Trądzik różowaty – czym się wyróżnia ?
Trądzik różowaty, jest to choroba skóry, występująca zazwyczaj u osób dorosłych. Charakteryzuje się umiejscowieniem zmian skórnych, które pojawiają się głównie na: policzkach, czole, nosie i brodzie. Skóra w tych miejscach jest podrażniona, naczynka są rozszerzone, występują zmiany grudkowe. Zdarza się, że dodatkowo mogą pojawiać się pryszcze a nawet większe zmiany przerostowe skóry.
Klasyfikujemy pięć rodzajów trądziku różowatego: rumieniowa z teleangiektazjami; grudkowo-krostkowa; przerostowo-naciekowa; oczna oraz ziarniniakowa. Choroba ta dotyka najczęściej osoby o jasnej karnacji, może mieć okresy wyciszenia jak i wyostrzenia objawów.
Trądzik różowaty – przyczyny powstawania
Istnieje wiele czynników, które powodują tą chorobę. Jest związana głównie z zaburzeniami motoryki naczyń krwionośnych w skórze. Zjawisko to polega na nagłym zaczerwienieniu skóry, pod wpływem różnych czynników. Zmiany temperatury, nadwrażliwość na roztocza, stres, nadmierne słońce czy też niewłaściwe kosmetyki. Trądzik różowaty jest również objawem niektórych chorób związanych głównie z zaburzeniami hormonalnymi lub chorobami układu pokarmowego. Częściej zapadają na niego osoby, które w wieku nastoletnim miały ostry trądzik młodzieńczy jak i również te osoby, które mogą mieć skłonności dziedziczne.

Jak leczyć trądzik różowaty ?
Leczenie trądziku różowatego, najlepiej przeprowadzić pod okiem lekarza. Warto też pamiętać o zdrowej diecie, zwłaszcza o trosce o prawidłową mikroflorę jelit. Powinno się również unikać czynników, które mogą zaostrzać objawy choroby. Należy do nich stosowanie używek: kawy, alkoholu, papierosów a nawet ostrych przypraw. Pielęgnacja skóry powinna być łagodna, należy unikać różnego rodzaju podrażnienia skóry. Niestety nie da się całkowicie wyleczyć tej choroby skóry. Leczenie polega głównie na profilaktyce i łagodzeniu objawów skóry. W zaawansowanych stadiach choroby w celu leczenia stosuje się między innymi: antybiotykoterapię, zabiegi typu ultradźwięki, lasero i fototerapię a nawet zabiegi operacyjne.
Trądzik różowaty kosmetyki – jakie wybrać ?
Wybierając kosmetyki na trądzik różowaty, najlepiej wybrać sprawdzone dermatologicznie kosmetyki, przeznaczone głównie do cery z trądzikiem różowatym. Ważne są tu kosmetyki, które regenerują i wzmacniają naczynia krwionośne. Łagodzą podrażnienia skóry, oczyszczają skórę delikatnie nie naruszając bariery lipidowej skóry. Dobrym przykładem żelu do mycia twarzy jest Bioderma Sébium Gel Moussant. Po umyciu powinno się zastosować, krem nawilżający a nawet krem stosowany przy atopowym zapaleniu skóry. Przykładowe marki kosmetyków, które mają w swojej ofercie kosmetyki przeciw rozszerzonym i popękanym naczynkom to: SVR , Sesderma, Pharmaceris, Iwostin , Alcina.
Nie wszystkie kosmetyki powinno się stosować w pielęgnacji cery z trądzikiem różowatym. Powinno się unikać, peelingów zwłaszcza tych mocno mechanicznych czy też enzymatycznych.
Bibliografia : ,,Skóra fascynująca historia” Dr Med. Yael Adler , Wikipedia
Nie mam problemu z jakimkolwiek trądzikiem, ale mam w pracy kobitę, która się z tym zmaga i podrzuce jej ten wpis 🙂
Mam cerę bardzo problematyczną pod tym względem i długo szukałam dobrej pielęgnacji ❤
Moja mama kiedyś miała trądzik różowaty. Teraz wiem że był on wywołany przez stres.
Kiedys zmagałam się z trądzikiem ale mam to już za sobą całe szczęście.
Na szczęście nigdy nie miałam problemów z trądzikiem różowatym. Nieleczony może niestety dawać dość drastyczne następstwa.
Nigdy nie miałam z tym problemu na szczęście ☺
niestety trzeba leczyc
Nice
Have a nice day.
Bardzo dobrze napisane 😉
Niestety, ale pomimo 30 lat zmagam się jeszcze z trądzikiem młodzieńczym.
Pozdrawiam
Cieszę się, ze nie mam tego problemu..
Bardzo dobry post, niestety sama zmagam sie z tym trądzikiem 😔
Stosuje żele i toniki apteczne xD
Buziaki 😘
Z tą skórą nie ma żartów
To także mój problem. Niestety nie mogę dać sobie rady ze swoją skórą, pomimo stosowania różnych środków i zabiegów 🙁
Na szczęście nie mam takiego problemu, ale gdyby ktoś z moich znajomych go miał, to polecę mu Twój blog
Akurat nie mam tego problemu, ale artykuł bardzo pomocny 🙂
nie miałam na szczęście problemów z trądzikiem. Kathy Leonia
My podbijamy pod 30 i nadal zmagamy się z trądzikiem, raz jest lepiej raz gorzej. Nawet słynny Izotek nie pomógł a tylko zaszkodził efektami ubocznymi :/
Ja się nie borykam z tym problemem, ale moja ciocia owszem.