Dlaczego kosmetyki naturalne są tak drogie ?

  
Pewnie nie jedna z was zastanawiała się nad tym czemu kosmetyki naturalne są tak bardzo drogie. Często przekraczają ceną zwykłe kosmetyki o sumę znacznie większą - sumę która często decyduje o tym, że rezygnujemy z zakupu kosmetyków naturalnych. 
Długo zastanawiałam się nad tym, czemu cena takich kosmetyków jest większa od pozostałych oto wnioski do których doszłam : 

Unikalne i tradycyjne receptury - Niektóre firmy mogą poszczycić się unikalną i nie zmienną recepturą nawet od 100 lat. Często receptury te są zastrzegane prawem handlowym a to niestety wiąże się też z swego rodzaju kosztami 

Jakość a nie ilość - Kosmetyki naturalne nie są produkowane na wysoką skale jak te ,,z dodatkami nowoczesnymi" . Produkcja ogranicza się do mniejszej ilości wyrobów co przekłada się na jakość a jakość na wyższą cenę 

Wysokie wymogi kosmetyków certyfikowanych - stosowanie się do takich wymogów nie jest łatwe - wiąże się przede wszystkim z ścisłym przestrzeganiem  zasad do których należy między innymi:
 •  Co najmniej 95 % surowców pochodzenia naturalnego lub z upraw ekologicznych ( takie uprawy też są nadzorowane co też przekłada się na cenę kosmetyku)  Pamiętajmy również o tym że plantacje roślin ekologicznych nie są sztucznie naważone prze co plony są mniejsze co wiąże się z automatycznym użyciem większej ilości surowca po wyższej cenie
 • Produkty te nie posiadają substancji sztucznych zapachowych czy smakowych - Wnioskując - o wiele drożej wychodzi użycie ,, świeżych surowców" niż sztucznie zagęszczonych a potem w jakiś sposób ,, rozwodnione"
 • Opakowania muszą nadać się do recyklingu - Takie opakowania też niestety mają swoją cenę
 • Brak możliwości stosowania ,,nowoczesnych" sposobów odkażania produktów takich jak naświetlanie promieniami - 
 • Proces produkcji bezpieczny dla środowiska naturalnego - Czyli kontrola odpadów produkcyjnych
 • Koszty związane z uzyskania samego certyfikatu - podobno nie są to niskie ceny 
Brak konkurencji - Firmy mogą sobie pozwolić na wyższa cenę - Firm z certyfikatami nie jest dużo w porównaniu do ,, tradycyjnych kosmetyków" Takie firmy mogą śmiało pozwolić sobie na wyższą cenę gdyż decydują one o cenie kosmetyków na rynku. Gdyby powstały firmy z niskimi cenami  - ceny by uległy zmianie. Jak wiadomo - każdy chce zarobić i jeśli firmy mogą decydować o cenie rynkowej kosmetyków wolą utrzymać wyższe ceny.

Moda - W świecie coraz bardziej się szerzy moda na naturalność i na powrót do naturalności. Nastała moda na bycie eco.... a co modne wiążę z popytem na produkty. Niestety bycie modnym kosztuje ! 

Gra na psychikę - Niestety konsumenci ulegają też manipulacji rynku kosmetyków naturalnych. Wybieramy kosmetyki naturalne bo żyjemy w przekonaniu że to co naturalne jest zdrowsze i lepsze dla nas. 

A wy co myślcie ? Co  może jeszcze wpłynąć na cenę na kosmetyków naturalnych ? 

Komentarze

 1. Uzyskanie certyfikatów jest kosztowne ale myślę, że warto. Stosowałam swego czasu naturalne kosmetyki i były naprawdę dobre, trzeba tylko nieco więcej zapłacić.

  OdpowiedzUsuń
 2. Też uważam że warto :) Kosztują bo kosztują ale wtedy mamy pewność że są naturalne !

  OdpowiedzUsuń
 3. naturalne sa zdrowsze dla skróy, a nie zawsze mozna uzywac wszystkiego czego sie chce

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo ciekawy post

  OdpowiedzUsuń
 5. Czasami warto nie żałować i kupić coś pewniejszego, lepszej jakości niż napakowane chemią kosmetyki, które bardziej szkodzą, niż pomagają. Oczywiście - wszystko w granicach rozsądku :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Trzeba jeszcze do tego dodać znacznie wyższe koszty pozyskania składników i surowców niestety... Takie na przykład naturalne oleje są po prostu znacznie droższe od popularnej parafiny - oleju mineralnego. Ich producenci także muszą się stosować do określonych ekologicznych wymogów i im też to podnosi koszty. I to wszystko składa się na cenę potem...
  Bardzo fajny post:) Dobrze, że zaczyna toczyć się taka dyskusja. Pozdrawiam ciepło!

