Przejdź do treści

Brodawki skórne – skąd się biorą ?

Brodawki skórne
 

 

Brodawki skórne – czym są?Brodawki, przypadłość nie jednej z nas nie bez powodu nazywana jest kurzajką. Ich pojawienie się na ręce czy na nodze nie jest przyjemnym doświadczeniem. Grudkowata zmiana skórna, nie wygląda ładnie, czasem jednak wygląd brodawki jest niczym w porównaniu jakie konsekwencje niesie zarażenie się tym ,,,skórnym problemem”

 

 
 
Niestety tak już bywa, jeśli kiedykolwiek mieliśmy tą nieszczęsną brodawkę zostanie z nami już na zawsze. Jej stadium może być długo utajone by pojawić się znowu.Z dwojga złego lepiej mieć kurzajkę na dłoni, gdyż jej pojawienie się tam jest najmniej groźne. Ta zmiana skórna może pojawić się również : na stopach, w okolicach intymnych, na powiekach a nawet pod płytką paznokciową.  
 

Brodawki skórne – skąd się biorą a Wirus HPV

 
Wyróżnia się około 60 rodzajów kurzajek a ich powstanie powoduje wirus HPV.
Pojawienie się brodawek w okolicach narządów płciowych u kobiet, nie jest zbyt dobrą nowiną.
Powikłaniem zarażenia się wirusem może być rak szyjki macicy, dlatego tak bardzo ważne jest regularne badanie cytologiczne. 
W jaki sposób można się zarazić wirusem ? –  Przez bezpośredni kontakt z nosicielem i miejscem zainfekowanym. Wirus wnika w głąb skóry ( jeśli jest skaleczona a nawet lekko otarta ). Brodawka przenosi się również przez bezpośredni kontakt płciowy.
 
Na szczęście większość kurzajek znika samoistnie ( wirus zostaje utajony) Bywa tak, że mając raz brodawkę nie będziemy jej mieli ponownie. Teraz mamy na tyle komfortową sytuację, że możemy szybko i łatwo pozbyć się kurzajek w domu. Wystarczy tylko pójść do apteki kupić lek który ,,zamrozi problem” i znów możemy się cieszyć normalnie wyglądającą skórą. Czasem jest konieczne usunięcie ,,chirurgiczne”, najczęściej dokonuje się wycięcia gdy brodawki pojawią się na stopach a chodzenie sprawia ból. 
Możliwe jest również, że jak się kurzajka sama pojawiła to sama zniknie.
 

Jak ustrzec się przed brodawkami ?

 
Każdy z nas może się ustrzec przed tym problemem : dbając o higienę , pilnując aby manikiurzysta lub kosmetyczka używała wysterylizowanego sprzętu , stosując prezerwatywę podczas stosunku
Pamiętajmy również o regularnej cytologi nawet jeśli nie mamy wirusa HPV, takie badanie jest obowiązkiem każdej dbającej o siebie kobiety.
 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
zdrowa-dieta
10 lat temu

fajnie, że poruszasz taki temat- właśnie mi przypomniałaś o cytologii- właśnie powinnam zrobić

Helen
10 lat temu

Miałam kiedyś brodawki na twarzy,zaraziłam się od kogoś na kolonii, bo użyłam czyjegoś ręcznika i później było bolesne wypalanie ich prądem u dermatologa, koszmar:(

Tajnashii eko-świat i nie tylko

Ja mam wirusa opryszczki 🙁 a z wirusem HPV nie wiem…Nie pamiętam czy miałam kurzajkę. Ach te wirusy!

%d bloggers like this: