Jak blogować – Blogowy savoir vivre

Jak blogować

Jak blogować ?

Dziś chciałam poruszyć temat dosyć drażliwy, myślę jednak że warto o tym mówić. Ostatnimi czasy, coraz częściej odczuwam, że w sieci brakuje dobrego wychowania. Blogosfera jest naprawdę fajną stroną internetu i tylko od tego jak będziemy traktować siebie nawzajem – zależy atmosfera społeczności. Niestety w gonitwie po popularność, wiele z blogerów nawet tych bardzo popularnych zapomina o dobrych manierach. Fakt, że nie widzimy siebie na wzajem nie oznacza, że nie mamy siebie nawzajem szanować i doceniać nawzajem swoją pracę. Jak blogować ? Myślę, że kluczowe jest kilka zasad.

 10 zasad dobrego zachowania blogera – jak blogować ?

 1. Nie kradnij czyjś treści lub mocni jej nie zagapiaj.

  Niestety wielokrotnie spotkałam się z kradzieżą pomysłów na blogu, kradzieżą treści a nawet czymś takim jak kopiuj wklej. Każdy ma prawo pisać o tym czym chce, często piszemy o tych samych tematach. Jednak gdy inspirujemy się czyjąś treścią, warto zalinkować do danej osoby. To nic nas nie kosztuje, a w ten sposób okazujemy szacunek drugiej osobie. Oczywiście odradzam kradzież treści i zdjęć, chociażby ze względy na to, że jest to nielegalne. W sytuacji, gdy ktoś kradnie treść/zdjęcia i to zauważyliśmy na innej stronie, napiszmy do osoby poszkodowanej o tym fakcie. Taka wzajemna solidarność, pomoże nam wszystkim.Jak blogować to w miłej atmosferze.

 2. Szanuj blogera i komentuj dopiero po przeczytaniu.

  Zostawianie komentarzy nieadekwatnych do treści pod wpisem, mija się z celem. Chcąc przez to, sprawić by więcej osób do nas zajrzało i również skomentowało, zyskujemy efekt odwrotny. Nikt Cię nie zmusza do czytania całej treści wpisu, często czytamy tylko tę treść która nas interesuje. W takiej sytuacji, w komentarzu warto nawiązać do części wpisu, która nas interesuje.

 3. Nie zostawiaj linków pod wpisem ( chyba, że w poście jest napisane że można) Tego typu spamowanie, jest prawdziwą plagą. Początkujący blogerzy, nie zawsze są tego świadomi jakie to jest irytujące na innych blogach.
 4. Nie hejtuj/ nie obrażaj innych Jeśli już chcesz wyrazić swoje zdanie, które nie do końca pochlebia autorowi tekstu, zrób to w sposób kulturalny. Jest znaczna różnica, pomiędzy konstruktywną krytyką a zwykłym hejtem. A jeśli już masz zły dzień, najlepiej nie komentuj wcale.
 5. Nie męcz czytelnika setkami reklam .

  Zbyt duża liczna reklam na blogu (w panelu bocznym w treści). Zbyt duża ilość wpisów ,,napisanych tylko pod zarobek”, gdzie widnieje tylko dwie linijki treści i ogromny baner  typu ,,kliknij tutaj” lub też komunikaty w samej treści typu ,,proszę klikajcie w linki”. Takie zachowanie można porównać, do sprzedawców na targu. Tego typu, co wbrew Twojej woli, ubierają Cię w swój towar, pewni że już to kupimy. Od takich ludzi jak i zarówno blogów, każdy chce uciekać. Wszystko jest jednak dla ludzi, można jednak zarabiać na blogu w sposób kulturalny. Treści pisać w taki sposób, by zachęcić czytelnika do kliknięcia w link a nie go zmusić czy też prosić.

 6. Nie bądź przemądrzały/ przemądrzała - szanuj zdanie innych. Na blogach aż roi się od  ekspertów w różnych dziedzinach. Oczywiście ten fakt cieszy, że coraz więcej osób dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem. Warto jednak brać pod uwagę, że nie zawsze czytelnik będzie się zgadał z osądem czy też treścią wpisu. Każdy ma prawo wyrazić swoje zdanie, poniżanie kogoś, tylko ze względu na to że myśli inaczej - jest nie na miejscu. Nikt, przecież nie jest nie omylny. Często też w jednej sprawie, może być też kilka różnych racji.
 7. Nie bądź zazdrosny i zawistny.

  Ta kwestia  dotyczy głównie  współprac na blogu. Niejednokrotnie spotkałam się z sytuacjami, gdy ktoś mi lub innym blogerką jawnie zazdrościł. Czy to w komentarzu, czy w prywatnej wiadomości. Przykre treści typu : ,,dlaczego ty masz tą współpracę a nie ja ?” lub ,, Ja bardziej zasługuje na tą współpracę” itp…

 8. Nie twórz sztucznego fanklubu.

  O wykupowaniu fanów, obserwatorów czy to na blogu czy na stronie fb a zwłaszcza instagrama, mówi się dużo. Mimo to, że powszechnie jest to uważane za żałosne, ciągle się z tym spotykam. To po prostu rzuca się w oczy, chociażby po proporcji zachowania i zainteresowania wpisami do liczny obserwatorów. Każdy szanujący się  bloger wie, że liczą się reali czytelnicy i sztuczny tłum nie czyni z nikogo gwiazdy.

 9. Szanuj swoich czytelników.

  Często osoby z blogów popularnych, nigdy nie odpisują na komentarze a tym bardziej nie odwiedzają blogów innych. Bycie popularnym, nie oznacz bycia dobrze wychowanym. Przykry widok, gdy gorliwy fan pisze mnóstwo komentarzy, a sławny bloger nigdy nie odpisze. Rozumiem, że nikt nie ma na tyle czasu by odpowiedzieć na każdy komentarz. Jednak, gdy pojawia się fan, który komentuje regularnie – nie powinno się go ignorować. Przyjdzie czas, gdy zniechęcony ignorowaniem zniknie, a wraz z nim w końcu i popularność. Jak blogować gdy nie ma dla kogo ?

 10. Nie bądź drugiemu blogerowi wilkiem.

  Szanujmy siebie na wzajem, jesteśmy częścią społeczności, którą sami tworzymy. Bądźmy dla siebie wyrozumiali i starajmy się chociaż nie plotkować, nie naśmiewać się z innych. Każdy ma prawo pisać o tym co mu się podoba, być takim, a nie innym człowiekiem. Dopóki nikogo poprzez treść/filmy jakie tworzy nie rani, nie obraża – pozwólmy każdemu być sobą. Nie warto szufladkować i oceniać z góry kogokolwiek, nigdy nie wiemy co skrywa czyjeś serce i z czym zmaga się na co dzień.

Przeczytaj również na innych blogach jak blogować ?

 A co sądzicie o kulturze w blogosferze ?

19 komentarzy

Dodaj komentarz