Stres - wróg zdrowia i urody / Jakie są skutki stresu ?Stres – znany jest każdemu z nas. Każdy co najmniej raz w życiu, spotka się z sytuacją w której jesteśmy na niego narażeni. Czy to egzamin na prawo jazdy, pierwsza randka albo nowa praca... nie zdołamy jemu umknąć dopada on mniej lub bardziej każdego z nas.
Stres jest normalną czynnością życiową, mimo że nie należy ona do przyjemnych pozwolił on ludzkości przetrwać do dzisiejszych czasów, bez niego nasza egzystencja na ziemi skończyła by się w erze kamienia łupanego.


Stres krótkotrwały -  ludzki sprzymierzeniec

To dzięki krótkotrwałemu stresowi, w sytuacji gdy jesteśmy narażeni na np. utratę życia nasz organizm jest postawiony w całkowitej gotowości. Adrenalina zaczyna w nas buzować, doznajemy najpierw swego rodzaju szoku. Często gdy się skaleczymy nie czujemy bólu, dopiero w sytuacji gdy napięcie opadnie nasze zmysły zaczynają działać poprawnie. Po stadium szoku nasz organizm decyduje się co zrobić w danej sytuacji – czy to walczyć z czy też wręcz przeciwnie uciekać. Zdarzyło mi się kilka sytuacji życiowych kiedy to krótkotrwały stres dodał mi skrzydeł, udzielając pierwszej pomocy rannemu człowiekowi byłam bardziej opanowana, mój umysł był jasny i z spokojem wiedziałam co robić. Dopiero gdy było po wszystkim moje emocje dały upustowi – mimo że wszystko skończyło się dobrze płakałam jak małe dziecko.


Mocny stres - plączę nam język i ręce 

Czynniki stresujące  mogą nas dosłownie blokować, ja sama takiej sytuacji doznałam kilkakrotnie w życiu. Przykładem może być chociażby mój egzamin ustny z j. polskiego. Na egzamin byłam przygotowana wzorowo, jednak gdy weszłam do klasy zaniemówiłam, cała wiedza gdzieś się ulotniła.. a moja umysł była jak Tabula rasa. Na szczęście mój plakat był na tyle skrupulatnie przygotowały, że dzięki niemu jakoś się uratowałam. Dlatego przyszłym maturzystą polecam zrobić porządny plakat lub prezentacje.
Podobnej stresującej sytuacji doznałam na którymś z kolei egzaminie na prawo jazdy, gdy to tym razem mięśnie mi odmówiły posłuszeństwa i moje nogi trzęsły się niczym galareta. Próbowałam usilnie trzymać tą nogę ale i tak trzęsła się jakby nie należała do mnie. Teraz się z tego śmieję, ale wyobraźcie sobie jak trudno zrobić manewr parkowania gdy twoja noga trzęsie się jak nakręcona... ( Ciekawa co myślał wtedy o mnie egzaminator ? ) Z egzaminu zrezygnowałam, przyczyną niezdawania był ewidentnie stres, dopiero jak nauczę się porządnie z nim radzić spróbuję znów.


Długotrwały stres jest jak trucizna im więcej go w naszym życiu tym bardziej nas niszczy 

Są sytuacje gdy stres ma działanie mobilizujące – stanowi on nasz motor do działania. Życzę wam wszystkim by tylko taki was tylko dopadał. Niestety, gdy jesteśmy długotrwale narażeni na czynniki stresujące nasz organizm nie wychodzi na tym dobrze.
Można by powiedzieć, że długotrwały stres czynni z naszym organizmem spustoszenie :
  • Popadamy w silną depresję
  • Doprowadza do bezpłodności lub problemów z utrzymaniem ciąży
  • Brakuje nam apetytu lub wręcz przeciwnie leczmy stres np. słodyczami, alkoholem
  • Zostaje zaburzona gospodarka hormonalna, z czego może np. spóźniać się miesiączka , zaczynamy tyć
  • Cierpimy na bezsenność, a nasz organizm jest bardziej osłabiony
  • Stajemy się bardziej nerwowi i mniej opanowani
  • Nasz organizm jest bardziej narażony na choroby nawet nowotworowe
  • Wypadają nam włosy a nasza cera zyskuje więcej niedoskonałości
  • Tracimy wiarę w siebie
Nie uciekniemy od stresu - musimy nauczyć się z nim żyć 

Tak naprawdę nie znamy jeszcze wszystkich złych efektów długotrwałego stresu, a z pewnością znajdzie się nie jeden. Dla własnego dobra musimy nauczyć się żyć z nim i traktować jako część naszego życia.
Nie unikniemy stresujących sytuacji, zawsze będziemy spotykać osoby których towarzystwo nas stresuje – całkowite uniknięcie czynników stresowych wiązało by się zamknięciem na cztery spusty w pokoju bez okiem w zakładzie psychiatrycznym. A czy ktoś chciałby tak żyć ?

Instagram

Blog Naturalnie Piękna, powstał w sierpniu 2009 roku. Jeszcze 10 lat temu, nie sądziłam,że moje hobby - potrwa tak długo. Dzięki prowadzeniu bloga, nauczyłam się lepiej dbać o siebie jako kobieta. Codziennie odkrywam nowe tajniki pielęgnacji: jak dbać o włosy, jak mieć zdrową cerę czy też jak troszczyć się o swoje zdrowe. Odkryłam swoje hobby jakim jest robienie domowych kosmetyków. Kosmetyki diy to coś co uwielbiam robić i cieszę się, gdy mogę podzielić się z innymi tym co robię. Na co dzień staram się stawiać na jak najbardziej naturalną pielęgnacje, sięgam głównie po kosmetyki naturalne, lubię też używać produktów polskich marek kosmetycznych. Recenzje kosmetyków to jeden z tematów najczęściej poruszanych na moim blogu. Traktuje to jako wyzwaniem i zawsze staram się włożyć w to dużo pracy i serca. Na blogu poruszam tematy nie tylko kosmetyczne. Znajdziecie tutaj też wiele inspiracji z świata wystroju wnętrz czy też mody. Lubię też dzielić się swoimi doświadczeniami z bycia blogerką i cieszę się, gdy mogę komuś przez to pomóc. Blog nie jest tylko stroną typowo poradnikową. Poruszam tutaj też tematy osobiste czyli w skrócie lifestyle. Zwierzam się z tego jak być mamą, która ma nieco kompleksów i walczy o pewność siebie. Zakładając tego bloga miałam jeden główny cel, nauczyć się kochać siebie i pokazać światu, że każda kobieta może być piękna. Mam nadzieję, że spędzicie tutaj miło czas i znajdziecie tutaj mnóstwo inspiracji