Przejdź do treści

Jak dbały o siebie Egipcjanki? Kilka sekretów ich urody

Jak dbały o siebie Egipcjanki

Jak dbały o siebie Egipcjanki – na te pytanie na szczęście, możemy łatwo znaleźć odpowiedź. Od dawien dziejów kobiety dbają o swoją wygląd. Już w starożytnym Egipcie słyszymy wzmianki na ten temat. Wiele z tajników urody z dawnych czasów przetrwały do dziś. Mimo, że sposób pielęgnacji zmienił się w znacznym stopniu, kosmetyka dla kobiet od zawsze była ważną dziedziną życia.

Jak Egipcjanki dbały o swoją urodę.

 • Rzęsy, brwi i powieki malowano galeną. Galena jest rodzajem minerału barwie szarej z metalicznym połyskiem.
 • Policzki Egipcjanki nadawały różową barwę używając do tego kwiatów maku namoczonych w lodowatej wodzie. Wtedy barwnik z kwiatów łatwo puszczał, nadając twarzy delikatnych rumieńców
 • Usta malowano na kolor królewskiej czerwieni. Do minerałów mających taki kolor można zaliczyć cynober, rzadko spotykany minerał służący w dawnych czasach jako naturalny barwnik. Podobno szminkę takiego koloru wytwarzano też z śliny ślimaka szkarłatni.
 • Paznokcie malowano na kolor złoty z wykosztowaniem popiołów rośliny Al-Khanna i rumianku oraz kolor czerwony. Warto tutaj wspomnieć, że już wtedy stosowano lakier do paznokci. Potrafił on zastygań niestety nawet kilka godzin.
 • Powieki podkreślano szminkami ocznymi. Stanowiły nie tylko ładną kolorystykę makijażu ale służyły też zabezpieczenie przed stanami zapalnymi spojówek jak i kurzem, owadami,wiatrem. Kolorami używanymi były: zielony( pochodził z związku miedzi ) , czarnoniebieski ( siarczek antymonu) połyskliwy ołowiowy ( galena)
 • Olejki do ciała stanowiły główny kosmetyk pielęgnacyjny całego ciała a wyrabiano je z takich wonnych roślin jak: cyprys, cedr i mirtu.
 • Henna włosów jest i dziś cenionym sposobem na barwienie włosów.  Najstarszą rośliną z której produkowano hennę jest Lawsonia – wytwarzano z niej hennę perką. Kolejną rośliną z której produkowano hennę do włosów jest Al-Khanna tkz. henna arabska. Barwi ona włosy blond na rudo, ciemne na mahoniowy, po dodaniu barwnika indygo barwi włosy na ciemne kolory a po dodaniu rumianku na kolory jasne.
 • Puder stanowił nieodłączny element makijażu. Można by powiedzieć, że już w tamtych czasach panowała moda na jasną cerę. Puder utrwala również makijaż i matowi skórę.

18 komentarzy do “Jak dbały o siebie Egipcjanki? Kilka sekretów ich urody”

 1. Zamiast lawsoni przeczytałam "Leviosa"… Nie wiem czy to za dużo Pottera czy mi sie ju ż w oczach…
  A tak wgl. wiele z tych minerałów było i jest szkodliwych dla zdrowia, więc… :3

 2. Bardzo fajnie zebrane ciekawostki. Widać, że im współczesne kobiety zapożyczają trochę tajników pielęgnacyjnych od kobiet z dawnego Egiptu. Olejki coraz częściej goszczą i w naszej pielęgnacji 🙂

 3. Pingback: Fryzury z dawnych czasów. Jak czesano się kiedyś ? — Naturalnie Piękna

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.