Rozstęp mięśni brzucha - przyczyny i rozwiązania problemu


Rozstęp mięśni bucha jest naturalnym procesem w trakcie ciąży. Dochodzi do niego tylko po to, by rozwijające się  dziecko, miało dostatecznie wiele miejsca do rozwoju. Po ciąży w przeciągu kilku miesięcy, zazwyczaj mięśnie proste brzucha znów się schodzą. Niestety, nie u wszystkich kobiet po ciąży ten proces przychodzi tak łatwo...

Jak rozpoznać u siebie, czy nie ma się rozstępu mięśni brzucha?

1. Połóż się na plecach na ziemi, ugnij kolana stopami dotykając podłoża
2. Lekko unieś głowę (tak jak do brzuszków) W przypadku wystąpienia rozstępu mięśni brzucha:
- Jest widoczne dziwne wybrzuszenie na samym środku brzucha
- Wyczuwalna jest  palcami  dziura pomiędzy mięśniami prostymi brzucha od mostka do pępka
- Skóra w tym rejonie jest zwiotczała i lekko pomarszczona
* Brzuch ciągle wygląda na wielki jak podczas ciąży.

Jeśli przypuszczasz, że możesz mieć rozstęp mięśni brzucha - w celu diagnozy udaj się do lekarza. Lekarz wykona badanie palpacyjne lub skieruje na usg brzucha w celu stwierdzenia rozstępu.

Jak postępować w przypadku stwierdzenia rozstępu kresy białej ?

Kilka wskazówek na co dzień 

Uważnie podnoś ciężki przedmioty z ziemi, nie rób tego pochylając się nad nimi
Wstając z łóżka, połóż się najpierw na boku i dopiero wstań z łóżka
Wykonuj codziennie i systematycznie ćwiczenia wzmacniające mięśnie brzucha

Udaj się do fizjoterapeuty w celu doboru ćwiczeń

W sieci można znaleźć wiele specjalnych zestawów ćwiczeń. Warto jednak uprzednio wybrać się do specjalisty, który pokaże jak prawidłowo ćwiczyć. Źle wykonywane ćwiczenia, mogą spotęgować problem niż jemu zaradzić.
Systematycznymi ćwiczeniami prawie w każdym przypadku można zniwelować rozstęp i cieszyć się znów normalnym brzuchem. Jest to jednak bardzo trudne i wymaga czasu i cierpliwości. Nawet wysportowanym kobietą, nie przychodzi to łatwo. Czasem potrzebne są dosłownie lata ćwiczeń.

Przykłady ćwiczeń niwelujących rozstęp mięśni brzucha

1.Połóż się na ziemi i zegnij kolana, stopami dotykając podłoża. Ręce umieść na brzuchu. W czasie, gdy podnosisz głowę jak do brzuszków, rękami na brzuchu staraj się zbliżyć mięśnie do siebie.

2.Połóż się na brzuchu na ziemi. Odchyl jedna nogę na bok, pod kątem około 45 stopni (obie nogi mają być cały czas na podłodze). Staraj się sobie wyobrazić, że masz pod brzuchem małego motylka, którego musisz ukradkiem wypuścić. Powtórz ćwiczenie kilkakrotnie z odchyleniem jednej nogi na bok. Powtórz czynność, odchylając drugą nogę.

3. Połóż się na plecach uginając kolana, stopami dotykając podłoża. Staraj się przesunąć miednicę do pępka (zwijanie miednicy do środka brzucha). Pomocne w tym ćwiczeniu może być ułożenie poduszki pod pośladkami.

Operacja brzucha - skuteczna metoda

Operacja zszycia mięśni brzucha, jest najskuteczniejszą metodą. Najlepiej zdecydować się na nią, gdy już nie planujemy kolejnej ciąży. Istnieje możliwość, wykonania tego rodzaju operacji na NFZ, jednak bardzo trudno się na nią dostać. Dopiero gdy rozstęp jest tak duży, że pojawiła się przepuklina brzuszna - lekarze decydują się na zabieg.
Taki zabieg jest również wykonywany w gabinetach medycyny estetycznej. Oprócz zszycia mięśni brzucha, wykonywana jest równocześnie abdominoplastyka. Usuwany jest nadmiar skóry,  który nie zawsze się wchłania po ciąży. Więcej o na ten temat dowiecie się z artykułu ,,Plastyka brzucha - postępowanie".

A czy Wy, macie stwierdzony rozstęp mięśni brzucha ?

Komentarze

Instagram

Blog Naturalnie Piękna, powstał w sierpniu 2009 roku. Jeszcze 10 lat temu, nie sądziłam,że moje hobby - potrwa tak długo. Dzięki prowadzeniu bloga, nauczyłam się lepiej dbać o siebie jako kobieta. Codziennie odkrywam nowe tajniki pielęgnacji: jak dbać o włosy, jak mieć zdrową cerę czy też jak troszczyć się o swoje zdrowe. Odkryłam swoje hobby jakim jest robienie domowych kosmetyków. Kosmetyki diy to coś co uwielbiam robić i cieszę się, gdy mogę podzielić się z innymi tym co robię. Na co dzień staram się stawiać na jak najbardziej naturalną pielęgnacje, sięgam głównie po kosmetyki naturalne, lubię też używać produktów polskich marek kosmetycznych. Recenzje kosmetyków to jeden z tematów najczęściej poruszanych na moim blogu. Traktuje to jako wyzwaniem i zawsze staram się włożyć w to dużo pracy i serca. Na blogu poruszam tematy nie tylko kosmetyczne. Znajdziecie tutaj też wiele inspiracji z świata wystroju wnętrz czy też mody. Lubię też dzielić się swoimi doświadczeniami z bycia blogerką i cieszę się, gdy mogę komuś przez to pomóc. Blog nie jest tylko stroną typowo poradnikową. Poruszam tutaj też tematy osobiste czyli w skrócie lifestyle. Zwierzam się z tego jak być mamą, która ma nieco kompleksów i walczy o pewność siebie. Zakładając tego bloga miałam jeden główny cel, nauczyć się kochać siebie i pokazać światu, że każda kobieta może być piękna. Mam nadzieję, że spędzicie tutaj miło czas i znajdziecie tutaj mnóstwo inspiracji