Dbasz o siebie ? A czy dbasz o planetę ? Czyli co może zrobić każdy z nas dla wspólnego dobra naszej Ziemi


Czyli co może zrobić każdy z nas dla wspólnego dobra naszej ZiemiŚwiat.... jakby wyglądał, bez nas - bez ludzkości ? Czy nasza planeta była by taka sama ? Jesteśmy najbardziej inteligentnymi istotami, żyjącymi na naszej planecie Ziemi. Mimo tego faktu, zachowujemy się bardzo nie odpowiedzialnie. Skutki tego, widać już gołym okiem. Wyspa śmieci pływająca po oceanie, coraz większa liczba gatunków zwierząt i roślin całkowicie wymarłych. Zmieniający się ekosystem w zastraszająco się szybkim tempie. Przerażające jest to, że ludzkość może zmienić kwitnącą życiem planetę, dosłownie w ułamku sekundy(przy okazji ,,zabawy" jaką może być kolejna wojna światowa).

Nasza planeta przez miliony lat, przetrwała bardzo wiele. Obecnie musi przetrwać największą plagę, jaką stanowymi my sami. Większość z nas myśli. ,, Ja nie zdołam naprawić ziemi, jestem przecież tylko człowiekiem. Chęci jednej osoby, nie zdołają niczego zmienić."  Ale czy na pewno ?

Jak często zdarza Ci się myśleć, nie o sobie jako istocie pojedynczej lecz jako części planety Ziemi?
Bez względu na to jaką wiarę nosimy w sercu czy też w ogóle jej w nas nie ma. Bez względu na to jaki mamy odcień skóry, jakiej jesteśmy narodowości. Bez względu na to kim w życiu jesteśmy i jaka jest nasza orientacja seksualna. Wszystkich nas łączy jedno, jesteśmy mieszkańcami planety Ziemi.
W poczuciu naszego obowiązku, wdzięczności za życie - powinno być troska o nasz wspólny dom.

Mimo tego, wielu z nas jest po prostu bezmyślnymi egoistami. Nie myślmy w ogóle przyszłościowo, do głowy nie przychodzi myśl - Jaki będzie świat za 100 lat. W coraz to szybszej gonitwie po dobra materialne świata, coraz bardziej ograbiamy Ziemię z wszystkiego dobrego. A w dodatku, czynimy coś znacznie gorszego....
Zaśmiecamy i zanieczyszczamy naszą planetę, rozpowszechniamy zarazę coraz dalej i niszczymy coraz więcej. Czy tak zachowują się rozumne istoty ?
Nawet w naszym mniemaniu bezmyślne istoty jak zwierzęta, nie czynią tyle szkód ile my sami.