  OdpowiedzUsuń
 7. A ja nie mam przekonania, że to tak działa. I wśród kosmetyków naturalnych i "nienaturalnych" są tańsze i droższe. Jakość nie zawsze przekłada się na cenę.

  Osobiście wydaję mniej na kosmetyki naturalne niż koleżanki, zaopatrujące się w "nienaturalne" kosmetyki w perfumeriach

  OdpowiedzUsuń
 8. Niewątpliwie na wysoką cenę kosmetyków naturalnych wpływa proces produkcji. Uzyskanie 10 litrów oleju z malin generuje o wiele wyższe koszty niż wykorzystanie 10 litrów oleju mineralnego. Ten drugi jest powszechnie dostępny i tani. Poza tym otrzymanie ekstraktów nie należy do tanich procesów technologicznych.

  OdpowiedzUsuń
 9. Ja również jestem za naturalnymi kosmetykami ale faktycznie ceny są różne. Myślę,że wiele z nas nie tylko cena może odstraszać ale i czas jaki trzeba poświęcić aby zobaczyć pierwsze efekty, gdyż z reguły takie kosmetyki działają wolniej. Myślę, że jeśli faktycznie są w 100% naturalne to warto. Pozdrawiam :-)

  OdpowiedzUsuń
 10. Podacie nazwy kosmetyków naturalnych, które się u was sorawdziły? ;)

  OdpowiedzUsuń
 11. naturalne produkty powinny być łatwo dostępne i wyprzeć rynek tych sztucznych chemicznych produktów, które z pewnością nie mają korzystnych właściwości na nasz organizm ale nim to nastąpi to minie jeszcze trochę czasu...dlatego puki co ceny będą dość wysokie:( Szkoda bo sporo produktów jest nie na moją kieszeń. Także swoją drogą większość dobrych, naturalnych i certyfikowanych kosmetyków jest zagranicznych a to też zwiększa koszty...

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Drodzy Czytelnicy ! Wszystkie komentarze po 28.09.2016 do 20.03.2019 roku zostały skasowane z związku z przejściem systemu komentarzy ponownie na blogowy z disqusa - za kłopot bardzo przepraszam !

Instagram

Blog Naturalnie Piękna, powstał w sierpniu 2009 roku. Jeszcze 10 lat temu, nie sądziłam,że moje hobby - potrwa tak długo. Dzięki prowadzeniu bloga, nauczyłam się lepiej dbać o siebie jako kobieta. Codziennie odkrywam nowe tajniki pielęgnacji: jak dbać o włosy, jak mieć zdrową cerę czy też jak troszczyć się o swoje zdrowe. Odkryłam swoje hobby jakim jest robienie domowych kosmetyków. Kosmetyki diy to coś co uwielbiam robić i cieszę się, gdy mogę podzielić się z innymi tym co robię. Na co dzień staram się stawiać na jak najbardziej naturalną pielęgnacje, sięgam głównie po kosmetyki naturalne, lubię też używać produktów polskich marek kosmetycznych. Recenzje kosmetyków to jeden z tematów najczęściej poruszanych na moim blogu. Traktuje to jako wyzwaniem i zawsze staram się włożyć w to dużo pracy i serca. Na blogu poruszam tematy nie tylko kosmetyczne. Znajdziecie tutaj też wiele inspiracji z świata wystroju wnętrz czy też mody. Lubię też dzielić się swoimi doświadczeniami z bycia blogerką i cieszę się, gdy mogę komuś przez to pomóc. Blog nie jest tylko stroną typowo poradnikową. Poruszam tutaj też tematy osobiste czyli w skrócie lifestyle. Zwierzam się z tego jak być mamą, która ma nieco kompleksów i walczy o pewność siebie. Zakładając tego bloga miałam jeden główny cel, nauczyć się kochać siebie i pokazać światu, że każda kobieta może być piękna. Mam nadzieję, że spędzicie tutaj miło czas i znajdziecie tutaj mnóstwo inspiracji