Moda na Bento – dieta pudełkowa, która zachwyci każdego

Moda na Bento

Prawdziwe Bentō, wywodzi się z kuchni Japońskiej. W prostym opisie jest to nic innego, jak porcja jedzenia zapakowana na wynos w pudełku. W klasycznej wersji w pudełku znajdziemy: porcje ryżu, kawałek mięsa lub ryby oraz warzywa świeże, gotowane lub piklowane. Zawartość tworzy pełnowartościowy posiłek, którym możemy posilić się poza domem. W kraju kwitnącej wiśni ta tradycja liczy bardzo długo, pierwsze wzmianki o pudełkach z żywnością, sięgają V wieku naszej ery. Mimo upływu czasu, ten zwyczaj ciągle się rozwija, sprawiając że Bento to nie tylko metoda podawania posiłku ale i również sposób na życie.

Dziś moda na Bentō, ogarnęła cały świat. Przygotowanie lunchboxów stało się bardzo popularne również w Polsce. Malwina z bloga Filozofia Smaku, jest jedną z prekursorek mody i wprowadza nas w tajniki Bento w książce ,,Lunchbox na każdy dzień. Przepisy inspirowane japońskim bento”.

Jak przygotować idealne Bentō ? Jednym z sekretów do przygotowania dobrego Bento, jest umiejętność wykorzystywania sezonowych warzyw i owoców w kuchni. Liczy się również różnorodność składników, tak aby zapewnić organizmowi kluczowych substancji odżywczych. Warto pamiętać o tym, by wybierać takie przepisy na potrawy, które równie dobrze smakują po ponownym podgrzaniu jak i na zimno.

W sklepach pojawiają się wiele gadżetów, do przygotowywania lunchboxów. Możemy znaleźć między innymi specjalne pojemniki, dzięki którym możemy zapakować żywność w taki sposób, by się nie mieszała. Większość pojemników jest odporna na wstrząsy i zapewniają odpowiednią termoochronę posiłków. Są również gadżety, które po prostu cieszą oczy. Kolorowe sztućce, przeróżnych kształtów wykałaczki i papierowe papilotki. Mnóstwo różnych foremek, które nadadzą odpowiedni kształt naszym posiłkom. Wszystko to sprawia, że jedzenie nawet te najzwyklejsze, wygląda apetycznie i zjawiskowo.

Bento wprowadza nas na nowy wymiar smaków. Pozwala nam cieszyć się z jedzenia zarówno ze względów smakowych, jak i po to by cieszyć jedzeniem oczy. Dzięki temu celebrujemy chwilę, które spędzamy na jedzeniu. Nie jest to tylko zaspokajania głodu, lecz również chwila by cieszyć się życiem i jego smakami. Same spożywanie posiłków uczy nas większego szacunku do ziemi i tego jakie rodzi dla nas plony. Temat marnowania żywności, staje się ostatnio coraz bardziej głośniejszy. Coraz częściej, staramy się wykorzystywać resztki żywności aby dać im ,,drugie życie”.

Dieta pudełkowa – dlaczego warto ?

Na dietę pudełkową, decyduje się coraz więcej osób. Jest to przede wszystkim bardzo dobry sposób, by kontrolować jakość i ilość swoich posiłków. Pozwala nam również, cieszyć się dobrym jedzeniem poza domem, nawet w miejscu pracy.

Przygotowując lunchboxy oszczędzamy również czas, gdyż posiłki możemy przygotować na kilka dni za jednym razem. Jest to również dobra okazja do odpowiedniego gospodarowania budżetem domowym, gdyż planowanie posiłków zmniejsza ilość marnowanego jedzenia.

Świetną alternatywą dla przygotowywania własnych lunchboxów w domu jest korzystanie z usług cateringu dietetycznego. Taka gotowa dieta pudełkowa spisze się u osób zabieganych jak i takich które po prostu nie lubią gotować. Coraz częściej po tę opcję sięgają również osoby, które chcą przejść na dobrze skomponowaną dietę. Wbrew pozorom, taka opcja może być bardziej opłacalna finansowo. Nie musimy płacić za koszty eksploatacyjne urządzeń domowych jak i taką prostą rzecz jak wodę, którą zużywamy zarówno do przygotowywania jak i sprzątania po posiłkach. Nie trwonimy również czasu jaki stracilibyśmy na zakupy i przygotowanie posiłków samemu w domu. Mamy pewność, że posiłki są zawsze świeże i smacznie przygotowane. Nie musimy bawić się w liczenie kalorii i wymyślanie, co zrobić dziś na obiad. Wszystko to za nas, zrobią doświadczone osoby, które pomogą nam dobrać dietę odpowiednią dla nas.

Wszystkich Was zachęcam do spróbowania posiłków w stylu Bento i odkrycie na nowo radości z jedzenia. Bez względu na to, czy lunchboxy przygotujemy sami czy też skorzystamy z gotowych usług. Warto na co dzień celebrować wszystkie smaki życia.

10 komentarzy do “Moda na Bento – dieta pudełkowa, która zachwyci każdego”

  1. Gdybym miała chociaż trochę odrobinę czasu, to chętnie bym wprowadziła coś takiego do mojego jadłospisu. Myślę, że to by.mi pozwoliło zacząć się o wiele lepiej odżywiać. Szkoda, że nie potrafię się tak zorganizować. :/

    Odpowiedz
  2. Gdybym miała chociaż trochę odrobinę czasu, to chętnie bym wprowadziła coś takiego do mojego jadłospisu. Myślę, że to by.mi pozwoliło zacząć się o wiele lepiej odżywiać. Szkoda, że nie potrafię się tak zorganizować. :/

    Odpowiedz

Leave a Reply

%d bloggers like this: