Komentarze

Instagram

Blog Naturalnie Piękna, powstał w sierpniu 2009 roku. Jeszcze 10 lat temu, nie sądziłam,że moje hobby - potrwa tak długo. Dzięki prowadzeniu bloga, nauczyłam się lepiej dbać o siebie jako kobieta. Codziennie odkrywam nowe tajniki pielęgnacji: jak dbać o włosy, jak mieć zdrową cerę czy też jak troszczyć się o swoje zdrowe. Odkryłam swoje hobby jakim jest robienie domowych kosmetyków. Kosmetyki diy to coś co uwielbiam robić i cieszę się, gdy mogę podzielić się z innymi tym co robię. Na co dzień staram się stawiać na jak najbardziej naturalną pielęgnacje, sięgam głównie po kosmetyki naturalne, lubię też używać produktów polskich marek kosmetycznych. Recenzje kosmetyków to jeden z tematów najczęściej poruszanych na moim blogu. Traktuje to jako wyzwaniem i zawsze staram się włożyć w to dużo pracy i serca. Na blogu poruszam tematy nie tylko kosmetyczne. Znajdziecie tutaj też wiele inspiracji z świata wystroju wnętrz czy też mody. Lubię też dzielić się swoimi doświadczeniami z bycia blogerką i cieszę się, gdy mogę komuś przez to pomóc. Blog nie jest tylko stroną typowo poradnikową. Poruszam tutaj też tematy osobiste czyli w skrócie lifestyle. Zwierzam się z tego jak być mamą, która ma nieco kompleksów i walczy o pewność siebie. Zakładając tego bloga miałam jeden główny cel, nauczyć się kochać siebie i pokazać światu, że każda kobieta może być piękna. Mam nadzieję, że spędzicie tutaj miło czas i znajdziecie tutaj mnóstwo inspiracji