Nadżerka - czym jest i jak ją leczyć?Wśród typowo kobiecych, często występujących chorób ginekologicznych, wymienia się nadżerkę. Jest to choroba narządów płciowych, która nie należy do grona groźnych i najczęściej nie prowadzi do powstania żadnych powikłań, jeśli zostanie w porę zauważona i będzie w odpowiedni sposób leczona. 

Problemem w przypadku nadżerki jest to, że jedynie podczas badania ginekologicznego jest ona możliwa do wykrycia. Pacjentka, która nie zgłasza się na regularne badania w gabinecie lekarskim ginekologa przez wiele lat może nie zdawać sobie w ogóle sprawy z tego, że ma nadżerkę i powinna ją leczyć.


Pojęcie nadżerki

Nadżerka jest to w zasadzie nie schorzenie, ale zmiana chorobowa występująca w części pochwowej szyjki macicy. Nie jest to bardzo groźna przypadłość, ale nieleczona nadżerka rzeczywiście może doprowadzić w ekstremalnych przypadkach do rozwoju raka szyjki macicy. Należy jasno i wyraźnie powiedzieć, że w żadnym przypadku nadżerka nie może być określana mianem nowotworu. Wystarczy jednak podjąć mało inwazyjne leczenie na początku okresu rozwoju nadżerki, aby skutecznie powstrzymać rozrastanie się zmian chorobowych. Nadżerka polega na powstaniu ubytku tkanki nabłonkowej w pochwie. Zmiana ta ma czerwony, intensywny kolor i przypomina otarcie na skórze.

Wskaźnik zachorowań

Nadżerka najczęściej występuje u kobiet od 18 do 28 roku życia. Wyniki badań przeprowadzanych na reprezentatywnej grupie kobiet wykazały, że na to schorzenie ginekologiczne choruje 25% wszystkich kobiet.

Jeśli leczenie nadżerki nie zostanie podjęte we wczesnym etapie jej rozwoju, albo pacjentka zbagatelizuje fakt istnienia u niej nadżerki, może ona doprowadzić nawet do poważnych zmian nowotworowych szyjki macicy.

Leczenie nadżerki

Jeśli w trakcie rutynowego badania ginekologicznego lekarz ginekolog odkryje, że pacjentka ma nadżerkę, konieczne będzie podjęcie jej leczenia w zalecany przez specjalistę sposób. Niekiedy wystarczy zastosowanie globulek dopochwowych i innych medykamentów, aby skutecznie pozbyć się nadżerki. Jeśli jednak zmiana w obrębie pochwowej szyjki macicy jest znacznej wielkości i krwawi, wówczas należy podjąć bardziej radykalne działania.

Wynika z tego, że nie każdą nadżerkę leczy się w identyczny sposób. Ginekolog powinien dostosować tryb leczenia nadżerki do indywidualnego przypadku jego pacjentki. Wśród możliwych trybów leczenia pacjentki z nadżerką wymienia się:

  • Leczenie środkami przeciwzapalnymi,
  • Leczenie globulkami dopochwowymi, jeśli u pacjentki pojawiają się obfite upławy,
  • Elektrokoagulacja,
  • Leczenie z zastosowaniem środków chemicznych,
  • Kriokoagulacja,
  • Fotokoagulacja.

Każdy z tych zabiegów jest bezpieczny dla pacjentki, ale różne są okresy trwania rekonwalescencji po zabiegu. Czasem gojeniu może towarzyszyć silny ból, krwawienie i upławy. Świadczy to o zaistnieniu pewnych powikłań po usunięciu nadżerki. Konieczne jest, aby w okresie gojenia się ran po nadżerce pacjentka dbała w restrykcyjny sposób o zachowanie higieny osobistej.

Więcej o problemach zdrowotnych przeczytacie Państwo w portalu www.drogapozdrowie.pl


Instagram

Blog Naturalnie Piękna, powstał w sierpniu 2009 roku. Jeszcze 10 lat temu, nie sądziłam,że moje hobby - potrwa tak długo. Dzięki prowadzeniu bloga, nauczyłam się lepiej dbać o siebie jako kobieta. Codziennie odkrywam nowe tajniki pielęgnacji: jak dbać o włosy, jak mieć zdrową cerę czy też jak troszczyć się o swoje zdrowe. Odkryłam swoje hobby jakim jest robienie domowych kosmetyków. Kosmetyki diy to coś co uwielbiam robić i cieszę się, gdy mogę podzielić się z innymi tym co robię. Na co dzień staram się stawiać na jak najbardziej naturalną pielęgnacje, sięgam głównie po kosmetyki naturalne, lubię też używać produktów polskich marek kosmetycznych. Recenzje kosmetyków to jeden z tematów najczęściej poruszanych na moim blogu. Traktuje to jako wyzwaniem i zawsze staram się włożyć w to dużo pracy i serca. Na blogu poruszam tematy nie tylko kosmetyczne. Znajdziecie tutaj też wiele inspiracji z świata wystroju wnętrz czy też mody. Lubię też dzielić się swoimi doświadczeniami z bycia blogerką i cieszę się, gdy mogę komuś przez to pomóc. Blog nie jest tylko stroną typowo poradnikową. Poruszam tutaj też tematy osobiste czyli w skrócie lifestyle. Zwierzam się z tego jak być mamą, która ma nieco kompleksów i walczy o pewność siebie. Zakładając tego bloga miałam jeden główny cel, nauczyć się kochać siebie i pokazać światu, że każda kobieta może być piękna. Mam nadzieję, że spędzicie tutaj miło czas i znajdziecie tutaj mnóstwo inspiracji