Duży spadek wejść na bloga

Duży spadek wejść na bloga

Hej Wszystkim,

Dużo piszesz, dwoisz się i troisz by zwiększyć zasięgi bloga – bezskutecznie ? Zasięgi Twojego bloga bardzo zmalały ? Nagły spadek wejść na bloga, może być bardzo demotywujący i trafić się każdemu blogerowi. Warto jednak szukać przyczyn i rozwiązania tego problemu. Niestety nie wszystko do końca jest zależne od nas samych. Nie wystarczy tylko pisać dużo treści i być aktywnym na blogach – ważne jest też dbanie o zaplecze bloga.

O tym jak bardzo ważne jest ciągłe dbanie o całokształt bloga, przekonałam się po raz kolejny ostatnio. W Styczniu tego roku, dopadła mnie panda. Oczywiście nie mam tutaj na myśli prawdziwej pandy, chodzi o algorytm panda. Te pojęcie było mi długi czas obce, jednak szukając przyczyn spadku wejść na bloga – musiałam dobrze poznać o co w tym wszystkim chodzi.

W najprostszym tłumaczeniu – algorytm panda jest to robot, który sprawdza strony i robi z nimi porządki. Do tyłu w wyszukiwarkach ,,wyrzuca” niewartościowe treści i strony. Do przodu wrzuca z kolei te które są wartościowe. Należy jednak pamiętać, że jest to robot i nie koniecznie dobrze robi porządki. Algorytm może dopaść nawet dobrego jakościowo bloga.

Jakie treści są dla pandy niewartościowe ? – Te które są zduplikowane, treści zbyt krótkie, zawierające nie właściwe słowa kluczowe ( czyli takie które, nie są wyszukiwane).

*Tutaj warto wspomnieć, że chodzi również o duplikacje tekstu wewnątrz bloga. Tekst jest duplikowany za każdym razem, dla każdej poszczególnej etykiety. Wnioskując: im mniej etykiet tym mniej zduplikowanej treści = mniej potencjalnych błędów na stronach. Zbyt duża ilość etykiet, może zaszkodzić w pozycjonowaniu bloga.

Żeby było jeszcze lepiej jest kolejny algorytm Pingwin. Ten robot ma na celu sprawdzenie stron pod kątem linków i słów kluczowych. Linki prowadzące do bloga, powinny pochodzić z dobrego źródła. Upychanie linków do bloga na wielu stronach, byle by tylko zalinkować – może nam zaszkodzić. Gorzej już jeśli ktoś celowo dodaje linki do dziwnych stron (wbrew naszej woli). Wtedy warto skontaktować się z administratorem strony o skasowanie linku).
Słowa kluczowe w treści powinny być naturalne i w przyzwoitej ilości. Owszem wartościowe słowa kluczowe są ważne. Należy jednak pamiętać, by nie upychać ich na siłę gdzie się tylko da.

Kolejne przyczyny spadku wejść na bloga to:
– Przejście z szyfrowania http na https – to niestety w mniejszym lub większym stopniu oberwało się każdemu blogerowi
– Zmniejszenie zainteresowanie blogami na rzecz social mediów
– Zwiększony ruch mobilny ( Dlatego bardzo ważne jest by motyw bloga był responsywny- czyli ładnie prezentował się zarówno na komputerze jak i na komórce)

Jak zwiększyć zasięg bloga – kilka cennych rad 

Najpierw polecam zaznajomić się z poprzednim wpisem ,,Jak zwiększyć liczbę odwiedzić na blogu” – W tym wpisie znajdziecie informacje, jak zoptymalizować blogera by był lepszy pod kontem seo.

  1. Przejrzyj treści blogowe. Skasuj krótkie i niewartościowe wpisy ( jeśli jest duża liczba wejść na konkretny wpis – warto go ulepszyć i poprawić by był lepszy jakościowo)
  2. Dobrze zaprzyjaźnij się z stroną  search.google.com  – Dzięki tej stronie, dowiesz się jakie strony Twojego bloga pokazują się z błędami. Jakie linki prowadzą do Twojego bloga. Sprawdzisz skuteczność strony jak i będziesz miał pod kontrolą ogólne statystyki strony. To samo dotyczy analytics.google.com. Dzięki tej stronie dowiesz się : jaki jest ruch na blogu, po jakich słowach kluczowych są wejścia na bloga, uzyskasz statystki odnośnie odbiorców blog. Polecam też https://semalt.com/ 
  3. Pamiętaj o słowach kluczowych, ale i również o ich rozsądnym umieszczaniu. W internecie istnieje wiele stron,które ułatwiają znalezienie słów kluczowych. Podsyłam Wam lik do wartościowego wpisu ,,10 najlepszych narzędzi do wyszukiwania słów kluczowych
  4. Zwiększ jakość i długość treści ( Nawet jeśli wiesz, że nie wszyscy czytają do końca- pamiętaj że, robot Panda ma długość  i jakość treści na uwadze)
  5. Pisz częściej na takie tematy, które są częściej czytane na Twoim blogu.
  6. Sprawdź skąd prowadzą linki do Twojego bloga i postaraj się usunąć te niewartościowe.
  7. Pamiętaj o dobrej jakości i ciekawych zdjęciach w wpisach.
  8. Zwiększ promowanie bloga na kanałach social media – teraz to tam zyskasz najwięcej czytelników.

Kochani ! Uprzejmie informuję, że jestem zwykłą blogerką a nie profesjonalistką. Powyższe rady, dotyczą moich doświadczeń i moich spostrzeżeń odnośnie spadku wejść na bloga. Mam nadzieję, że treść będzie dla Was przydatna.

35 komentarzy

Dodaj komentarz