Przejdź do treści

Jak blogować – Blogowy savoir vivre

Jak blogować

Jak blogować ?

Dziś chciałam poruszyć temat dosyć drażliwy, myślę jednak że warto o tym mówić. Ostatnimi czasy, coraz częściej odczuwam, że w sieci brakuje dobrego wychowania. Blogosfera jest naprawdę fajną stroną internetu i tylko od tego jak będziemy traktować siebie nawzajem – zależy atmosfera społeczności. Niestety w gonitwie po popularność, wiele z blogerów nawet tych bardzo popularnych zapomina o dobrych manierach. Fakt, że nie widzimy siebie na wzajem nie oznacza, że nie mamy siebie nawzajem szanować i doceniać nawzajem swoją pracę. Jak blogować ? Myślę, że kluczowe jest kilka zasad.

 10 zasad dobrego zachowania blogera – jak blogować ?

 1. Nie kradnij czyjś treści lub mocni jej nie zagapiaj.

  Niestety wielokrotnie spotkałam się z kradzieżą pomysłów na blogu, kradzieżą treści a nawet czymś takim jak kopiuj wklej. Każdy ma prawo pisać o tym czym chce, często piszemy o tych samych tematach. Jednak gdy inspirujemy się czyjąś treścią, warto zalinkować do danej osoby. To nic nas nie kosztuje, a w ten sposób okazujemy szacunek drugiej osobie. Oczywiście odradzam kradzież treści i zdjęć, chociażby ze względy na to, że jest to nielegalne. W sytuacji, gdy ktoś kradnie treść/zdjęcia i to zauważyliśmy na innej stronie, napiszmy do osoby poszkodowanej o tym fakcie. Taka wzajemna solidarność, pomoże nam wszystkim.Jak blogować to w miłej atmosferze.

 2. Szanuj blogera i komentuj dopiero po przeczytaniu.

  Zostawianie komentarzy nieadekwatnych do treści pod wpisem, mija się z celem. Chcąc przez to, sprawić by więcej osób do nas zajrzało i również skomentowało, zyskujemy efekt odwrotny. Nikt Cię nie zmusza do czytania całej treści wpisu, często czytamy tylko tę treść która nas interesuje. W takiej sytuacji, w komentarzu warto nawiązać do części wpisu, która nas interesuje.

 3. Nie zostawiaj linków pod wpisem ( chyba, że w poście jest napisane że można) Tego typu spamowanie, jest prawdziwą plagą. Początkujący blogerzy, nie zawsze są tego świadomi jakie to jest irytujące na innych blogach.
 4. Nie hejtuj/ nie obrażaj innych Jeśli już chcesz wyrazić swoje zdanie, które nie do końca pochlebia autorowi tekstu, zrób to w sposób kulturalny. Jest znaczna różnica, pomiędzy konstruktywną krytyką a zwykłym hejtem. A jeśli już masz zły dzień, najlepiej nie komentuj wcale.
 5. Nie męcz czytelnika setkami reklam .

  Zbyt duża liczna reklam na blogu (w panelu bocznym w treści). Zbyt duża ilość wpisów ,,napisanych tylko pod zarobek”, gdzie widnieje tylko dwie linijki treści i ogromny baner  typu ,,kliknij tutaj” lub też komunikaty w samej treści typu ,,proszę klikajcie w linki”. Takie zachowanie można porównać, do sprzedawców na targu. Tego typu, co wbrew Twojej woli, ubierają Cię w swój towar, pewni że już to kupimy. Od takich ludzi jak i zarówno blogów, każdy chce uciekać. Wszystko jest jednak dla ludzi, można jednak zarabiać na blogu w sposób kulturalny. Treści pisać w taki sposób, by zachęcić czytelnika do kliknięcia w link a nie go zmusić czy też prosić.

 6. Nie bądź przemądrzały/ przemądrzała - szanuj zdanie innych. Na blogach aż roi się od  ekspertów w różnych dziedzinach. Oczywiście ten fakt cieszy, że coraz więcej osób dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem. Warto jednak brać pod uwagę, że nie zawsze czytelnik będzie się zgadał z osądem czy też treścią wpisu. Każdy ma prawo wyrazić swoje zdanie, poniżanie kogoś, tylko ze względu na to że myśli inaczej - jest nie na miejscu. Nikt, przecież nie jest nie omylny. Często też w jednej sprawie, może być też kilka różnych racji.
 7. Nie bądź zazdrosny i zawistny.