I tutaj rodzi się pytanie. Czy jednostka, jaką jesteśmy my sami, zdoła coś zrobić ? Czy starania jednej osoby, mimo że niewiele zmienią w całym ogóle, mają sens ? Jedna osoba przecież nie zdoła, naprawić błędów całej ludzkości i sprawić by Ziemia znów ożyła tak jak dawniej.
Najważniejsze jest budowanie w nas świadomości, poczucia tego że jesteśmy czymś więcej niż samym sobą. Oprócz tego, wszyscy razem tworzymy tę część świata w której dane jest nam żyć.
Dbajmy i troszczmy się o te dobro wspólne, nawet jeśli czujemy że niewiele robimy. Bo lepiej robić coś i żyć w zgodzie z własnym sumieniem, niż godzić się na zagładę świata.
Co każdy z nas może zrobić dla wspólnego dobra naszej planety Ziemi ?
  • Segreguj śmieci - Apel o który od lat, powtarzają wszyscy ekolodzy. Segregowanie śmieci, powinno wejść nam w krew i być czymś normalnym i oczywistym.
  • Nie śmieć - Nie wywoź śmieci do lasów, nie wyrzucaj pustych opakowań na ziemię. Dla Ciebie może to tylko mały śmieć, ale w przyszłości może być górą śmieci.
  • Ogranicz lub przestań używać kosmetyków i środków czystości które szkodzą środowisku. Miedzy innymi zawartych w pojemnikach z aerozolem ( Szkodliwe freony w nich zawarte niszczą warstwę ozonową ziemi). Unikaj również produktów w których zawarte są sztuczne drobinki peeling-ujące(prędzej czy później znajdziesz je w swoim talerzu). Wybieraj kosmetyki i środki czystości przyjazne środowisku i nam samym.
  • Szanuj to co masz, nie kupuj tak wiele. Nadmierny konsumpcjonizm, kupowanie na potęgę i wyrzucanie nowych rzeczy bo zdążyły się już zepsuć lub znudzić. Takie sytuacje stają się już normą i wiele z nas tak czyni. Kupujmy ale rozsądnie, trzymajmy się zasady by kupować wtedy gdy naprawdę tego potrzebujemy. W miarę możliwości, naprawiaj to co zepsute.
  • Wyrób w sobie nawyk zbierania śmieci.  Wybierając się na spacer czy na wycieczkę w góry lub odpocząć nad morzem. Gdziekolwiek jesteśmy, wszędzie widać śmieci. Zamiast obojętnie obok nich przechodzić - podnieść i wyrzuć tam gdzie trzeba !
  • Jazdę samochodem, zamień na jadę rowerem lub spacer pieszo - Gdy tylko masz możliwość, dojścia lub dojechania rowerem do pracy naprawdę nie daleki kawał drogi, zrezygnuj z jazdy samochodem. Przeżuć się też na komunikacje miejską, lub zorganizuj wspólne dojazdy do pracy z innymi współpracownikami. Na tym zaoszczędzi nie tylko Twoje zdrowie ale i portfel. 
  • Ogranicz spożywanie mięsa - Jednym z głównych powodów ocieplanie ziemi, jest nadmierna produkcja szkodliwych gazów przez zwierzęta przeznaczone do rzeźni. Kolejnym czynnikiem jest nadmierna eksploatacja terenów leśnych przeznaczonych pod uprawy rolnicze. Ilość wody, przeznaczonej do ,,produkcji" jednego kilograma mięsa jest zwyczajnie nie opłacalna. Mimo tak oczywistych faktów, wiele z nas za często je mięso. W dodatku duża ilość spożywanego mięsa, które jest mocno przetworzone - jest jednym z głównych czynników zachorowania na raka. Ograniczenie jedzenia mięsa, każdego z nas chociażby o połowę może przynieść wiele korzyści. Jedzmy więc zdrowo i z głową ! 
  • Całkowicie zrezygnuj z produktów jednorazowego użycia  - Słomek, plastikowych talerzyków i sztuców. Zamiast tego zainwestuj w wielorazowe produkty lub bardziej ekologiczne zamienniki.
A Ty co robisz dla naszego środowiska naturalnego ?

Komentarze

Instagram

Blog Naturalnie Piękna, powstał w sierpniu 2009 roku. Jeszcze 10 lat temu, nie sądziłam,że moje hobby - potrwa tak długo. Dzięki prowadzeniu bloga, nauczyłam się lepiej dbać o siebie jako kobieta. Codziennie odkrywam nowe tajniki pielęgnacji: jak dbać o włosy, jak mieć zdrową cerę czy też jak troszczyć się o swoje zdrowe. Odkryłam swoje hobby jakim jest robienie domowych kosmetyków. Kosmetyki diy to coś co uwielbiam robić i cieszę się, gdy mogę podzielić się z innymi tym co robię. Na co dzień staram się stawiać na jak najbardziej naturalną pielęgnacje, sięgam głównie po kosmetyki naturalne, lubię też używać produktów polskich marek kosmetycznych. Recenzje kosmetyków to jeden z tematów najczęściej poruszanych na moim blogu. Traktuje to jako wyzwaniem i zawsze staram się włożyć w to dużo pracy i serca. Na blogu poruszam tematy nie tylko kosmetyczne. Znajdziecie tutaj też wiele inspiracji z świata wystroju wnętrz czy też mody. Lubię też dzielić się swoimi doświadczeniami z bycia blogerką i cieszę się, gdy mogę komuś przez to pomóc. Blog nie jest tylko stroną typowo poradnikową. Poruszam tutaj też tematy osobiste czyli w skrócie lifestyle. Zwierzam się z tego jak być mamą, która ma nieco kompleksów i walczy o pewność siebie. Zakładając tego bloga miałam jeden główny cel, nauczyć się kochać siebie i pokazać światu, że każda kobieta może być piękna. Mam nadzieję, że spędzicie tutaj miło czas i znajdziecie tutaj mnóstwo inspiracji