Bez kategorii

Ludzie listy piszą….

Ludzie zejdźcie z drogi, bo listonosz jedzie
Ciężka jest od listów torba listonosza dziś
Ludzie zejdźcie z drogi, bo listonosz jedzie
Może ktoś na ten list czeka kilka długich lat
Dostanie go może dziś
Skaldowie i ich piosenka pod tytułem ,,Medytacje wiejskiego listonosza” jest jedną z bardziej znanych polskich piosenek. Wczytując się w tekst piosenki, nie da się spostrzec, że jej treść nie jest już tak aktualna jak kiedyś. Rozwijająca się technologia, ułatwiła nam komunikacje. Dlatego teraz coraz rzadziej wysyłamy listy. Znam nawet osoby, które nigdy nie wysłały osobistego listu do innej osoby. Jeśli ktoś z Was kiedyś pisał listy, wie że mają bardzo dużą wartość….

Na stryszku mam schowane pudełko z listami. Niedawno otworzyłam je znowu i wzięło mnie na wspomnienia. W pudełku znalazłam kartki urodzinowe od koleżanek a największą część stanowiły listy od obecnego męża. Nie da się ukryć, że te pudełko jest dla mnie taką kapsułą wspomnień. Czasów do których zawsze chętnie wracam myślami.

Pisanie listów było dla mnie zawsze czymś ekscytującym. Zawsze odnosiłam wrażenie, że jest to takie bezpośrednie przeniesienie myśli. Jest dla mnie czymś bardziej osobistym i bliskim niż zwykła rozmowa. Być może temu, że do tych słów można zawsze wrócić i przeczytać je znowu ? W każdym bądź razie listy zawsze będą miały dla mnie większą wartość niż sms-y, niezależnie od treści.

Obecnie zamiast listów otrzymuję częściej przesyłki z zamówieniami…

Gdy rozlega się dzwonek do drzwi, największą radość ma Jagoda. Bardzo przeżywa każdą wizytę kuriera z paczką(oczywiście wszystko chce sama otwierać, nawet jak nie jest dla niej). I tak sobie przypominam jak bardzo cieszyłam się, gdy jako dziecko dostałam hulajnogę dostarczoną przez kuriera. Wtedy to było dopiero  coś ! W porównaniu do dzisiaj, nikogo nie dziwi już wysyłanie paczek chociażby przez stronę epaka.pl.


Mnogość firm wysyłkowych i możliwości jakie oferują znacznie ułatwiają współczesne życie. Teraz oprócz listów, możemy przesłać znacznie więcej. Mieszkając daleko od domu, mogę cieszyć się chociażby pysznymi ciastkami od mamy. I kto by kiedyś pomyślał, że to w ogóle będzie możliwe ? Przykładowo zakupy przez internet, są dla mnie wygodniejsze niż jazda do większego miasta w celu poszukiwania konkretnych rzeczy. 


Dziś mamy znacznie lepiej, mamy znacznie więcej możliwości. W tym postępie, zapomnieliśmy jednak o tym w czym tkwiło sedno piosenki Skaldów. Pisanie listów to przede wszystkim, przesyłanie sobie na wzajem, nie tylko pozdrowienia ale i uczucia którego nie da się wyrazić w zwykłych słowach. Listy mają w sobie coś magicznego, coś co sprawia, że każdy na widok ręcznie pisanych słów docenia jego wartość. I tak oto na moim stryszku znajdują się właśnie takie zwykłe listy. Coś ponadczasowego, co zawsze będzie mnie tak samo uszczęśliwiać.

A czy wy piszecie listy ?
 

Dodaj komentarz