Zaskórniki – jak się ich pozbyć ?

 
zaskórniki

 

Zaskórniki najczęściej pojawiają się w strefie T czyli na czole, nosie i brodzie. Często są powodem do kompleksów, którego chcemy się pozbyć jak najszybciej. Niestety niekiedy bywają po prostu bolesne. Pozostawione same sobie, mogą mieć znaczny wpływ na pogorszenie stanu cery. Warto pamiętać o systematycznym usuwaniu wągrów, by cera nie była zapchana. Zapchane wągry, mogą powodować powstawanie trądziku oraz stany zapalne skóry.

Zaskórniki

Zaskórniki zamknięte (microcomedones) – powstają w wyniku zamknięcia ujścia gruczołu przez proliferujące komórki warstwy rogowej naskórka. Są barwy białej, drobne, widoczne po naciągnięciu skóry. Zaskórniki otwarte – powstają w następstwie zastoju łoju i nadkażenia (głównie bakteriami Propionibacterium acnes).
Wydobywa się z nich masa łojowo-rogowa, która utleniając się nadaje
wykwitowi ciemny kolor. Zaskórniki otwarte mogą przekształcić się w
wykwity grudkowo-krostkowe lub torbieleropne.      

Zaskórniki – jak z nimi walczyć ?

  1. Najlepsza broń na pozbycie się zaskórników jest wizyta u  kosmetyczki.Wizyta w gabinecie niestety trochę kosztuje ale mamy pewność ,że zostaniemy profesjonalnie obsłużeni. Kosmetyczka oczyści nam twarz i problem zniknie na około 1 miesiąca.
  1. Stosuj maseczki ściągające – najlepiej takie które się ściąga z twarzy ( typu peel off )
  1. Stosuj plastry do usuwania wągrów. W mechaniczny sposób pomogą usnąć większość z nich, możesz użyć również specjalnej szpatułki do usuwania zaskórników
  1. Używaj kosmetyków głęboko oczyszczających, nie przesadzaj jednak z zbyt intensywnym oczyszczaniem. Możesz przez to zaburzyć naturalny płaszcz lipidowy naskórka.
  1. Stosuj parówki  by zmiękczyć naskórek, ułatwi to późniejsze usuwanie wągrów specjalną szpatułką
  1. Dobry peeling to podstawa, najlepsze do usuwania wągrów są peelingi ziarniste  
  1. Staraj się unikać kremów do twarzy, które zapychają cerę
  1.  Jeśli chcesz już usunąć ręcznie zaskórniki, rób to czystymi rękami najlepiej po uprzednim zmiękczeniu cery.

19 komentarzy

Dodaj komentarz