Przejdź do treści

Otyłość – przyczyny i skutki

otyłość

Otyłość z którą spotykamy się na co dzień

Otyłość dotyczy coraz większej ilości ludzi na świecie. Jak to się stało, że ilość ludzi ciągle wzrasta a nie maleje ? Co jest przyczyną choroby na taką skalę ? Otyłość roznosi  się jak zaraza mimo, że nie jest chorobą  którą można się zarazić. Dlaczego więc jest coraz więcej ludzi dotkniętych tą chorobą ? Czasy się zmieniają a wraz z nim postęp cywilizacyjny, co wiąże się z powstawaniem coraz większych wygód dla naszego życia. Gdyby tak rozmyślać to można znaleźć setki przyczyn otyłości oto kilka z nich, które według mnie mają kluczowe znaczenie

Zbyt mała ilość ruchu (chodzenie) 

W czasach średniowiecza ludzie pokonywali oko 30 kilometrów dziennie, nie było samochodów ani rowerów przez co ludność była zmuszona do chodzenia pieszo bądź jazdy konnej, która też wiążę się z dużym wydatkiem energetycznym. Dzisiaj mało osób chodzi pieszo, większość korzysta z transportów, które zaoszczędzają czas.

Zbyt mała ilość pracy fizycznej 

Dawniej ludzie utrzymywali się głównie z roli co wiązało się z wczesnym stawaniem rano by doglądać pola. Używali przy tym sprzętów wymagających siły np. kosy. Praca takim sprzętem była bardzo dużym wysiłkiem. Pracowali codziennie – praca była dla nich chlebem powszednim.

Zbyt duża ilość posiłków 

W cywilizowanych miastach żywność jest dostępna dla wszystkich i to w ilości dużo przekraczającej nasze potrzeby. Jemy więc praktycznie cały czas, zanim staniemy się naprawdę głodni, dawno mamy już zaspokojoną tę potrzebę. Otyłość szybko będzie naszym problemem, jeśli będziemy jedli ponad miarę.

Złe odżywianie – otyłość 

Dzisiaj możemy praktycznie wszytko kupić gotowe. Obiad gotowy w 5 minut to jest doskonała alternatywa dla ludzi zapracowanych, nie mających czasu na taką banalną czynność jak gotowanie. Jemy więc  posiłki które przygotowuje się szybko co wiąże się również z szybkim wchłanianiem przez nasze organizmów niezdrowych tłuszczów a to sprawia że, szybciej czujemy się  głodni co prowadzi do zdwojonej ilości jedzenia.

Szybkie jedzenie

Kiedyś spożywanie posiłków było czynnością bardzo ważną – było to wręcz celebrowanie tej czynności. Ludzie rozkoszowali się posiłkiem, gdyż nie byli pewni, kiedy zjedzą następny. Spożywali posiłki powoli co dobrze wpływa na trawienie. Teraz zazwyczaj jemy coś w trakcie i szybko, tak że jemy zazwyczaj więcej. Powolne jedzenie posiłków pobudza ośrodki w mózgu odpowiedzialnych za uczucie sytości. Wnioskując – jedząc szybko szybciej jesteśmy głodni a jedząc powoli jesteśmy bardziej syci. 

Chemiczne jedzenie

Niestety teraz coraz ciężej o żywność ekologiczną. Firmy produkujące żywność postawiają bardziej na ilość produktów niż na jakość. Dlatego teraz większość jedzenia ma dodatkowe ulepszacze poprawiające wygląd oraz smak. Jest to siła marketingu częściej sięgamy po coś co większe i ładniejsze niż po mniejsze i brzydsze. Przeróżne konserwanty i ulepszacze ukazują coraz więcej skutków ich użytkowania co widać zazwyczaj w kolejnych pokoleniach. Coraz częściej rodzą się dzieci chore, dzieci szybciej dojrzewają a przyjście na świat dzieci poprzez cesarskie cięcie staje się bardziej powszechne od naturalnego porodu.

Nie właściwe użytkowanie wolnego czasu

Powiedzmy sobie szczerzę kto z nas spędza dużo czasu po za domem ? Żyjemy w czasach w których większość ludzi zamyka się w swoich 4 ścianach i nie wychodzi na zewnątrz. Spędza dużo czasu przed komputerem czy telewizorem. Coraz mniej ludzi wychodzi na zewnątrz na spacer czy pobiegać. Wygoda nie zawsze jest najlepszym  rozwianiem. Teraz mamy wszytko w zasięgu ręki, możemy robić zakupy,  płacić rachunki, uczyć się, utrzymywać kontakty z ludźmi siedząc w domu. Kiedyś wszystkie te czynności wymagały wysiłku i były motywacją by wyjść z domu. Teraz kiedy nie mamy takiej potrzeby wybieramy wygodniejszy styl życia. 

