Bezpieczny twórca w sieci

Bezpieczny twórca w sieci

Bezpieczny twórca w sieci to dość tera ważny temat dla wielu z nas. Było to tylko kwestią czasu, kiedy internet stał się medium do rozpowszechniania wszelkiej twórczości nie tylko artystycznej. Dziś internet stał się jednym z głównych źródeł, gdzie możemy za pomocą dotknięcia jednego palca, zanurzyć się w tym wyjątkowym cyfrowym świecie. Sztuka wyrażana na tysiące sposobów z każdego najdalszego zakątku świata w jednym miejscu, dostępna dla każdego. 

Można by powiedzieć, że to właśnie rozwój informatyki i przetwarzania informacji, stał się domeną naszych czasów. Dzięki cyfryzacji możemy dotrzeć do większej grupy odbiorców i zyskać większe możliwości nie tylko na rozgłos ale i zarobek. Nawet i tutaj pojawiają się złodzieje, którzy z łatwością mogą przywłaszczyć sobie czyjąś twórczość, pieniądze a nawet tożsamość. W tym całym gąszczu informacji, trzeba nauczyć się odpowiednio funkcjonować, jedną z ważnych zasad jest bezpieczeństwo w sieci. I to właśnie o bezpieczeństwie twórczości w sieci, chciałam Wam dziś co nieco powiedzieć.

Bezpieczeństwo w sieci dlaczego jest ważne?

Zagrożenia czyhające w sieci, wbrew pozorom nie są taką błahostką. Oczywiście, internet nie wybuchnie gdy odpalimy wi-fi, ani nie wyskoczy z smartfona czy komputera groźny gościu z nożem. Możemy za to, stracić swoje dane osobowe i ktoś z łatwością włamie się do naszego konta bankowego, okradając wszystkie oszczędności a nawet może przy okazji stworzyć długów. Ktoś może podkraść naszą tożsamość i w social mediach narobić niemałego kłopotu lub ujawni naszą prywatność. Możemy również stracić naszą twórczość i ktoś najzwyczajniej powie ,,to ja to zrobiłem a nie Ty” i nasz wszelki trud pracy, pójdzie na marne. Przykładów jest naprawdę wiele i każda z takich sytuacji, nie jest niczym. Utrata bezpieczeństwa może spotkać każdego z nas, możemy jednak wiele zrobić by jak najmniej być narażonym na jej utratę. 

Bezpieczeństwo w sieci

Bezpieczeństwo w sieci dla każdego – czyli co każdy z nas musi wiedzieć.

Utracić bezpieczeństwo w sieci, możemy utracić na wiele sposobów. Wszystko zaczyna się w naszych domach i urządzeniach jakie stosujemy. Nasze komputery, tablety, smartfony czy wiele innych urządzeń, są narażone na ataki wirusów i hakerów. Bez odpowiedniego programu antywirusowego, jesteśmy tak naprawdę goli i tylko kwestią szczęścia jest, żeby nikt się nie włamał. Podstawą bezpieczeństwa, jest odpowiednie oprogramowanie ochronne nie tylko samych urządzeń, ale i aplikacji.

Ważną rzeczą, nad którą my sami mamy kontrolę są hasła, począwszy od odblokowywania urządzenia, po użytkowanie stron internetowych. Nie ułatwiajmy hakerom sprawy, naprawdę warto wymyślić trudne hasła i w miarę możliwości ustalić weryfikację dwuetapową. To my stoimy na pieczy naszych danych osobistych, a je łatwo utracić. 

Przeglądając stron internetowe czy instalując nowe aplikacji, korzystajmy z pewnych i bezpiecznych źródeł. Nie powinno się logować na podejrzanych stronach a zwłaszcza podawać swoich danych osobowych, bez pewności że strona jest bezpieczna. Strony i aplikacje muszą funkcjonować zgodnie z rozporządzeniem RODO. Instalując aplikacje, wybierajmy te które są zalecane przez system operacyjny jaki stosujemy. Zawsze bądźmy w tych kwestiach jak najbardziej uważni. Przechowuj swoje dane w bezpiecznych miejscach, zabezpieczonych odpowiednim hasłem lub używaj programów do szyfrowania danych.

Kroki które powinien zrobić każdy twórca w sieci – Bezpieczny twórca w sieci

Umieszczania znaków wodnych na naszych pracach, jest prostym i dość skutecznym sposobem na ich bezpieczeństwo. Warto każde zdjęcie czy też inny plik odpowiednio dodatkowo opisać. W przypadku gdy prowadzimy stronę internetową, zalecane jest ustawienie blokady kopiowania treści lub użycia prawego przycisku myszki czy też użycie blokady klawisza Print Screen.

Niestety mimo zabezpieczeń, wiele internetowej twórczości jest splagiatowanych. Dlatego ważna jest również znajomość swojego prawa i podjęcie szybkich kroków w celu zgłoszenia kradzieży. W pierwszej kolejności, warto zgłosić zaistniałą sytuację do serwisu danego serwisu internetowego lub społecznościowego. Najlepiej jednak zgłosić kradzież na policję, jeśli próby odzyskania twórczości zadośćuczynienia nie przyniosły skutków. 

Wielu twórców jest nieświadomych tego, że zostali splagiatowanych. Jeśli zależy nam na ochronie danych osobowych jak i naszej twórczości, warto powierzyć sprawę specjalistą. Zlecenie audytu bezpieczeństwa, pozwoli nam nie tylko na szybkie działanie w razie kradzieży, ale i stworzeniu dobrego zaplecza, dla bezpieczeństwa naszej twórczości w sieci.

Kradzież twórczości internetowej nie zawsze jest celowa, często bywa nieumyślna. Wielu użytkowników sieci, nie jest świadomych tego, że udostępnianie czyjejś twórczości może wiązać się z konsekwencjami prawnymi. Dlatego warto pomagać innym i zgłaszać internetowym twórcą, jeśli widzimy gdzieś splagiatowaną pracę

.

Możesz również polubić

7 komentarzy

 1. Agnieszka Kaniuk

  Bardzo ważny i dobrze że przez Ciebie poruszany temat kochana.

 2. Kasia J.

  Bardzo ważny temat poruszyłaś. Trzeba uświadamiać to wszystkim. Dziękuję, pozdrawiam.

 3. Królowa Karo

  Ten ostatni temat jest nagminny. Sama już miałam do czynienia z kradzieżą moich tekstów i zdjęć. Ale dobry list od prawnika załatwił sprawę.

 4. Gosia

  tak ważny i na czasie temat, warto pisać o takich rzeczach:)

Dodaj komentarz