Przejdź do treści

Jak myć włosy – praktyczne porady

 

Mycie włosów to czynność, którą wykonuje każdy z nas. Nie każdy jednak wie, jak robić to w prawidłowy sposób. Niewłaściwe nawyki, połączone ze stosowaniem nieodpowiednich preparatów myjących, często powodują podrażnienie skóry głowy, a nawet cebulek włosów, co z kolei może je osłabiać, przyczyniając się do nadmiernego wypadania włosów i osłabienia ich struktury. Dlatego też niezwykle ważne jest przestrzeganie zasad właściwego mycia włosów, dzięki którym staną się one piękne i pełne blasku. Oto kilka praktycznych wskazówek.

Mycie włosów – sprawdź, czy potrafisz to robić

 

Mycie włosów wydawać by się mogło niezwykle prostą czynnością, którą można wykonywać praktycznie całkowicie mechanicznie, bez najmniejszego skupienia. Tymczasem wiele osób wciąż popełnia błędy, które osłabiają włosy, pogarszając ich wygląd i kondycję. Dlaczego tak się dzieje?

 

W dużej mierze wynika to z pośpiechu, który często towarzyszy większości wykonywanych każdego dnia czynności. Dużą rolę w tym względzie odgrywają też złe nawyki, które – utrwalone przez kolejne lata – stają się dla wielu normą. Mycie włosów należy do grupy zabiegów higienicznych, którym poddaje się włosy zazwyczaj raz dziennie. W zależności od indywidualnych potrzeb włosy można myć każdego dnia lub czynić to co dwa, trzy dni. Częstotliwość mycia włosów podyktowana jest przede wszystkim ilością produkowanego łoju, który stanowi naturalną barierę ochronną głowy i struktury włosa. Mimo że pożyteczny, produkowany w dużych ilościach, przyczynia się do nieestetycznego przetłuszczania się włosów. Dlatego wśród osób, których włosy wykazują tendencję do przetłuszczania się, mycie włosów w większości wypadków zalicza do codziennych zabiegów pielęgnacyjnych.

 

Dobrym rozwiązaniem zastępującym mycie włosów, zwłaszcza gdy potrzebujemy natychmiastowego efektu odświeżenia, jest suchy szampon, np. z serii Magic Shampoo firmy L’Oréal Paris lub Batiste Dry. Preparaty tego rodzaju pozwalają natychmiast odświeżyć włosy – bez użycia wody. Świetnie sprawdzają się zarówno w podróży, przed wielkim wyjściem, jak i na co dzień, kiedy fryzura traci swój świeży wygląd.

 

Prawidłowe mycie włosów wymaga zastosowania odpowiednich preparatów myjących. Należy wybierać szampony, które – choć skutecznie oczyszczają skórę głowy – nie działają zbyt inwazyjnie. Intensywnie działające substancje mogą bowiem powodować podrażnienia skóry głowy. Dlatego warto stawiać na produkty bogate w składniki naturalne, np. z serii Vianek, które nie zawierają silikonów oblepiających strukturę włosa.

 

Mycie włosów warto w miarę możliwości łączyć z masażem głowy, który poprawia ukrwienie cebulek włosów, przyczyniając się do ich szybszego wzrostu. Wybrany szampon należy rozprowadzić na zwilżonych włosach, delikatnie masując całą skórę głowy, wykonując przy tym koliste ruchy rąk. Mycie włosów trzeba zakończyć ich dokładnym płukaniem. Najlepiej używać chłodnej wody, która zamyka łuski włosów, zapobiegając w ten sposób ich puszeniu się. Na koniec warto też zastosować odżywkę dopasowaną do potrzeb włosów.

 

Czego unikać?

 

Podczas mycia włosów warto wystrzegać się nadmiernego pośpiechu, który mógłby skutkować niedokładnym płukaniem włosów po użyciu szamponu. Pozostałości produktu mogą bowiem prowadzić do podrażnień głowy, objawiających się m.in. świądem i łupieżem. Należy unikać też zbyt silnie oczyszczających preparatów myjących. Ich częste stosowanie może zaburzyć pracę gruczołów łojowych i tym samym skutkować przesuszeniem skóry głowy oraz włosów. Niekorzystnie na skórę głowy i strukturę włosa działa ponadto zbyt wysoka temperatura wody. Po wpływem jej działania łuski włosów nie domykają się, przez co są narażone na szybszą utratę wody i wynikające z niej przesuszenie.
 

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
%d bloggers like this: