Dlaczego kosmetyki naturalne są tak drogie ?

  
Pewnie nie jedna z was zastanawiała się nad tym czemu kosmetyki naturalne są tak bardzo drogie. Często przekraczają ceną zwykłe kosmetyki o sumę znacznie większą - sumę która często decyduje o tym, że rezygnujemy z zakupu kosmetyków naturalnych. 
Długo zastanawiałam się nad tym, czemu cena takich kosmetyków jest większa od pozostałych oto wnioski do których doszłam : 

Unikalne i tradycyjne receptury - Niektóre firmy mogą poszczycić się unikalną i nie zmienną recepturą nawet od 100 lat. Często receptury te są zastrzegane prawem handlowym a to niestety wiąże się też z swego rodzaju kosztami 

Jakość a nie ilość - Kosmetyki naturalne nie są produkowane na wysoką skale jak te ,,z dodatkami nowoczesnymi" . Produkcja ogranicza się do mniejszej ilości wyrobów co przekłada się na jakość a jakość na wyższą cenę 

Wysokie wymogi kosmetyków certyfikowanych - stosowanie się do takich wymogów nie jest łatwe - wiąże się przede wszystkim z ścisłym przestrzeganiem  zasad do których należy między innymi:
  •  Co najmniej 95 % surowców pochodzenia naturalnego lub z upraw ekologicznych ( takie uprawy też są nadzorowane co też przekłada się na cenę kosmetyku)  Pamiętajmy również o tym że plantacje roślin ekologicznych nie są sztucznie naważone prze co plony są mniejsze co wiąże się z automatycznym użyciem większej ilości surowca po wyższej cenie
  • Produkty te nie posiadają substancji sztucznych zapachowych czy smakowych - Wnioskując - o wiele drożej wychodzi użycie ,, świeżych surowców" niż sztucznie zagęszczonych a potem w jakiś sposób ,, rozwodnione"
  • Opakowania muszą nadać się do recyklingu - Takie opakowania też niestety mają swoją cenę
  • Brak możliwości stosowania ,,nowoczesnych" sposobów odkażania produktów takich jak naświetlanie promieniami - 
  • Proces produkcji bezpieczny dla środowiska naturalnego - Czyli kontrola odpadów produkcyjnych
  • Koszty związane z uzyskania samego certyfikatu - podobno nie są to niskie ceny 
Brak konkurencji - Firmy mogą sobie pozwolić na wyższa cenę - Firm z certyfikatami nie jest dużo w porównaniu do ,, tradycyjnych kosmetyków" Takie firmy mogą śmiało pozwolić sobie na wyższą cenę gdyż decydują one o cenie kosmetyków na rynku. Gdyby powstały firmy z niskimi cenami  - ceny by uległy zmianie. Jak wiadomo - każdy chce zarobić i jeśli firmy mogą decydować o cenie rynkowej kosmetyków wolą utrzymać wyższe ceny.

Moda - W świecie coraz bardziej się szerzy moda na naturalność i na powrót do naturalności. Nastała moda na bycie eco.... a co modne wiążę z popytem na produkty. Niestety bycie modnym kosztuje ! 

Gra na psychikę - Niestety konsumenci ulegają też manipulacji rynku kosmetyków naturalnych. Wybieramy kosmetyki naturalne bo żyjemy w przekonaniu że to co naturalne jest zdrowsze i lepsze dla nas. 

A wy co myślcie ? Co  może jeszcze wpłynąć na cenę na kosmetyków naturalnych ? 
Copyright © 2016 Naturalnie Piękna , Blogger