Lakiery do paznokci - czy wszystko o nich wiesz ?

nail story


Lakiery do paznokci,

Można by powiedzieć, że manicure obchodzi swój złoty wiek. Nigdy w dziejach ludzkości, tak jak w przeciągu  tej dekady, nie powiększyła się tak bardzo dziedzina zdobienia paznokci.  
Dziś pomalowane paznokcie, są nie tylko formą estetyki. Stanowią odrębną dziedzinę sztuki a techniki zdobień coraz to częściej nas zadziwiają i zachwycają.

Historia lakieru sięga znacznie dalej niż myślcie....

Szacuje się, że paznokcie malowało się  już w Chinach 3000 lat p.n.e. Podczas dynastii Ming, lakiery do  paznokci był tworzone z mieszaniny zawierającej wosk pszczeli, białka jajka, żelatynę, barwniki roślinne i gumę arabską. Swoją nazwę zawdzięcza dzięki drzewu lakowemu, z którego to pobierano żywicę do ich tworzenia. 

W porównaniu do dzisiaj, gdzie każdy z nas może wyrazić siebie poprzez odpowiedni manicure. Kiedyś odpowiedni kolor czy długość paznokci symbolizowało status społeczny. W starożytnym Egipcie, wyższym klasą przysługiwały ciemniejsze kolory a niższym jaśniejsze. Po czarnych i czerwonych kolorach paznokci można było rozpoznać rodzinę cesarską z Chin, a po złotych i srebrnych arystokratów. Długie paznokcie, mogła nosić tylko cesarzowa. 

P.s Jeśli uważasz, ze lakier do paznokci długo schnie. To pomyśl sobie, że pierwowzory lakierów schły dobrych kilka godzin. Jedne z pierwszych około 2 godzin (ja bym nie miała do nich cierpliwości)

Współczesny lakier do paznokci, powstał dopiero na początku lat 20. XX w. Była to nowa alternatywa dla modnego polerowania paznokci. Używano wtedy najczęściej słynnej pasty polerskiej marki Hyglo. Pierwszy lakier do paznokci był bezbarwny, historia dopiero zaczęła nabierać kolorów gdy powstała marka Revlon dodając czerwonego barwnika. To dzięki tej marce i dwóm bracią którzy ją założyli, historia lakierów - nabrała większego tępa.Czym malować paznokcie ?

Odpowiedź wydaje się prosta - lakier do paznokci ! Dobrze jednak wiemy, że obecnie możemy wybierać pośród wielu form lakierów do paznokci. Możemy wyróżnić :
  • Klasyczne - składają się głównie z polimerów akrylowych i syntetycznych pigmentów. Niektóre mogą zawierać szkodliwe substancje takie jak : fosforanu trifenylu (TPHP) , formaldehydu, toluenu, ftalan dibutylu. Można również spotkać lakiery o bardziej naturalnym składnie bez szkodliwych substancji. 
  • Żelowe  - wymagają użycia lampy UV, która utwardza lakier żelowy na płytce. Są trwałe i mniej szkodliwe od klasycznych lakierów. Niestety mają jedną wadę, można je usunąć jedynie poprzez spiłowanie pilniczkiem lub frezarką
  • Akrylowe - Bazą tego rodzaju manicure jest nałożenie na odpowiednio przygotowane paznokcie primera a następnie proszku akrylowego wraz z liquidem. Daje wiele możliwości zdobienia paznokci. Zapach jest nieprzyjemny, może uczulać.
  • Hybrydowe - Obecnie cieszą się największą popularnością. Manicure wykonuje się za pomocą specjalnych lakierów i bazy utrwala się w lampie UV. Charakteryzują się trwałością, łatwością w wykonaniu. Zmywanie jest bardziej czasochłonne niż w przypadku tradycyjnych lakierów. Mogą uczulać.
  • Tytanowe - Manicure jest wykonywany za pomocą specjalnej bazy oraz kolorowych pudrów. W skład wchodzi  dutlenek tytanu oraz polimer akrylowy oraz różne substancje odżywcze i witaminy. Zmywa się podobnie jak lakier hybrydowy, nie wymaga użycia lampy UV. Paznokcie są bardziej trwałe i mocne, mogą powodować dyskomfort podczas noszenia.
  • Jadalne - Tak tak, są też jadalne lakiery do paznokci. Przykładem jest chociażby marka Kid Licks, produkująca lakiery paznokci dla dzieci. Można je szybko zmyć, nawet za pomocą użycia wody. Podobno nawet KFC postanowił zrobić swoją wersję lakieru o smaku kurczaka. 
  • Termiczne - Jest wykonywany za pomocą termicznych naklejek na paznokcie, które zastygają na paznokciu pod wpływem ciepła. Lubicie malować paznokcie ? Jaką techniką najczęściej ?

Komentarze

Instagram

Blog Naturalnie Piękna, powstał w sierpniu 2009 roku. Jeszcze 10 lat temu, nie sądziłam,że moje hobby - potrwa tak długo. Dzięki prowadzeniu bloga, nauczyłam się lepiej dbać o siebie jako kobieta. Codziennie odkrywam nowe tajniki pielęgnacji: jak dbać o włosy, jak mieć zdrową cerę czy też jak troszczyć się o swoje zdrowe. Odkryłam swoje hobby jakim jest robienie domowych kosmetyków. Kosmetyki diy to coś co uwielbiam robić i cieszę się, gdy mogę podzielić się z innymi tym co robię. Na co dzień staram się stawiać na jak najbardziej naturalną pielęgnacje, sięgam głównie po kosmetyki naturalne, lubię też używać produktów polskich marek kosmetycznych. Recenzje kosmetyków to jeden z tematów najczęściej poruszanych na moim blogu. Traktuje to jako wyzwaniem i zawsze staram się włożyć w to dużo pracy i serca. Na blogu poruszam tematy nie tylko kosmetyczne. Znajdziecie tutaj też wiele inspiracji z świata wystroju wnętrz czy też mody. Lubię też dzielić się swoimi doświadczeniami z bycia blogerką i cieszę się, gdy mogę komuś przez to pomóc. Blog nie jest tylko stroną typowo poradnikową. Poruszam tutaj też tematy osobiste czyli w skrócie lifestyle. Zwierzam się z tego jak być mamą, która ma nieco kompleksów i walczy o pewność siebie. Zakładając tego bloga miałam jeden główny cel, nauczyć się kochać siebie i pokazać światu, że każda kobieta może być piękna. Mam nadzieję, że spędzicie tutaj miło czas i znajdziecie tutaj mnóstwo inspiracji