Dlaczego kosmetyki naturalne są tak drogie ?

  
Pewnie nie jedna z was zastanawiała się nad tym czemu kosmetyki naturalne są tak bardzo drogie. Często przekraczają ceną zwykłe kosmetyki o sumę znacznie większą - sumę która często decyduje o tym, że rezygnujemy z zakupu kosmetyków naturalnych. 
Długo zastanawiałam się nad tym, czemu cena takich kosmetyków jest większa od pozostałych oto wnioski do których doszłam : 

Unikalne i tradycyjne receptury - Niektóre firmy mogą poszczycić się unikalną i nie zmienną recepturą nawet od 100 lat. Często receptury te są zastrzegane prawem handlowym a to niestety wiąże się też z swego rodzaju kosztami 

Jakość a nie ilość - Kosmetyki naturalne nie są produkowane na wysoką skale jak te ,,z dodatkami nowoczesnymi" . Produkcja ogranicza się do mniejszej ilości wyrobów co przekłada się na jakość a jakość na wyższą cenę 

Wysokie wymogi kosmetyków certyfikowanych - stosowanie się do takich wymogów nie jest łatwe - wiąże się przede wszystkim z ścisłym przestrzeganiem  zasad do których należy między innymi:
 •  Co najmniej 95 % surowców pochodzenia naturalnego lub z upraw ekologicznych ( takie uprawy też są nadzorowane co też przekłada się na cenę kosmetyku)  Pamiętajmy również o tym że plantacje roślin ekologicznych nie są sztucznie naważone prze co plony są mniejsze co wiąże się z automatycznym użyciem większej ilości surowca po wyższej cenie
 • Produkty te nie posiadają substancji sztucznych zapachowych czy smakowych - Wnioskując - o wiele drożej wychodzi użycie ,, świeżych surowców" niż sztucznie zagęszczonych a potem w jakiś sposób ,, rozwodnione"
 • Opakowania muszą nadać się do recyklingu - Takie opakowania też niestety mają swoją cenę
 • Brak możliwości stosowania ,,nowoczesnych" sposobów odkażania produktów takich jak naświetlanie promieniami - 
 • Proces produkcji bezpieczny dla środowiska naturalnego - Czyli kontrola odpadów produkcyjnych
 • Koszty związane z uzyskania samego certyfikatu - podobno nie są to niskie ceny 
Brak konkurencji - Firmy mogą sobie pozwolić na wyższa cenę - Firm z certyfikatami nie jest dużo w porównaniu do ,, tradycyjnych kosmetyków" Takie firmy mogą śmiało pozwolić sobie na wyższą cenę gdyż decydują one o cenie kosmetyków na rynku. Gdyby powstały firmy z niskimi cenami  - ceny by uległy zmianie. Jak wiadomo - każdy chce zarobić i jeśli firmy mogą decydować o cenie rynkowej kosmetyków wolą utrzymać wyższe ceny.

Moda - W świecie coraz bardziej się szerzy moda na naturalność i na powrót do naturalności. Nastała moda na bycie eco.... a co modne wiążę z popytem na produkty. Niestety bycie modnym kosztuje ! 

Gra na psychikę - Niestety konsumenci ulegają też manipulacji rynku kosmetyków naturalnych. Wybieramy kosmetyki naturalne bo żyjemy w przekonaniu że to co naturalne jest zdrowsze i lepsze dla nas. 

A wy co myślcie ? Co  może jeszcze wpłynąć na cenę na kosmetyków naturalnych ? 

11 komentarzy:

 1. Uzyskanie certyfikatów jest kosztowne ale myślę, że warto. Stosowałam swego czasu naturalne kosmetyki i były naprawdę dobre, trzeba tylko nieco więcej zapłacić.

  OdpowiedzUsuń
 2. Też uważam że warto :) Kosztują bo kosztują ale wtedy mamy pewność że są naturalne !

  OdpowiedzUsuń
 3. naturalne sa zdrowsze dla skróy, a nie zawsze mozna uzywac wszystkiego czego sie chce

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo ciekawy post

  OdpowiedzUsuń
 5. Czasami warto nie żałować i kupić coś pewniejszego, lepszej jakości niż napakowane chemią kosmetyki, które bardziej szkodzą, niż pomagają. Oczywiście - wszystko w granicach rozsądku :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Trzeba jeszcze do tego dodać znacznie wyższe koszty pozyskania składników i surowców niestety... Takie na przykład naturalne oleje są po prostu znacznie droższe od popularnej parafiny - oleju mineralnego. Ich producenci także muszą się stosować do określonych ekologicznych wymogów i im też to podnosi koszty. I to wszystko składa się na cenę potem...
  Bardzo fajny post:) Dobrze, że zaczyna toczyć się taka dyskusja. Pozdrawiam ciepło!

  OdpowiedzUsuń
 7. A ja nie mam przekonania, że to tak działa. I wśród kosmetyków naturalnych i "nienaturalnych" są tańsze i droższe. Jakość nie zawsze przekłada się na cenę.

  Osobiście wydaję mniej na kosmetyki naturalne niż koleżanki, zaopatrujące się w "nienaturalne" kosmetyki w perfumeriach

  OdpowiedzUsuń
 8. Niewątpliwie na wysoką cenę kosmetyków naturalnych wpływa proces produkcji. Uzyskanie 10 litrów oleju z malin generuje o wiele wyższe koszty niż wykorzystanie 10 litrów oleju mineralnego. Ten drugi jest powszechnie dostępny i tani. Poza tym otrzymanie ekstraktów nie należy do tanich procesów technologicznych.

  OdpowiedzUsuń
 9. Ja również jestem za naturalnymi kosmetykami ale faktycznie ceny są różne. Myślę,że wiele z nas nie tylko cena może odstraszać ale i czas jaki trzeba poświęcić aby zobaczyć pierwsze efekty, gdyż z reguły takie kosmetyki działają wolniej. Myślę, że jeśli faktycznie są w 100% naturalne to warto. Pozdrawiam :-)

  OdpowiedzUsuń
 10. Podacie nazwy kosmetyków naturalnych, które się u was sorawdziły? ;)

  OdpowiedzUsuń
 11. naturalne produkty powinny być łatwo dostępne i wyprzeć rynek tych sztucznych chemicznych produktów, które z pewnością nie mają korzystnych właściwości na nasz organizm ale nim to nastąpi to minie jeszcze trochę czasu...dlatego puki co ceny będą dość wysokie:( Szkoda bo sporo produktów jest nie na moją kieszeń. Także swoją drogą większość dobrych, naturalnych i certyfikowanych kosmetyków jest zagranicznych a to też zwiększa koszty...

  OdpowiedzUsuń

Drodzy Czytelnicy ! Wszystkie komentarze po 28.09.2016 do 20.03.2019 roku zostały skasowane z związku z przejściem systemu komentarzy ponownie na blogowy z disqusa - za kłopot bardzo przepraszam !

Copyright © 2016 Naturalnie Piękna , Blogger