Jak wesprzeć blogowego twórcę ?

Rzeczywistość blogowego świata, wygląda zupełnie inaczej po stronie twórcy a po stronie czytelnika. Czytelnik widzi zazwyczaj szczyt góry lodowej, pracy jaką wykonuje. Niestety to nie jest tak, że bloger napisze post i kliknie ,,publikuj”. Za tym wszystkim kryje się mnóstwo czynności jakie trzeba wykonać. Co nieco o pracy blogera, pisałam tutaj –Bloger praca nie byle jaka. Bloger, musi się naprawdę napracować, żeby ze swoją treścią dotrzeć do jak największego grona odbiorców. Większość robi wszystko samemu, koszty powierzenia tego specjalistą są bardzo wysokie.

Jak wesprzeć blogowego twórcę

Jak pomóc i nie płacić ?

Pomoc jaką możemy wykonać, nie koniecznie musi oznaczać, ponoszenia z tego tytułu kosztów. Można wiele dobrego zrobić, w bardzo prosty sposób. Nie poświęcając na to nawet dużo czasu, oto kilka sposobów :

 • Komentuj – nic tak nie cieszy jak komentarz pod wpisem, zwłaszcza taki po którym widać, ze czytelnik przeczytał tekst. Jest to motywujące dla każdego twórcy i swojego rodzaju nagrodą za pracę.
 • Udostępniaj – jeśli możesz, udostępnij treść blogera, którą uważasz za wartościową. Jest szansa, że treść dotrze do większego grona odbiorców. Pomaga to również w pozycjonowaniu strony
 • Linkuj do strony – Jeśli masz możliwość umieszczenia linku na swojej stronie, zrób to ! Umieszczenie linku nie zajmie dużo czasu, pomoże bardzo w pozycjonowaniu strony, jak i dotarciu do większego grona osób, które mogą poznać stronę.
 • Pisz jeśli coś jest nie tak – Widzisz na stronie błąd, coś się źle wyświetla ? Albo co gorsza, ktoś kradnie treść danego twórcy – koniecznie daj znać ! Takie wiadomości, są bardzo pomocne.
 • Klikaj w linki afiliacyjne i reklamy – to nic nie kosztuje, możesz zapoznać się ofertą jaka kryje się pod linkiem. A czasami do blogera trafi dzięki temu kilka groszy. Bloger może zarabiać na afiliacji alb poprzez kliki w linki, albo przez prowizję z zakupionych produktów poprzez linki.

Jak pomóc w inny sposób ?

 • Jeśli bloger ma swoją markę, kup produkty jakie sprzedaje. Możesz również polecać markę innym osobą.
 • Dołóż się na zbiórkę, postaw kawę. Teraz coraz bardziej popularne są dotacje, dla twórców. Niektórzy rezygnują z reklam i w zamian za to mają założoną zbiórkę. Zbiórka pieniędzy pomaga w utrzymaniu strony (tak to kosztuje) i tworzeniu nowych treści dla czytelników.
 • Obserwuj blogera w mediach społecznościowych
 • Jeśli masz znajomości, poleć twórcę firmą, które mógłby współpracować z danym blogerem

A wy jak spieracie twórców blogowych ?

A jeśli chcecie – możecie i mi postawić kawę 🙂 (Swoją drogą jestem ciekawa, czy to w ogóle działa)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

23 komentarze do “Jak wesprzeć blogowego twórcę ?”

 1. Sama bloguję, więc staram się również pomagać innym. W marcu nawet na moim Instagramie prowadziłam akcję #instamarzec, podczas której udostępniałam również profile koleżanek-blogerek. Co jakiś czas również udostępniam blogi innych na moim blogu i doceniam, kiedy również gdzieś tam widzę u innych jakąś wzmiankę o swojej działalności, to niezwykle motywuje 😀

  Odpowiedz
 2. Coraz częściej wydaje mi się, że bez inwestycji w pozycjonowanie strony – ciężko zostać popularnym blogerem/popularną blogerką, którzy na swoich blogach zarabiają jak na fajnym etacie 🙂

  Odpowiedz
 3. Zgadzam się z Tobą. Jak ktoś sam nie prowadzi bloga to myśli, że to chwila i już wszystko gotowe. A tak nie jest. Już samo zebranie myśli zajmuje dużo czasu, a tu trzeba jeszcze zdjęcia zrobić, obrobić, potem odpowiadać na komentarze itd. 🙂 ale daje to dużo przyjemności 🙂

  Odpowiedz
 4. Ja bardzo lubię komentować, takie wzajemne wsparcie ma wielką moc 🙂 Kawę miałam u siebie, ale u mnie nie zadziałała, być może dlatego, że wstydziłam się o niej przypominać 😉

  Odpowiedz
 5. Najlepsza forma wsparcia dla mnie to komentarz. Daje mi motywacje do dalszego pisania. Szkoda, że nie wszystkim się chce komentować, czy choćby zostawić lajka. Często słyszę “świetny blog, ale ja nie mam czasu na komentowanie.” No cóż, takie życie.
  Daj znać, czy kawka smakowała 🙂

  Odpowiedz
 6. Niedawno ktoś ze znajomych pytał mnie czy warto jeszcze blogować. To było ciekawe pytanie,bo blogi jakby nagle stały się nie tylko treściami specjalistycznymi ile dla niektórych bardziej promocyjnymi. I stąd właśnie wpisy to już nie tylko czysto hobbistyczne wypociny. Cieszę się, że piszesz o wsparciu blogera, ten wpis nie tylko rozjaśnia w głowie czytelnikom po co na naszych stronach te różne dodatkowe rzeczy ale i jest trochę jak pobudka. Bo jak to przeczytałam wpis a nawet nie zostawiłam po sobie śladu, jak to tak. Gdzie się podziala ta slynna netykieta.
  Pozdrawiam życząc licznych i wartościowych w treści komentarzy.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz