Przejdź do treści

Jak bawić się z dzieckiem ?

Jak bawić się z dzieckiem ? – Zabawa największa radość dzieciństwa

Jako dziecko, jak to dziecko uwielbiałam się bawić. Miałam to szczęście, że zdołałam jeszcze zaznać dzieciństwa bez internetu, z zabawami na świeżym powietrzu. Z całym spektrum siniaków, przygód i śmiechu z bandą dzieciaków biegających po osiedlu. Nie umiem zliczyć tych wszystkich pięknych wspomnień związanych z zabawą. Jestem wdzięczna, że jako dziecko mogłam się bawić, bo wiem, że nie każdy ma takie szczęście. Pamiętam jednak do dziś dzień, kiedy zrozumiałam, że nie umiem się już bawić. Po prostu z dnia na dzień, wydawało mi się to wszystko głupie i bez sensu. W kąt poszły zabawki, a mnie bardziej interesowały już inne rzeczy, takie jest już dorastanie.

Gdy dorosły musi się bawić

Po wielu latach, gdy sama zostałam matką, to wszystko wróciło, nawet z dwojoną siłą. Moje dziewczyny chcą się przecież bawić, a ja chociaż nie zawsze mam ochotę, muszę wciągnąć się w tą zabawę. Teraz dzieci wychowuje się zupełnie inaczej niż kiedyś. Bardziej dmuchamy na te dzieci i czasem bywamy nawet za bardzo nadopiekuńczy. Czasy są jednak inne, więcej jest rzeczy niebezpiecznych, mamy tez większą świadomość odnośnie tego co jest niebezpieczne dla dzieci.

Zabawa z perspektywy dorosłego jest zupełnie inna, niż z perspektywy dziecka. Dla dorosłych pewne rzeczy mogą być denerwujące i irytujące, nie sprawiają takiej frajdy jak dzieciom. Z biegiem czasu postrzegamy świat inaczej, mniej rzeczy nas cieszy, mniej w nas swobody i radości z tego co tu i teraz, Tak naprawdę wiele zależy od naszego nastawienia do zabawy, jeśli dla nas zawsze będzie to przykrym obowiązkiem, nigdy nie zdołamy bawić się dziećmi. A zabawa z dziećmi to ważna rzecz, to wspólne momenty które cieszą i zacieśniają więzi.

Jak bawić się z dzieckiem

Jak bawić się z dziećmi ? Kilka cennych rad.

  • Bawiąc się z dzieckiem, poświęć mu w pełni czas. Bądź dla niego w 100%. Zabawa podczas której co chwile zerka się na telefon czy do książki, nie będzie zabawą. Dziecko potrzebuje uwagi i czasu z rodzicem.
  • Postaw na luz, niech będzie bałagan. Do tego musiałam dojść sama, podczas zabawy z dziećmi nieraz irytowałam się bałaganem, bo wiadomo kto zazwyczaj to wszystko sprząta. Teraz staram się tym nie przejmować i oczywiście w granicach rozsądku pozwalam na bałagan. A im większy tym większa zabawa.
  • To dzieciom ma się zabawa podobać . Robienie zupy z piasku i kwiatków? Zabawa w błocie? Nie umiem zliczyć jak wiele dziwnych rzeczy wymyślały moje dziewczyny. Nie wszystkie mi się podobały, nie wszystkie śmieszyły. Jednak patrzenie na radość, kiedy dołączałam do tych dziwactw, jest niesamowitą nagrodą.
  • Niech dzieci rządzą. Zamiast wybierać dzieciom zabawę, pozwólmy im decydować to w co chcą się bawić. Pomysłowość dzieci nie zna granic, jest to też świetna opcja by dzieci rozwijały swoją kreatywność
  • Zabawa i nauka w jednym. Jeśli jest moja kolej na zabawy, staram się wybierać takie, które są zarazem zabawne i pożyteczne. Nauka przez zabawę jest najlepsza. Wtedy nawet sprzątanie może być zabawą.
  • Niech dziecko biega ! Dzieci uwielbiają zabawę w ruchu, bieganie i bieganie. Zupełnie jak psy, gdy biegają są szczęśliwe, tak i dzieci mają wielką radość z ruchu. Na tym skorzystają też rodzice, zabawa w berka, wspólne tańce czy ćwiczenia to wszystko może być wspaniałą zabawą.
  • Niech ludzie gadają. Ciągłe stresy i obawa o ocenę innych ludzi. Tego tak naprawdę nie unikniemy, ludzie zawsze będą gadać. Dlatego radzę przestać się tym przejmować i nie warto się hamować. Zabawa to zabawa i może skutkować tym, że dzieci i dorośli się pobrudzą. Mogą być przy niej głośne śmiechy czy też śmieszne odgłosy. Ludzie mogą się stukać w głowę i uważać za wariatów. To nie perspektywa innych ma w takich momentach znaczenie. Najważniejsze jet to co tworzy się podczas zabawy rodzica z dzieckiem.
  • Zabawa bez technologi cyfrowej. Technologia cyfrowa daje mnóstwo frajdy, ale ma też dużo minusów. Wiele badań dowodzi, że nadmiar technologii u dzieci wpływa znacząco na ich rozwój. Zamiast gier przy komputerze czy playstation wybierajmy klasyczne planszowe gry, które pobudzają kreatywność u dzieci.

Kochani rodzice,a mam nadzieję, ze trochę Was tutaj zagląda. Życzę Wam wspaniałych chwil na zabawach z dziećmi i tego, żebyście sami w sobie tą radość z dziecięcej zabawy odnaleźli.

Zapraszam Was na instagram, gdzie pokazuje Wam moje zabawy z dziećmi – TUTAJ

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
12 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Cherry Belle
2 lat temu

Prześliczne Twoje dzieciaczki <3

Monika
2 lat temu

Bardzo mądry wpis! Wbrew pozorom zabawa z dzieckiem wcale nie jest taka łatwa, zwłaszcza gdy człowiek jest zmęczony i nic mu się nie chce. Masz rację, że najważniejsze to na 100% poświęcić się dziecku. Tylko wtedy zabawa jest naprawdę udana 🙂

Barbara Elżbieta
2 lat temu

Z Twojego całego artykułu utkwiło mi jedno: Niech dziecko biega. I jestem za tym. Mój syn jak się nie wybiega, to jest nie do zniesienia. Nawet gdy ma katar chodzimy na podwórko, aby miał więcej ruchu. Dotychczas mi nie zaszkodziło.

Iwona Banach
2 lat temu

O tak, bardzo mądre rady, ja też kiedyś to stosowałam, bo córka była niepe4łnosprawna, a więc zabawa była ważnym elementem nauki, pisać uczyłam ją rozsypując kaszę mannę na stole, co wywoływało oburzenie sąsiadek.

Martyna
2 lat temu

Bardzo przydatne rady, na pewno przydadzą się wielu rodzicom 😉

Agnieszka Mikołajczyk

Ja się podobnie bawiłam z dziećmi.

Karolina90dg
2 lat temu

Urocze są te Twoje dziewczynki.
Porady też wydają się być trafione w sedno.

Pozdrawiam serdecznie

magdalena
2 lat temu

nic mi nie mow o balaganie;P

Iwona
2 lat temu

Zabawa z dziećmi w ale nie jest łatwa. Oni mają wiele siły i radości, a my często zdążymy wymyślić milion rzeczy, które moglibyśmy w tym czasie zrobić. Fajnie jak udaje się znaleźć zajęcia, które wszystkim sprawiają frajdę i nie są przykrym obowiązkiem 🙂

Natalia
2 lat temu

U mnie też co po chwila wymyślam zabawy.
Ps. jest mozliwość u ciebie obserwacji bloga poprzez blogera i inaczej komentować?
Nie chce sie ciągle uzupełniać tego formularza 🙂

%d bloggers like this: