Lek na stres: 11 sposobów na zszargane nerwy

Sposoby na nerwy

Stres jest przyczyną wielu dolegliwości fizycznych i psychicznych. Nie sposób jednak całkowicie pozbyć się go z życia. Sprawdź, jak przejąć nad nim kontrolę.
Negatywny wpływ stresu na zdrowie
Badacze sugerują, że aż 60-90 proc. chorób jest bezpośrednio spowodowanych lub zaostrzanych przez stres. Wiąże się on z chorobami serca, wysokim ciśnieniem krwi i cukrzycą. Może również powodować bóle pleców i głowy, zaburzenia żołądkowe i problemy trawienne, problemy ze snem, seksem, masą ciała i skórą. Wśród psychicznych skutków stresu, trzeba wymienić depresję, lęk, wahania nastroju, niepokój czy drażliwość.
Jak zminimalizować konsekwencje stresu?
Stres może towarzyszyć zarówno negatywnym, jak i pozytywnym wydarzeniom w naszym życiu. Dlatego trudno go całkowicie wyeliminować. Oto sposoby na zredukowanie napięcia:
 • Wyciszaj się: niezależnie, czy będzie to joga, siłownia, wycieczka czy czas spędzony z książką, miej odskocznię, dzięki której będziesz oczyszczać umysł.
 • Przestań zwlekać: co prawda możesz kolejny raz odłożyć wykonanie zadania na później, ale nie możesz odłożyć niepokoju i stresu, który temu towarzyszy.
 • Zapisuj: jeśli często o czymś nie pamiętasz i prowadzi to do stresu, zacznij zapisywać zadania i terminy. Od tej chwili nie zapomnisz.
 • Jedz lepiej: zdrowy sposób żywienia pomoże twojemu organizmowi lepiej radzić sobie ze skutkami stresu. Odżywcza dieta nie jest skomplikowana – sięgaj przede wszystkim po żywność roślinną, jedz produkty jak najmniej przetworzone i nie przejadaj się.
 • Mów o tym: tłumienie frustracji prowadzi do stresu. Dlatego naucz się w konstruktywny sposób wyrażać i przekazywać swoje niezadowolenie.
 • Ustalaj priorytety: określ, co w twoim życiu wymaga uwagi, a co nie. Skup swoją energię na rzeczach, które rzeczywiście mają na ciebie wpływ. Odpuść resztę.
 • Miej procedury: trzymanie się ustalonych reguł oznacza, że nie musisz się już stresować tym, co będzie dalej.
 • Planuj elastycznie: w procedurach postępowania pozostaw trochę przestrzeni. Pozwoli ci to na bezstresowe dostosowanie się do nieuchronnych zmian.
 • Wiedz, kiedy powiedzieć dość: nie zdawaj się na pracodawców, przyjaciół czy partnerów. Samodzielnie decyduj, ile możesz znieść. Kiedy przekroczysz tę linię, odejdź i nie oglądaj się za siebie.
 • Troszcz się o siebie: ustal przyczyny i skutki swojego stresu. Przekonaj się, czy to, jak postępujesz, na pewno wynika z twoich własnych potrzeb. Nie trać energii na konkurowanie.
 • Kochaj: budowanie pozytywnych relacji to kolejny lek na stres. Grzej się w cieple innych. Dziel się sobą.
Więcej na: http://vitabuerlecithin.pl/lek-uspokajajacy/

Komentarze

Instagram

Blog Naturalnie Piękna, powstał w sierpniu 2009 roku. Jeszcze 10 lat temu, nie sądziłam,że moje hobby - potrwa tak długo. Dzięki prowadzeniu bloga, nauczyłam się lepiej dbać o siebie jako kobieta. Codziennie odkrywam nowe tajniki pielęgnacji: jak dbać o włosy, jak mieć zdrową cerę czy też jak troszczyć się o swoje zdrowe. Odkryłam swoje hobby jakim jest robienie domowych kosmetyków. Kosmetyki diy to coś co uwielbiam robić i cieszę się, gdy mogę podzielić się z innymi tym co robię. Na co dzień staram się stawiać na jak najbardziej naturalną pielęgnacje, sięgam głównie po kosmetyki naturalne, lubię też używać produktów polskich marek kosmetycznych. Recenzje kosmetyków to jeden z tematów najczęściej poruszanych na moim blogu. Traktuje to jako wyzwaniem i zawsze staram się włożyć w to dużo pracy i serca. Na blogu poruszam tematy nie tylko kosmetyczne. Znajdziecie tutaj też wiele inspiracji z świata wystroju wnętrz czy też mody. Lubię też dzielić się swoimi doświadczeniami z bycia blogerką i cieszę się, gdy mogę komuś przez to pomóc. Blog nie jest tylko stroną typowo poradnikową. Poruszam tutaj też tematy osobiste czyli w skrócie lifestyle. Zwierzam się z tego jak być mamą, która ma nieco kompleksów i walczy o pewność siebie. Zakładając tego bloga miałam jeden główny cel, nauczyć się kochać siebie i pokazać światu, że każda kobieta może być piękna. Mam nadzieję, że spędzicie tutaj miło czas i znajdziecie tutaj mnóstwo inspiracji