Wrastający paznokieć – domowe metody

Brodawki skórne

Wzrastający paznokieć

Wrastający paznokieć, dla niektórych nie wydaje się dużym problemem. Osoby, które zaznały tej przypadłości, wiedzą jakie jest to uporczywe i często bolesne. Bagatelizowanie problemu wrastających paznokci, może mieć bardzo przykre konsekwencje które mogą odbić się na naszym zdrowiu.

Przypadłość ta może pojawić się z różnych powodów. Podstawowym jest brak odpowiedniej higieny czy też zbyt mocne przycinanie paznokci. Kolejnymi są zmiany spowodowane przez urazy mechaniczne (np. noszenie zbyt ciasnego obuwia), czy też te do których przyczyniła się choroba. W każdym razie, należy pamiętać, że problem wrastających paznokci może  z czasem bardzo się nasilić, powodując stan zapalny a w konsekwencji utratę naszej mobilności. 

Wrastający paznokieć – domowe metody

Domowe metody na wrastające paznokcie, mogą się sprawdzić tylko w przypadkach kiedy paznokieć powoduje tylko nasz dyskomfort. W przypadku, gdy zaczyna być już to bolesne, warto rozważyć wizytę u podologa. Dotyczy to zazwyczaj największego paznokcia u stóp,w momencie gdy ten wzrasta w tak zwany wał paznokciowy. 

Podstawową zasadą, dbanie o higienę paznokci stóp, jest systematyczna pielęgnacja. To ona, może nas uchronić, nawet gdy mamy ku temu skłonności genetyczne. Gdy już pojawiło się opuchnięcie i czujemy dyskomfort. Warto spróbować poniższej metody.

Pierwszym krokiem jest moczenie nóg w kąpieli z solą Epsom. Taka kąpiel, łagodzi ból i stan zapalny. Sprawia też, że paznokcie jest bardziej miękki i łatwiej go obciąć. Później należy ochłodzić opuchliznę paznokcia lodem a na końcu delikatnie i ostrożnie odciąć kawałek wrastającego paznokcia. Możemy również profilaktycznie, obciąć nieco skórki przy wale paznokciowym. Ta metoda, może przynieść ulgę i być skuteczna. Nie jest jednak ona długotrwała i problem może powrócić.

Kolejnym sposobem, wymagającym już nieco więcej zachodu, jest zastosowanie gotowych zestawów na wrastające paznokcie. Zazwyczaj składają się z specjalnej klamry, którą umieszczamy na paznokieć. Podnosi ona nieco  płytkę do góry, przez co paznokieć nie powinien wzrastać w skórkę. Niestety takie klamry, mimo że uśmierzają ból, są nie do końca wygodne w noszeniu. W dodatku, zabieg trzeba powtarzać, żeby uzyskać pożądany efekt.

Wrastające paznokcie – najlepsza wizyta u podologa

Szczerze polecam z problemem wrastającego paznokcia, wybrać się do podologa. Najlepiej to zrobić, póki nie jest to dużym problemem. Odwlekanie wizyty na ostatnią chwilę, może przysporzyć nam tylko bólu i wydatków pieniężnych. Wybierając podologa, warto zwrócić uwagę na higienę pracy. Narzędzia muszą być koniecznie zdezynfekowane, a pracownik powinien pracować w rękawiczkach. Również i jakość sprzętu ma znaczenie. Jednym z bardziej popularnych dystrybutorów produktów do gabinetów kosmetycznych/podologicznych jest Kerpro. Produkuje on między innymi wysokiej jakości frezy ceramiczne. Nowoczesna technika pracy, jest nie tylko ważna na klientów ale i ceniona przez profesjonalistów w swojej dziedzinie. Piękne i zadbane stopy, są naszą wizytówką i nie powinnyśmy ich zaniedbywać. 

Możesz również polubić

12 komentarzy

 1. Cherry Belle

  Nie miałam nigdy takiego problemu, ale widzę, ze coraz więcej właśnie gabinetów podologicznych powstaje i to świetnie 🙂

 2. Dorota

  Bardzo cenny artykuł. Coś mi się wydaje, że jeden paznokieć mi wrasta i muszę coś z nim zrobić 🙂

 3. Ayuna

  Nie miałam nigdy takiego problemu, ale do podologa bardzo chętnie bym się wybrała, chociażby na kontrolną wizytę, bo tak naprawdę to nigdy nie byłam u tego specjalisty 🙂
  Pozdrawiam ciepło ♡

 4. Barbara Łoś

  To prawda, że lepiej zapobiegać zawczasu.

 5. madziakowo

  moja mama miala i przez pol albo rok chodzila do podologa

 6. Agnieszka Mycoffeetime.pl

  Na szczęście i u mnie ten problem nie występuje…
  pozdrawiam serdecznie znad filiżanki kawy 🙂

 7. karolina90dg

  Na szczęście na razie nie mam tego typu problemu, ale w przyszłości – kto wie.
  Pozdrawiam serdecznie

 8. karia18

  mi na szczęście pazury nie wrastają:) Kathy Leonia

 9. Marlena Chojnowska

  Cenny artykuł. Ja na szczęście nigdy nie miałam takiego problemu.

 10. coosure

  Własnie mój brat ma z tym problem, non stop mu rośnie on to jakoś zahacza, podrywa i ropieje .. ohydnie wygląda nie powiem. Ale stosuje jakieś maści i teraz musi się udać do podologa, bo chyba sam sobie nie poradzi 😡

Dodaj komentarz