Żylaki kończyn dolnych - lepiej zapobiegać niż leczyć


Na żylaki kończyn dolnych cierpi w naszym kraju niemal co trzecia dorosła kobieta. Problem dotyczy Polek w różnym wieku, również tych przed trzydziestką. Paradoksalnie, często dotyka pań o najpiękniejszych, długich nogach, które lubią podkreślać atuty swojej urody wysokimi obcasami – noszenie szpilek sprzyja bowiem powstawaniu żylaków.
Wbrew temu, co sądzi wiele kobiet, żylaki nóg to nie tylko defekt kosmetyczny, ale poważny problem, który może wywołać przykre dla zdrowia konsekwencje. Współczesna medycyna oferuje wiele efektywnych sposobów walki z dolegliwością, jednak wygodniej niż ją leczyć, jest jej zapobiegać. By zmniejszyć lub wyeliminować ryzyko zachorowania na żylaki kończyn dolnych nie wystarczy zostawić wysokich obcasów na wyjątkowe okazje – warto poznać pozostałe zasady i niewielkim nakładem sił wykształcić kilka zdrowych nawyków.

Profilaktyka żylaków kończyn dolnych

Żylaki to nic innego jak rozszerzone żyły powierzchowne, które przyjmują postać widocznych przez skórę węzłowatych splotów i balonowatych wypukłości. Dzieje się tak dlatego, że w żyłach zalega krew, rozciągając przy tym ich ściany, z wiekiem coraz mniej sprężyste i elastyczne. Cały proces jest spowodowany uszkodzeniem zastawek żył, które przestają prawidłowo pełnić swoją funkcję, to znaczy zapobiegać cofaniu się krwi.

Aby pobudzić krążenie i wzmocnić mięśnie, a co za tym idzie, nie dopuścić do zalegania krwi w żyłach powierzchownych kończyn dolnych i zmniejszyć ryzyko wystąpienia żylaków, warto uprawiać sporty. Najbardziej korzystne jest bieganie, pływanie i jazda na rowerze. Dobroczynny wpływ mają nawet zwykłe regularne spacery. W profilaktyce żylaków niewskazane są z kolei aktywności siłowe, jak na przykład podnoszenie ciężarów czy wioślarstwo oraz wywołujące dynamiczne skurcze mięśni, jak tenis, narciarstwo, piłka nożna albo sporty walki.

Jak w wywiadzie dla Radia Kielce mówił lek. Paweł Bodzenta, specjalista chirurgii ogólnej i naczyniowej, kolejnym czynnikiem sprzyjającym powstawaniu żylaków, obok siedzącego lub stojącego trybu życia, jest otyłość. Aktywność fizyczna może w związku z tym nie tylko pomóc nam pobudzić krążenie, ale – w połączeniu z odpowiednią dietą – pozbyć się nadmiernie nagromadzonej tkanki tłuszczowej.

Korzystnym z perspektywy profilaktyki żylaków przyzwyczajeniem, znacznie ułatwiającym odpływ krwi z kończyn i sprzyjającym wchłanianiu obrzęków, jest lekkie unoszenie nóg (trochę powyżej linii serca) podczas wypoczynku. Pomocne mogą okazać się takżenieskomplikowane ćwiczenia, łatwe do wykonania w ciągu dnia, szczególnie, gdy nasza praca wymaga długotrwałego stania – na przykład wspinanie się na palce, a następnie opadanie na pięty.

Osoby, które chciałyby zapobiec wystąpieniu żylaków kończyn dolnych, powinny unikać gorących kąpieli, sauny czy solarium – wysoka temperatura powoduje bowiem rozszerzanie naczyń krwionośnych. W trosce o zdrowie swoich nóg warto również zrezygnować z antykoncepcji hormonalnej oraz z palenia papierosów. Oba te czynniki zwiększają ryzyko wystąpienia niebezpiecznych zakrzepów, a ponadto mają negatywny wpływ na sprężystość żył.

Ruch, utrzymywanie prawidłowej masy ciała oraz unikanie czynników ryzyka, takich jak wysokie temperatury, antykoncepcja hormonalna czy papierosy, znacznie zmniejszają prawdopodobieństwo wystąpienia żylaków kończyn dolnych. Schorzeniu sprzyjają jednak również czynniki genetyczne, na które nie mamy wpływu. Dlatego jeśli mimo utrzymywania zdrowego trybu życia zauważymy charakterystyczne objawy – ból, obrzęki, swędzenie, uczucie „ciężkich nóg” – należy zgłosić się do specjalisty, który zaproponuje odpowiedni sposób leczenia (więcej o leczeniu żylaków dowiesz się tuwww.tourmedica.pl/zabiegi/leczenie-zylakow-konczyn-dolnych/ ) . W zależności od stopnia zaawansowania schorzenia będą to procedury zachowawcze, skleroterapia, klasyczna operacja (czyli stripping) bądź jedna z najnowocześniejszych metod o małoinwazyjnym charakterze, kryjących się pod wspólnym mianem ablacji.


Instagram

Blog Naturalnie Piękna, powstał w sierpniu 2009 roku. Jeszcze 10 lat temu, nie sądziłam,że moje hobby - potrwa tak długo. Dzięki prowadzeniu bloga, nauczyłam się lepiej dbać o siebie jako kobieta. Codziennie odkrywam nowe tajniki pielęgnacji: jak dbać o włosy, jak mieć zdrową cerę czy też jak troszczyć się o swoje zdrowe. Odkryłam swoje hobby jakim jest robienie domowych kosmetyków. Kosmetyki diy to coś co uwielbiam robić i cieszę się, gdy mogę podzielić się z innymi tym co robię. Na co dzień staram się stawiać na jak najbardziej naturalną pielęgnacje, sięgam głównie po kosmetyki naturalne, lubię też używać produktów polskich marek kosmetycznych. Recenzje kosmetyków to jeden z tematów najczęściej poruszanych na moim blogu. Traktuje to jako wyzwaniem i zawsze staram się włożyć w to dużo pracy i serca. Na blogu poruszam tematy nie tylko kosmetyczne. Znajdziecie tutaj też wiele inspiracji z świata wystroju wnętrz czy też mody. Lubię też dzielić się swoimi doświadczeniami z bycia blogerką i cieszę się, gdy mogę komuś przez to pomóc. Blog nie jest tylko stroną typowo poradnikową. Poruszam tutaj też tematy osobiste czyli w skrócie lifestyle. Zwierzam się z tego jak być mamą, która ma nieco kompleksów i walczy o pewność siebie. Zakładając tego bloga miałam jeden główny cel, nauczyć się kochać siebie i pokazać światu, że każda kobieta może być piękna. Mam nadzieję, że spędzicie tutaj miło czas i znajdziecie tutaj mnóstwo inspiracji