  Ta kwestia  dotyczy głównie  współprac na blogu. Niejednokrotnie spotkałam się z sytuacjami, gdy ktoś mi lub innym blogerką jawnie zazdrościł. Czy to w komentarzu, czy w prywatnej wiadomości. Przykre treści typu : ,,dlaczego ty masz tą współpracę a nie ja ?” lub ,, Ja bardziej zasługuje na tą współpracę” itp…

 8. Nie twórz sztucznego fanklubu.

  O wykupowaniu fanów, obserwatorów czy to na blogu czy na stronie fb a zwłaszcza instagrama, mówi się dużo. Mimo to, że powszechnie jest to uważane za żałosne, ciągle się z tym spotykam. To po prostu rzuca się w oczy, chociażby po proporcji zachowania i zainteresowania wpisami do liczny obserwatorów. Każdy szanujący się  bloger wie, że liczą się reali czytelnicy i sztuczny tłum nie czyni z nikogo gwiazdy.

 9. Szanuj swoich czytelników.

  Często osoby z blogów popularnych, nigdy nie odpisują na komentarze a tym bardziej nie odwiedzają blogów innych. Bycie popularnym, nie oznacz bycia dobrze wychowanym. Przykry widok, gdy gorliwy fan pisze mnóstwo komentarzy, a sławny bloger nigdy nie odpisze. Rozumiem, że nikt nie ma na tyle czasu by odpowiedzieć na każdy komentarz. Jednak, gdy pojawia się fan, który komentuje regularnie – nie powinno się go ignorować. Przyjdzie czas, gdy zniechęcony ignorowaniem zniknie, a wraz z nim w końcu i popularność. Jak blogować gdy nie ma dla kogo ?

 10. Nie bądź drugiemu blogerowi wilkiem.

  Szanujmy siebie na wzajem, jesteśmy częścią społeczności, którą sami tworzymy. Bądźmy dla siebie wyrozumiali i starajmy się chociaż nie plotkować, nie naśmiewać się z innych. Każdy ma prawo pisać o tym co mu się podoba, być takim, a nie innym człowiekiem. Dopóki nikogo poprzez treść/filmy jakie tworzy nie rani, nie obraża – pozwólmy każdemu być sobą. Nie warto szufladkować i oceniać z góry kogokolwiek, nigdy nie wiemy co skrywa czyjeś serce i z czym zmaga się na co dzień.

Przeczytaj również na innych blogach jak blogować ?

 A co sądzicie o kulturze w blogosferze ?

19 komentarzy do “Jak blogować – Blogowy savoir vivre”

 1. Zgadzam się z Tobą! Nienawidzę zwłaszcza linków – wszystkie komentarze z nimi od razu kasuję, bo informacja o tym, żeby ich nie dołączać, jest wyświetlana nad okienkiem komentarzy.
  Co do kradzieży treści – wiadomo. To już w ogóle jest inna kategoria, bo, jak napisałaś, to jest nielegalne.

 2. Dziękuję Marzenko za podlinkowanie mojego posta :* W stu procentach się zgadzam, a niektóre blogi przestałam odwiedzać i komentować właśnie przez takie zachowania. Kupują obserwatorów, w dupie mają czyjeś komentarze, to nie widzę sensu więcej ani czytać, ani komentować. Tak samo mam alergię na zbyt dużą ilość banerów, reklam, na linki w komentarzach, nie wspominając o wymądrzaniu się i tekstach np. że coś wychodzi z lodówki. Pozdrawiam Marzenko 🙂

 3. Nie cierpię plagiatów eh, chyba wszyscy słyszeli o kradzieży przepisów do ebooka, nigdy nie zrozumiem jak tak można ;/ świetny wpis utożsamiam się z nim w 100%, czasami sama trafiam na komentarze typu "ale świetne produkty" gdzie post bym o bublach 😀

 4. Dziękuje bardzo za wklejenie mojego wpisu, fajnie że może się komuś przydać. Zgadzam się z tobą w 100% co do savoir vivre. Jeśli ktoś nie umie go przestrzegać, to niestety pozostawia po sobie złe wrażenie.

 5. O te komentarze, które nijak nie dotyczą wpisu doprowadzają mnie do szału. A czasem nawet dokładnie przeczą jego treści. Jak mnie to irytuje. Albo komentarz w stylu "fajny post", co już z góry utwierdza mnie w przekonaniu, że ktoś biega po blogach i zostawia komentarze, żeby skłonić do zajrzenia do siebie. A to dla mnie naprawdę słaba zachęta.

 6. Marzenko uwielbiam do Ciebie zaglądać 🙂 ten post jest niesamowity i dziś można by pisać bardzooooo dużo i ja coś wiem na temat kradzieży… Nie będę się rozpisywać na ten temat bo dużo by tego było ale weim kto i co zdjął z mojej strony… Śmieje się z tego bo co mogę innego zrobić ale niestety tak jest i tak będzie… To że ludzie piszą podobnie to się nie ma co dziwić ale ze podpisują się pod czymś czego nie ma nawet w necie to jest żałosne 🙂
  Pozdrawiam Cię serdecznie 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.