Sen dla zdrowia i urodyKto z nas nie kocha spać ? Prawię każdy z nas spędza na spaniu, prawie połowę swojego życia. Dziwnym faktem jest to, że każdy z nas potrzebuje innej dawki snu. Jedni śpią zaledwie kilka godzin i są wypoczęci inni z kolei muszą spać o wiele dłużej a to ciągle jest mało.

Sen jest wypoczynkiem dla całego naszego ciała i umysłu. Mięśnie nasze rozluźniają się, zwalnia się tętno, zmniejsza ilość oddechów na minutę. Cały nasz centralny układ nerwowy wypoczywa i regeneruje się na następny dzień. Jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu, jego niedobory lub brak może przyczynić się do rozwoju wielu chorób w skrajnych przypadkach nawet do śmierci.


Kilka przyczyn braku snu :

 • Często czynnikiem, który nam utrudnia zaśnięcie jest przejedzenie się przed snem. Dlatego bardzo ważne jest zasypianie dopiero po 2-3 godzinach od ostatniego posiłku.
 •  Przyczyną również może być stres, związany z   przeżyciami z danego dnia lub tego co ma nastąpić dopiero nazajutrz. Jesteśmy wtedy zazwyczaj przejęci, targają nami różnego rodzaju emocje i nasz organizm broni się przed snem.
 • Trudniej nam też zasnąć gdy jesteśmy chorzy. Organizm walczy jak najdłużej z chorobą, by uniknąć dalszych infekcji i pokonać już występujące. 
 • Odpowiednia temperatura w sypialni ma znaczenie. Powinna się wahać pomiędzy 18 - 22°C. Zarówno zbyt wysoka, jak i zbyt niska temperatura może utrudniać zaśniecie. 
 • Świadoma obawa przed bezsennością automatycznie utrudnia nam spokojny sen. Należy unikać wmawiania sobie - Nie zasnę - lecz mówić sobie - Chce zasnąć. W przypadku gdy problem trwa dłuższy czas, konieczna jest konsultacja z lekarzem w celu wyjaśnienia przyczyny braku snu.


Kilka wskazówek co zrobić by nasz sen był jak najzdrowszy:

 • Pokój przed snem wywietrzyć przynajmniej przez 15 minut.
 • Przygotować dobre warunki do snu, zasłonić okno, wyciszyć wszelkie hałasy.
 • Zmieniać pościel na czystą regularnie
 • Spać pod przewiewną kołdrom, tak aby nasz organizm nie wychłodził się zbytnio ani zbytnio nie zagrzał
 • Unikaj picia kawy i mocnej herbaty przed snem
 • Staraj się kłaść do łóżka zawsze o tej samej porze
 • Niektóre osoby, lepiej zasypiają czytając książki przed snem
 • Ostatni posiłek zjedz 2-3 godziny przed snem
 • Położyć się w wygodnej pozycji, nie spij na wielkiej puchatej poduszce ale raczej na małej, która pomoże rozluźnić mięśnie kręgosłupa.
 • ,,Jak sobie pościelisz tak się wyśpisz" - Dlatego warto zainwestować w dobry materac, który zapewni mam odpowiednią jakość snu, duży wybór znajdziesz na dreamsdesign.pl  
 • Nie używaj komórki gdy leżysz w łóżku i masz zamiar zasnąć. Ostatnie badania wykazały, że sztuczne światło jest główną przyczyną problemów z bezsennością.

Komentarze

Instagram

Blog Naturalnie Piękna, powstał w sierpniu 2009 roku. Jeszcze 10 lat temu, nie sądziłam,że moje hobby - potrwa tak długo. Dzięki prowadzeniu bloga, nauczyłam się lepiej dbać o siebie jako kobieta. Codziennie odkrywam nowe tajniki pielęgnacji: jak dbać o włosy, jak mieć zdrową cerę czy też jak troszczyć się o swoje zdrowe. Odkryłam swoje hobby jakim jest robienie domowych kosmetyków. Kosmetyki diy to coś co uwielbiam robić i cieszę się, gdy mogę podzielić się z innymi tym co robię. Na co dzień staram się stawiać na jak najbardziej naturalną pielęgnacje, sięgam głównie po kosmetyki naturalne, lubię też używać produktów polskich marek kosmetycznych. Recenzje kosmetyków to jeden z tematów najczęściej poruszanych na moim blogu. Traktuje to jako wyzwaniem i zawsze staram się włożyć w to dużo pracy i serca. Na blogu poruszam tematy nie tylko kosmetyczne. Znajdziecie tutaj też wiele inspiracji z świata wystroju wnętrz czy też mody. Lubię też dzielić się swoimi doświadczeniami z bycia blogerką i cieszę się, gdy mogę komuś przez to pomóc. Blog nie jest tylko stroną typowo poradnikową. Poruszam tutaj też tematy osobiste czyli w skrócie lifestyle. Zwierzam się z tego jak być mamą, która ma nieco kompleksów i walczy o pewność siebie. Zakładając tego bloga miałam jeden główny cel, nauczyć się kochać siebie i pokazać światu, że każda kobieta może być piękna. Mam nadzieję, że spędzicie tutaj miło czas i znajdziecie tutaj mnóstwo inspiracji