Jak myć włosy - praktyczne porady

Jak myć włosy praktyczne porady


Mycie włosów to czynność, którą wykonuje każdy z nas. Nie każdy jednak wie, jak robić to w prawidłowy sposób. Niewłaściwe nawyki, połączone ze stosowaniem nieodpowiednich preparatów myjących, często powodują podrażnienie skóry głowy, a nawet cebulek włosów, co z kolei może je osłabiać, przyczyniając się do nadmiernego wypadania włosów i osłabienia ich struktury. Dlatego też niezwykle ważne jest przestrzeganie zasad właściwego mycia włosów, dzięki którym staną się one piękne i pełne blasku. Oto kilka praktycznych wskazówek.

Mycie włosów – sprawdź, czy potrafisz to robić


Mycie włosów wydawać by się mogło niezwykle prostą czynnością, którą można wykonywać praktycznie całkowicie mechanicznie, bez najmniejszego skupienia. Tymczasem wiele osób wciąż popełnia błędy, które osłabiają włosy, pogarszając ich wygląd i kondycję. Dlaczego tak się dzieje?

W dużej mierze wynika to z pośpiechu, który często towarzyszy większości wykonywanych każdego dnia czynności. Dużą rolę w tym względzie odgrywają też złe nawyki, które – utrwalone przez kolejne lata – stają się dla wielu normą. Mycie włosów należy do grupy zabiegów higienicznych, którym poddaje się włosy zazwyczaj raz dziennie. W zależności od indywidualnych potrzeb włosy można myć każdego dnia lub czynić to co dwa, trzy dni. Częstotliwość mycia włosów podyktowana jest przede wszystkim ilością produkowanego łoju, który stanowi naturalną barierę ochronną głowy i struktury włosa. Mimo że pożyteczny, produkowany w dużych ilościach, przyczynia się do nieestetycznego przetłuszczania się włosów. Dlatego wśród osób, których włosy wykazują tendencję do przetłuszczania się, mycie włosów w większości wypadków zalicza do codziennych zabiegów pielęgnacyjnych.

Dobrym rozwiązaniem zastępującym mycie włosów, zwłaszcza gdy potrzebujemy natychmiastowego efektu odświeżenia, jest suchy szampon, np. z serii Magic Shampoo firmy L’Oréal Paris lub Batiste Dry. Preparaty tego rodzaju pozwalają natychmiast odświeżyć włosy – bez użycia wody. Świetnie sprawdzają się zarówno w podróży, przed wielkim wyjściem, jak i na co dzień, kiedy fryzura traci swój świeży wygląd.

Prawidłowe mycie włosów wymaga zastosowania odpowiednich preparatów myjących. Należy wybierać szampony, które – choć skutecznie oczyszczają skórę głowy – nie działają zbyt inwazyjnie. Intensywnie działające substancje mogą bowiem powodować podrażnienia skóry głowy. Dlatego warto stawiać na produkty bogate w składniki naturalne, np. z serii Vianek, które nie zawierają silikonów oblepiających strukturę włosa.

Mycie włosów warto w miarę możliwości łączyć z masażem głowy, który poprawia ukrwienie cebulek włosów, przyczyniając się do ich szybszego wzrostu. Wybrany szampon należy rozprowadzić na zwilżonych włosach, delikatnie masując całą skórę głowy, wykonując przy tym koliste ruchy rąk. Mycie włosów trzeba zakończyć ich dokładnym płukaniem. Najlepiej używać chłodnej wody, która zamyka łuski włosów, zapobiegając w ten sposób ich puszeniu się. Na koniec warto też zastosować odżywkę dopasowaną do potrzeb włosów.

Czego unikać?


Podczas mycia włosów warto wystrzegać się nadmiernego pośpiechu, który mógłby skutkować niedokładnym płukaniem włosów po użyciu szamponu. Pozostałości produktu mogą bowiem prowadzić do podrażnień głowy, objawiających się m.in. świądem i łupieżem. Należy unikać też zbyt silnie oczyszczających preparatów myjących. Ich częste stosowanie może zaburzyć pracę gruczołów łojowych i tym samym skutkować przesuszeniem skóry głowy oraz włosów. Niekorzystnie na skórę głowy i strukturę włosa działa ponadto zbyt wysoka temperatura wody. Po wpływem jej działania łuski włosów nie domykają się, przez co są narażone na szybszą utratę wody i wynikające z niej przesuszenie.


Komentarze

Instagram

Blog Naturalnie Piękna, powstał w sierpniu 2009 roku. Jeszcze 10 lat temu, nie sądziłam,że moje hobby - potrwa tak długo. Dzięki prowadzeniu bloga, nauczyłam się lepiej dbać o siebie jako kobieta. Codziennie odkrywam nowe tajniki pielęgnacji: jak dbać o włosy, jak mieć zdrową cerę czy też jak troszczyć się o swoje zdrowe. Odkryłam swoje hobby jakim jest robienie domowych kosmetyków. Kosmetyki diy to coś co uwielbiam robić i cieszę się, gdy mogę podzielić się z innymi tym co robię. Na co dzień staram się stawiać na jak najbardziej naturalną pielęgnacje, sięgam głównie po kosmetyki naturalne, lubię też używać produktów polskich marek kosmetycznych. Recenzje kosmetyków to jeden z tematów najczęściej poruszanych na moim blogu. Traktuje to jako wyzwaniem i zawsze staram się włożyć w to dużo pracy i serca. Na blogu poruszam tematy nie tylko kosmetyczne. Znajdziecie tutaj też wiele inspiracji z świata wystroju wnętrz czy też mody. Lubię też dzielić się swoimi doświadczeniami z bycia blogerką i cieszę się, gdy mogę komuś przez to pomóc. Blog nie jest tylko stroną typowo poradnikową. Poruszam tutaj też tematy osobiste czyli w skrócie lifestyle. Zwierzam się z tego jak być mamą, która ma nieco kompleksów i walczy o pewność siebie. Zakładając tego bloga miałam jeden główny cel, nauczyć się kochać siebie i pokazać światu, że każda kobieta może być piękna. Mam nadzieję, że spędzicie tutaj miło czas i znajdziecie tutaj mnóstwo inspiracji