Rozstęp mięśni brzucha – przyczyny i rozwiązania problemu

Rozstęp mięśni brzucha

Rozstęp mięśni bucha jest naturalnym procesem w trakcie ciąży. Dochodzi do niego tylko po to, by rozwijające się  dziecko, miało dostatecznie wiele miejsca do rozwoju. Po ciąży w przeciągu kilku miesięcy, zazwyczaj mięśnie proste brzucha znów się schodzą. Niestety, nie u wszystkich kobiet po ciąży ten proces przychodzi tak łatwo…

Jak rozpoznać u siebie, czy nie ma się rozstępu mięśni brzucha?

1. Połóż się na plecach na ziemi, ugnij kolana stopami dotykając podłoża
2. Lekko unieś głowę (tak jak do brzuszków) W przypadku wystąpienia rozstępu mięśni brzucha:
– Jest widoczne dziwne wybrzuszenie na samym środku brzucha
– Wyczuwalna jest  palcami  dziura pomiędzy mięśniami prostymi brzucha od mostka do pępka
– Skóra w tym rejonie jest zwiotczała i lekko pomarszczona
* Brzuch ciągle wygląda na wielki jak podczas ciąży.

Jeśli przypuszczasz, że możesz mieć rozstęp mięśni brzucha – w celu diagnozy udaj się do lekarza. Lekarz wykona badanie palpacyjne lub skieruje na usg brzucha w celu stwierdzenia rozstępu.

Jak postępować w przypadku stwierdzenia rozstępu kresy białej ?

Kilka wskazówek na co dzień

  1. Uważnie podnoś ciężki przedmioty z ziemi, nie rób tego pochylając się nad nimi
    Wstając z łóżka, połóż się najpierw na boku i dopiero wstań z łóżka
    Wykonuj codziennie i systematycznie ćwiczenia wzmacniające mięśnie brzucha
  2. Udaj się do fizjoterapeuty w celu doboru ćwiczeń
  3. W sieci można znaleźć wiele specjalnych zestawów ćwiczeń. Warto jednak uprzednio wybrać się do specjalisty, który pokaże jak prawidłowo ćwiczyć. Źle wykonywane ćwiczenia, mogą spotęgować problem niż jemu zaradzić.
    Systematycznymi ćwiczeniami prawie w każdym przypadku można zniwelować rozstęp i cieszyć się znów normalnym brzuchem. Jest to jednak bardzo trudne i wymaga czasu i cierpliwości. Nawet wysportowanym kobietą, nie przychodzi to łatwo. Czasem potrzebne są dosłownie lata ćwiczeń.

Przykłady ćwiczeń niwelujących rozstęp mięśni brzucha

1.Połóż się na ziemi i zegnij kolana, stopami dotykając podłoża. Ręce umieść na brzuchu. W czasie, gdy podnosisz głowę jak do brzuszków, rękami na brzuchu staraj się zbliżyć mięśnie do siebie.

2.Połóż się na brzuchu na ziemi. Odchyl jedna nogę na bok, pod kątem około 45 stopni (obie nogi mają być cały czas na podłodze). Staraj się sobie wyobrazić, że masz pod brzuchem małego motylka, którego musisz ukradkiem wypuścić. Powtórz ćwiczenie kilkakrotnie z odchyleniem jednej nogi na bok. Powtórz czynność, odchylając drugą nogę.

3. Połóż się na plecach uginając kolana, stopami dotykając podłoża. Staraj się przesunąć miednicę do pępka (zwijanie miednicy do środka brzucha). Pomocne w tym ćwiczeniu może być ułożenie poduszki pod pośladkami.

Operacja brzucha – skuteczna metoda

Operacja zszycia mięśni brzucha, jest najskuteczniejszą metodą. Najlepiej zdecydować się na nią, gdy już nie planujemy kolejnej ciąży. Istnieje możliwość, wykonania tego rodzaju operacji na NFZ, jednak bardzo trudno się na nią dostać. Dopiero gdy rozstęp jest tak duży, że pojawiła się przepuklina brzuszna – lekarze decydują się na zabieg.
Taki zabieg jest również wykonywany w gabinetach medycyny estetycznej. Oprócz zszycia mięśni brzucha, wykonywana jest równocześnie abdominoplastyka. Usuwany jest nadmiar skóry,  który nie zawsze się wchłania po ciąży. Więcej o na ten temat dowiecie się z artykułu ,,Plastyka brzucha – postępowanie”.

A czy Wy, macie stwierdzony rozstęp mięśni brzucha ?

Możesz również polubić

Dodaj komentarz