Jak dbały o siebie Egipcjanki? Kilka sekretów ich urody


Od dawien dziejów kobiety dbają o swoją wygląd. Już w starożytnym Egipcie słyszymy wzmianki na ten temat. Wiele z tajników urody z dawnych czasów przetrwały do dziś. Mimo, że sposób pielęgnacji zmienił się w znacznym stopniu, kosmetyka dla kobiet od zawsze była ważną dziedziną życia. Dziś przedstawię wam kilka ciekawostek o tym jak Egipcjanki
dbały o swoją urodę.   

 • Rzęsy , brwi i powieki malowano galeną. Galena jest rodzajem minerału barwie szarej z metalicznym połyskiem.

 • Policzki Egipcjanki nadawały różową barwę używając do tego kwiatów maku namoczonych w lodowatej wodzie

 • Usta malowano na kolor królewskiej czerwieni. Do minerałów mających taki kolor można zaliczyć cynober, rzadko spotykany minerał służący w dawnych czasach jako naturalny barwnik. Podobno szminkę takiego koloru wytwarzano też z śliny ślimaka szkarłatni.

 • Paznokcie malowano na kolor złoty z wykosztowaniem popiołów rośliny Al-Khanna i rumianku oraz kolor czerwony.

 • Powieki podkreślano szminkami ocznymi. Stanowiły nie tylko ładną kolorystykę makijażu ale służyły też zabezpieczenie przed stanami zapalnymi spojówek jak i kurzem, owadami,wiatrem. Kolorami używanymi były : zielony( pochodził z związku miedzi ) , czarnoniebieski ( siarczek antymonu) połyskliwy ołowiowy ( galena)

 • Olejki do ciała stanowiły główny kosmetyk pielęgnacyjny całego ciała a wyrabiano je z takich wonnych roślin jak : cyprys, cedr i mirtu.

 • Henna włosów jest i dziś cenionym sposobem na barwienie włosówNajstarszą rośliną z której produkowano hennę jest Lawsoniawytwarzano z niej hennę perką.Kolejną rośliną z której produkowano hennę do włosów jest Al-Khanna tkz. henna arabska. Barwi ona włosy blond na rudo, ciemne na mahoniowy, po dodaniu barwnika indygo barwi włosy na ciemne kolory a po dodaniu rumianku na kolory jasne.

 • Puder stanowił nieodłączny element makijażu.Można by powiedzieć, że już w tamtych czasach panowała moda na jasną cerę.

17 myśli na temat “Jak dbały o siebie Egipcjanki? Kilka sekretów ich urody

 1. Zamiast lawsoni przeczytałam "Leviosa"… Nie wiem czy to za dużo Pottera czy mi sie ju ż w oczach…
  A tak wgl. wiele z tych minerałów było i jest szkodliwych dla zdrowia, więc… :3

 2. Bardzo fajnie zebrane ciekawostki. Widać, że im współczesne kobiety zapożyczają trochę tajników pielęgnacyjnych od kobiet z dawnego Egiptu. Olejki coraz częściej goszczą i w naszej pielęgnacji 🙂

Dodaj komentarz