Depresja często prowadzi do otyłości i odwrotnie

Zbyt rzadkie wychodzenie z domu i obcowanie z realnym światem jest przyczyną depresji. Jak chorujemy na depresje wszytko staje nam się obojętne i bez sensu. Nie mamy motywacji by zadbać o swoje zdrowie użalamy się nad swoim wyglądem a nic w tym kierunku nie robimy. Mało ludzi wie że depresja to błędne koło. Chorujemy na depresje bo nasz wygląd nie jest prawidłowy a nie jest przez to że się nie ruszamy. Ruch natomiast jest doskonałym środkiem na pozbycie się depresji. Wnioskując – Musimy się ruszać by nie mieć depresji , która zniechęca nas do ruchu, którego brak przyczynia się do otyłości. 

Złe nawyki

Niestety większość rodziców nieświadomie krzywdzą swoje dzieci. Zamiast od początku wprowadzić raz w tygodniu dzień w którym pociecha będzie mogła zjeść coś słodkiego z wygody robią to codziennie. Dziecko gdy dorośnie będzie wtedy sięgać co dzień po słodycze, gdyż nawyki z dzieciństwa dają mu do zrozumienia, że słodycze są ważnym posiłkiem jak obiad. Dają tez dziecku łakocie by się uspokoiło co w przyszłości przyczyni się do głupiego nawyku jedzenia słodkich rzeczy gdy tylko będą miały zły humor. Rodzice też często nie uświadamiają dzieciom o tym jak ważne jest jedzenie zdrowych rzeczy. Sami dając zły  przykład spożywając alkoholu  bądź inne niezdrowej żywności przy dzieciach,a te wzorując się na rodzicach w przyszłości będą sięgały po takie jedzie. 

Przeczytaj również – jak schudnąć ?

A wy znacie jakieś inne przyczyny otyłości ? Jeśli tak umieścić swoje wypowiedzi pod artykułem.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
7 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Kokosowa-Panna
12 lat temu

Fajny, ciekawy post. Niestety to szczera prawda…

Tomek Chełkowski
12 lat temu

Podoba mi się te zestawienie. Wybrałaś najwazniejsze przyczyny otyłości, szczególnie mnie cieszy to, że zwróciłaś uwagę na konserwanty (chemię) dodawane do jedzenia oraz brak aktywności fizycznej. Dziś rano w PolsatNews był specjalista ds żywienia, który mówił, że sztuczne, chemiczne jedzenie takie jak chipsy, frytki i wszelkiego rodzaju fast-foody powinno być opodatkowane – idźmy za przykładem Węgier.

Myślę, że zdrowe jedzenie takie jak warzywa i owoce, żywność ekologiczna, zdrowe razowe pieczywo, woda mineralna niegazowana itp. powinno być tańsze od niezdrowej żywności. Obecna sytuacja jest śmieszna. Zdrowa żywność często jest droższa od szkodliwych chipsów, batoników i napojów gazowanych.

Angelika Ś.
7 lat temu

ja mam nadzieję, że nigdy nie będę mieć problemów z otyłością…

KosmetykoFanki
7 lat temu

Bardzo fajny i przydatny post kochana, wymieniłaś najważniejsze przyczyny, brak ruchu to zmora dzisiejszego społeczeństwa. Na szczęście coraz więcej osób i kampanii uświadamia jak ważne jest zdrowe odżywianie i jaki ma wpływ na nasze życie <3

Kathy Leonia
7 lat temu

jemy za szybko za dużo za często…

Helen G.
7 lat temu

Zgadzam się z Tobą w 100%! Trzeba się przede wszystkim ruszać, choć dziś to trochę już staromodne, bo ludzie nie mają czasu na zwykły spacer. Świetny wpis Marzenko 🙂

ZdrowoNaturalnie.pl
4 lat temu

Dodałabym jeszcze choroby. Niektórzy ludzie chcą schudnąć, a nie mogą ze względu na zażywane leki, które powodują skutki uboczne w postaci tycia.

%d bloggers like this: