Strona główna » Młody jęczmień – zielone wsparcie w odchudzaniu i nie tylko. Czy warto go stosować?

Młody jęczmień – zielone wsparcie w odchudzaniu i nie tylko. Czy warto go stosować?

 

W ostatnim czasie coraz większą popularnością zaczyna cieszyć się młody jęczmień. Cenią go zarówno osoby prowadzące zdrowy tryb życia, jak i te, które chcą zgubić parę zbędnych kilogramów. Zielony jęczmień to bogactwo witamin i składników mineralnych. W jego składzie zawarty jest również błonnik, który może mieć pozytywny wpływ na spadek wagi osób odchudzających się.

Zielony jęczmień a odchudzanie

Młody jęczmień bogaty jest w błonnik i to właśnie ta substancja jest odpowiedzialna za jego właściwości odchudzające. Po spożyciu sproszkowanej formy jęczmienia w naszym organizmie wywoływane jest poczucie sytości, które to pomaga ograniczyć chęć spożywania kolejnych posiłków.
Młody zielony jęczmień znany jest z pozytywnego działania na układ trawienny. Mówi się, że oczyszcza żołądek, poprawia perystaltykę jelit, a także wspomaga proces ich detoksykacji. Poprzez to złożone działanie przechodzenie treści przez jelita jest łatwiejsze – a to z kolei obniża występowanie problemów z zaparciami. Co więcej, wolny od zanieczyszczeń układ lepiej wchłania cenne składniki odżywcze, przyspieszając naturalne procesy regeneracyjne organizmu.

Działanie zielonego jęczmienia

Zielony jęczmień wyróżnia się również innym właściwościami. Wykazuje on działanie przeciwnowotworowe, przeciwzapalne i przeciwwirusowe. Stosuje się go pomocniczo w leczeniu chorób skóry, sercowo-naczyniowych oraz cukrzycy.

Pozytywny wpływ zielonego jęczmienia na organizm mają wpływ głównie dwie substancje zawarte w jego składzie: błonnik i chlorofil. Błonnik znany jest z tego, że zwiększa efektywność pracy układu trawiennego, obniża stężenie cholesterolu w organizmie i przyspiesza metabolizm tłuszczów. Błonnik zawarty w młodym jęczmieniu posiada rozpuszczalne przez organizm ludzki frakcje, co może zmniejszać ryzyko powstania raka jelita grubego.
Chlorofil pomaga utrzymać równowagę kwasowo-zasadową, co sprzyja procesowi odchudzania, ale nie tylko. Odpowiednie pH organizmu zmniejsza stany zapalne, łagodzi bóle żołądka i stawów. Młody jęczmień czasami wykorzystuje się pomocniczo w leczeniu cukrzycy, chorób, serca, nadciśnienia tętniczego, hipercholesterolemii, bezsenności, nadwagi i otyłości.

Efekty spożywania młodego jęczmienia

Systematyczne przyjmowanie młodego jęczmienia może przełożyć się na korzyści w samopoczuciu, zdrowiu i stanie naszej sylwetki. Jęczmień jest źródłem witamin z grupy B, antyoksydantów (witamin C, E i beta-karotenu), a także składników mineralnych takich, jak: żelazo, magnez, potas, cynk i wapń. Zielony jęczmień jest idealnym suplementem diety dla osób niespożywających mięsa. W jego składzie zawarta jest witamina B12, która jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, a rzadko występuje w pokarmach pochodzenia roślinnego. Sproszkowany jęczmień posiada nawet 37 razy więcej wapnia niż pszenica, a więc wspiera on mocne kości i zdrowe zęby. Pozostałe składniki mineralne (mangan, krzem, cynk) mogą z kolei korzystnie wpływać na wygląd skóry, włosów i paznokci.
Działanie młodego jęczmienia jest niezwykle kompleksowe. Pozytywne efekty jego stosowania mogą być widoczne gołym okiem. Szczególnie łatwo je zaobserwować u osób ze zmianami skórnymi, np. trądzikiem, który w wyniku regularnego przyjmowania jęczmienia może ulec stopniowemu złagodzeniu (w zależności od przyczyny). A zawarty w jęczmieniu antyoksydant – glikozylisowiteksyna – znany jest z tego, że opóźnia procesy starzenia się skóry.
Zielony jęczmień zaleca się również stosować u osób, które borykają się z problemem nieświeżego oddechu. Substancja niweluje działanie bakterii tlenowych w jamie ustnej, dezynfekuje ją i działa przeciwzapalnie, a co za tym idzie, może przywrócić poczucie świeżości w ustach.

„Zielona krew” i jej kompleksowe działanie

Młody zielony jęczmień nazywany jest też zieloną krwią lub zielonym mlekiem. Jak widać, ten przydomek nie został mu nadany bez powodu. Jest skarbnicą witamin, minerałów i aminokwasów. Pomaga oczyszczać organizm z toksyn, dać wsparcie ku temu, aby zgubić zbędne kilogramy i pomóc w powrocie do równowagi całego układu. Jego korzystne działanie zdarza się zauważyć gołym okiem. Właśnie dlatego jest tak cennym suplementem, który może stanowić doskonałe uzupełnienie diety każdej osoby dbającej o swoje zdrowie, dobre samopoczucie i atrakcyjny wygląd.

Jak należy stosować młody jęczmień?

Jęczmień najczęściej przyjmowany jest w formie sproszkowanej. Łatwa dostępność i długie terminy ważności sprawiają, że dla wielu z nas będzie on najlepszym wyborem. Jęczmień zaleca się rozpuszczać w ciepłej wodzie i pić 30 minut przed posiłkiem. Sproszkowany jęczmień należy spożywać 2 razy dziennie. Rozrobiony w wodzie jest najbardziej skuteczny, ale można go przyjmować również w innych formach, np. dodając do jogurtu, sałatek, sosów, czy też soków i zup. W sklepach spotkamy się również z gotowymi preparatami w postaci tabletek i kapsułek z jęczmieniem, które również są godne polecenia z uwagi na wygodę stosowania i często zawierają wysokie stężenie ekstraktu młodego jęczmienia.

Inne posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *