Kosmetyki naturalne – kiedyś i dziś

kosmetyki naturalne

Kosmetyki naturalne – kiedyś i dziś, czyli co zmieniło się na przestrzeni ostatnich 10 lat. A zmieniło się naprawdę wiele ! W czasach kiedy zakładałam bloga, kosmetyków naturalnych nie było w sklepach kosmetycznych. Niektóre z dobrym składem można było znaleźć w sklepach zielarskich lub przez internet (głownie w zagranicznych sklepach) albo u sąsiadów za granicą. Wtedy poszukiwania kosmetyków z dobrym składem, były naprawdę nie łatwe a zarazem dawały dużo radości.

Pamiętam, jak bardzo cieszyły mnie zakupy w zagranicznym DM ( Głównie dla Alverde i Lavera), a dziś ta sieć jest już i u nas w Polsce. Cieszyłam się również, gdy udało mi się wylicytować naturalną kolorówkę ( Eweryday minerals) na allegro lub znaleźć jakąś perełkę w lokalnym zielarskim. Wybór kosmetyków był wtedy bardzo mały, a znalezienie kosmetyków z Bio składem lub certyfikatami było bardzo trudne.

Moim marzeniem było wtedy odwiedzić sklep Lush (teraz jest sklep online w Polsce). Miałam też kilka ulubionych sklepów online, których większości już niestety nie ma. Bardzo i to bardzo byłam podekscytowana, gdy zagraniczna marka chciała ze mną współpracować. Z czasem pojawiło się też wiele Polskich marek, produkujące naturalne kosmetyki. Recenzowanie kosmetyków naturalnych, było dla mnie dużą frajdą ( w sumie ciągle jest) ale dawało też poczucie misji, bo mogłam polecić wartościowe kosmetyki innym. Czułam się jak pionier w tej dziedzinie i cieszyłam się, że wiele osób radziło się mnie w kwestii wybory kosmetyków.

Pierwsze boom na kosmetyki naturalne

Kosmetyki naturalne dosyć szybko zaczęły podbijać polski rynek kosmetyczny. Z początku były to większe zagraniczne marki, specjalizujące się w kosmetykach naturalnych. Potem jak grzyby po deszczu, zaczęły się wyłaniać Polskie marki kosmetyków. ( Polskie marki kosmetyków naturalnych lista – obawiam się, że wymaga dużej aktualizacji). Nie wszystkie marki, miały z początku certyfikaty eco ( O certyfikatach przeczytasz między innymi tutaj). Dopiero z czasem zaczęły się pojawiać na opakowaniach, jednak wiele kosmetyków bez oznaczenia, miało naprawdę fajne składy. Niestety nie wszystkie marki kosmetyków z tamtych czasów przetrwały do dzisiaj. Ogromna konkurencja robi swoje i dziś popularnością cieszą się marki które zdążyły sobie już wyrobić dobrą opinię. Mogłabym śmiało powiedzieć, że te niektóre marki miały również po prostu dobrą reklamę, co wygryzło konkurencję.

Dzisiaj kosmetyki naturalne można kupić wszędzie. Praktycznie w każdym sklepie, można znaleźć kosmetyki z naturalnym i dobrym składem. Dużą popularnością cieszą się też półprodukty do tworzenia własnych domowych kosmetyków. Trend na kosmetyki eco podchwyciło wiele firm kosmetycznych, wprowadzając na rynek serie kosmetyków z bio składami. Wybór jest tak zbyt ogromny. Jako blogerka mogę śmiało powiedzieć, że nie nadążam za tym wszystkim. W mojej opinii, jest już mocno zapchany i stał się dość monotonny i poniekąd nudny. W branży kosmetycznej, musiało by się pojawiać coś naprawdę WOW by wzbudzić większe zainteresowanie wśród konsumentów. Wraz z zwiększoną ilością wyboru kosmyków , możemy przebierać nie tylko w składach kosmetykach ale i w ich cenach. Można stosować kosmetyki z naturalnymi składami i równocześnie nie wydawać na nie tak wiele jak kiedyś. Porównując ogólnie ceny na przestrzeni lat (pomijając kwestę inflacji i tego co się dzieje w PL) kosmetyki naturalne znacznie staniały i są dostępne dla każdego.

Kosmetyki naturalne – lepsze rozwiązanie ?

Kosmetyki naturalne są z pewnością obecnie lepszym rozwiązaniem, niż te typowo drogeryjne. Stosuje się w nich miej sztucznych substancji, są teraz też bardziej badane i kontrolowane niż kiedyś (warto jednak pamiętać, że i takie kosmetyki mogą uczulać ). Pozyskiwanie naturalnych składników stało się również znacznie lepiej opracowane technologicznie niż kiedyś, na czym zyskujemy nie tylko my ale i też natura. Ekologiczne opakowania i moda na zero waste, to coś co już nikogo nie dziwi a staje się powszechną normą. ( Kosmetyki zero waste / Zero waste – moda czy konieczność ?). Mogę śmiało powiedzieć, że rynek kosmetyczny idzie w bardzo dobrym kierunku i myślę, że jest to duży krok w trosce o nas samych jak i naturę. Z drugiej strony, zbyt duży rynek kosmetyczny potęguje nadmierny konsumpcjonizm. Większość z nas kupuje więcej, wiele kosmetyków często się marnuje. Myślę, że warto znaleźć we wszystkim złoty środek. Kupujmy kosmetyki naturalne, ale nie dajmy się też zwariować.

Możesz również polubić

6 komentarzy

 1. Agnieszka Kaniuk

  Bardzo ciekawy post i zdrowe podejście do tematu.

 2. Karolina90dg

  Też zauważyłam, że naturalne kosmetyki wracają do łask. Pozdrawiam serdecznie

 3. Widz

  Naturalne kosmetyki to przecież chociażby oliwa – zwykła, poczciwa a czyni cuda. Nasi przodkowie stosowali wiele naturalnych preparatów, które my dzisiaj używamy w kuchni. 😉
  Pozdrawiam.

 4. Monika

  Cieszy mnie,że teraz dostęp do naturalnych kosmetyków jest dużo łatwiejszy i jest ich większy wybór.Nawet ceny wydają mi się korzystniejsze niż kilka lat temu.

 5. Retromama

  Kiedyś uwielbiałam kosmetyki naturalne, ale tylko niektóre marki mi pasowały. Tak też jest i obecnie, nawet te eko serie popularnych marek niektóre mi służą a inne nie. Częściej sięgam po dermokosmetyki z uwagi na pewne problemy .

 6. Gosia

  cieszę się, że tyle naturalnych kosmetyków jest dostępnych:)

Dodaj komentarz