Przejdź do treści

Skutki długiego siedzenia. Ile godzin dziennie siedzisz ?

Ile godzin dziennie siedzę ?

Takie pytanie, powinien zadać sobie każdy z nas. Obecnie żyjemy w czasach, gdzie siedzący tryb życia jest na pożytku dziennym. Praca w biurze nie należy do najrzadszych, a rozwój internetu doprowadził do tego że coraz więcej osób decyduje się na pracę w domu.

Gdyby tylko policzyć, każdą minutę dnia poświęconą na siedzenie – nie jedna osoba z nas mocno się zdziwiła. Na co dzień, nie zdajemy sobie sprawy jak często to robimy. Niby żyjemy w biegu, ale gdy zliczy się wszystko w całość dopiero widać prawdziwe obliczę naszej dziennej aktywności.
Niektórzy z nas, próbuję jeszcze nadrobić siedzenie inną aktywnością. Zamiast jechać do pracy samochodem, wybierają rower. Chodzą regularnie na basen czy siłownię. Codziennie biegają a nawet kilkukrotnie w ciągu dnia ćwiczą przy biurku by się nie ,,zasiedzieć”

Skutki długiego siedzenia

Zadajmy sobie jednak pytanie, jak duży wpływ na nasz organizm ma dodatkowa aktywność ? Na pewno duży ale czy wystarczający dla zdrowia ?
Jako ludzie, jesteśmy stworzeni do tego by się ruszać, nasze ciała zostały zaprogramowane do długich wędrówek. Mimo to, nasz tryb życia jest coraz to bardziej inny niż 100 czy 50 lat temu.
Efekty widać gołym okiem, problemy z kręgosłupem ma coraz większa liczba populacji. Zwiększa się liczba ludzi chorych na otyłość, nasze ciała częściej odmawiają posłuszeństwa. Ruch jest potrzebny każdemu z nas dla normalnego funkcjonowania, tak jak i żywność czy sen.

Skutki długiego siedzenia

Skutki długiego siedzenia – jak zapobiegać ?

Czy to oznacza, że musimy zrezygnować z pracy za biurkiem dla własnego zdrowia ? Oczywiście, że nie ! Praca jak praca, każdemu z nas jest potrzebna do godnego życia.
Warto jednak zrobić wszystko w kierunku tego, by siedzenie było jak najmniej szkodliwe:

    • Obowiązkowo powinny wejść w nawyk, krótkie przerwy dla rozruszania kręgosłupa. Nawet taka chwilowa aktywność, dobrze wpłynie na nasz kręgosłup.
    • Siedzieć prawidłowo ! Tak by nasz kręgosłup był utrzymany w prawidłowej postawie. Nie garbić się, ani nie zakładać nogi na nogę.
    • Nie rozleniwiać się, po pracy warto jak najwięcej się ruszać. Uprawiać taki sport, który sprawia nam jak najwięcej radości i satysfakcji. W miarę możliwości zamienić czynność siedzenia, na małe aktywności – wybierając np. pójście po schodach zamiast standardowo wjechać windą.
    • Nie siedzieć na byle czym. Pracując w domu przy komputerze, obowiązują też krzesła biurowe

. Wygodne siedzenie, które jest bezpieczne dla naszego kręgosłupa powinno być podstawą każdej firmy czy to małej czy dużej.

P.s Mnie w przypadku bólów kręgosłupa, bardzo pomogło siedzenia na piłce lekarskiej. Dzięki temu nauczyłam się siedzieć prawidłowo.

A co według was jest najbardziej istotne w siedzącym trybie życia ? Dodatkowy ruch czy wygodne siedzenie ? A może obie rzeczy są tak samo istotne ?
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
%d bloggers like this: