Przejdź do treści

Uzależnienie od komputera u dzieci

Uzależnienie od komputera u dzieci

Komputer – dlaczego dzieci powinny z niego korzystać ?

Uzależnienie od komputera u dzieci, nie jest regułą. Komputery, tablety, laptopy czy smartfony, wszystkie te sprzęty, możemy zaliczyć do jednej grupy. Dzięki nim, mamy dostęp do łatwej i szybkiej wiedzy jak i rozrywki. W ciągu ostatnich 30 lat, komputery w domu stały się rzeczą normalną jak telewizor, większość z nas ma je w domach. Choćbyśmy chcieli, nie zdołamy naszych dzieci uchronić od cyfrowego świata, mamy jednak wpływ na to czy będzie miało na nie pozytywny czy negatywny wpływ.

Używanie komputerów przez dzieci, w tym granie w gry, może przynieść bardzo pozytywne korzyści. Dzieci uczą się przestrzegania reguł, języka, logicznego myślenia, planowania czy też podstaw programowania. W dodatku rozwija się ich wyobraźnia przestrzenna, poprawia refleks, rozwija logiczne myślenie. Można by wiele wymieniać pozytywnych aspektów korzystania z urządzeń cyfrowych. Niestety tak jak wszystko w nadmiarze, może przynieść również negatywne skutki.

Gdy komputer zaczyna szkodzić

W dzisiejszych czasach, nie trudno przekroczyć linię, w której korzystanie z komputera zaczyna przynosić więcej szkód, niż korzyści. Rodzice dzieci zastanawiają się, co może być przyczyną zmiany zachowania w ich dzieciach. Stają się niekiedy bardziej agresywne albo wręcz odwrotnie pasywne i wyobcowane. Relacje z dziećmi się pogarszają, coraz trudniej o wspólny dialog czy spędzenie czasu razem jako rodzina. Bardzo łatwo przeoczyć moment, w którym dzieci łapią ,,bakcyla na komputer” i dają się dosłownie porwać cyfrowemu światu. Nigdy nie jest za późno, aby dzieci wyciągnąć z tej pułapki . Często jednak to rodzice muszą zacząć najpierw od pracy nad sobą, dać dobry przykład jak żyć mądrze. Najważniejsze jest uświadomienie społeczeństwa, że uzależnienie od komputera, jest chorobą, którą trzeba leczyć tak jak inne nałogi.

Uzależnienie od komputera – jak się zaczyna i jakie są jego skutki ?

Uzależnienie od komputera u dzieci zaczyna się dość niewinnie, może jednak bardzo szybko się nasilić. Można by powiedzieć, że niektóre rzeczy tak jak w przebiegu niektórych wirusów, mogą przechodzić bezobjawowo. Osoba, którą dotyczy uzależnienie od komputera, często nie zdaje sobie z tego sprawy, tak samo jak i osoby z otoczenia. Komputer przecież jest świetnym środkiem na nudę dla dzieci, a dla zapracowanych rodziców sposobem na chwilę wytchnienia od obowiązków. I naprawdę nie ma w tym nic złego, problem zaczyna być wtedy, gdy czas spędzany dzieci przed komputerem, niepokojąco się wydłuża. Nie licząc czasu na naukę zdalną, dzieci nie powinny korzystać więcej niż jednej godziny dziennie przed ekranem urządzeń cyfrowych. Każda dodatkowa godzina, może skutkować uzależnieniem, z którego już nie tak łatwo wybrnąć.

Objawy uzależnienia od komputera

Pierwszą rzeczą która może być symptomem początków uzależnienia, jest przynależność. Dziecko czuje silną potrzebę korzystania z komputera, staje się to jego rutyną i codziennością, bez której nie wyobraża sobie dnia. Kolejnym objawem jest strach przed utratą a nawet agresja, gdy dziecko nie będzie mogło skorzystać z komputera. Dalszy rozwój uzależnienia, może mieć wpływ na zdrowie i psychikę dzieci jak i mieszkańców domu. Uzależnieni pomału odcinają się od świata, spędzają coraz więcej czasu przed ekranami cyfrowymi. Nie potrafią znaleźć sobie innego zajęcia, nic innego ich nie uszczęśliwia. Pojawia się brak zainteresowania kontaktu z innymi ale i również potrzebami fizjologicznymi ( są wykonywane mechanicznie, bez skupienia się na nich). Dzieci nie chcą jeść (albo jedzą za dużo), występują problemy ze snem i zaburzenia koncentracji. Konsekwencją uzależnienia mogą być problemy liczne problemy zdrowotne ale i również te na tle psychicznym jak i brak umiejętności funkcjonowania w społeczeństwie.

Dobre rady dla rodziców – Uzależnienie od komputera u dzieci

Przede wszystkim, warto dać dobry przykład i ograniczyć korzystanie z urządzeń cyfrowych. Zaleca się ustalić zasady z dzieckiem odnośnie tego ile i jak może korzystać z komputera. Warto pokazać alternatywne zajęcia, które mogą być równie ciekawe i dające satysfakcję. Powinno się jak najwięcej spędzać czasu z dzieckiem za takich zabawach, które nie wymagają korzystania z cyfrowego świata.

Nie zapominajmy również o zwykłej rozmowie z dziećmi, być może fascynacja cyfrowym światem, jest ucieczką od problemów w realnym życiu. Ważną rolą jest również wprowadzenie rutynowych zajęć w codziennym życiu, w taki sposób aby dzieci wiedziały kiedy jest czas na zabawę a kiedy na inne zajęcia. Nie powinno się pozwalać dzieciom spędzania zbyt dużej ilości czasu przed ekranami cyfrowymi ale i też nie opłaca się ich od tego odcinać. Przede wszystkim trzeba obserwować dziecko, patrzeć jaki mają na niego wpływ gry cyfrowe. Tym bardziej nie zapominajmy o tym, aby spędzać z dziećmi czas, poświęcać im swoją uwagę i być przy nich. Nawet najfajniejsza gra, nie zdoła zastąpić dziecku bezcennego czasu spędzonego z rodzicami.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Dorota
2 lat temu

Oj tak, uzależnić można się bardzo łatwo 🙂 Pamiętam jak starsza koleżanka z pracy mając 5 dzieci zabierała wtedy ze sobą kable do pracy, a jeszcze nie było chyba dostępu do internetu 😀 Drugiej koleżanki już nie z pracy syn się tak uzależnił, że przestał do szkoły chodzić.

ellie
2 lat temu

I think it’s a way the little ones want to get their parents attention. It’s sad what I see with my own friends because they are the start of it. Putting a 3 year old on their old gaming system or whatever so they won’t have to deal with them while they are on their phone. Still, I know my one friend likes to tell everyone how her 4 year old is reading sight words now. It is a new parenting battle. Thanks for the post!

Caitlin'nMegan
2 lat temu

They really get addicted early these days. It’s a great babysitter while in the car or on a grocery store trip. Still it might be creating personality traits you might never get a remedy to because I think what they see their parents do..they do.

Barbara Elżbieta
2 lat temu

Niestety potrafią nas wciągać te cuda techniki. Ktoś kiedyś powiedział, że to wynalazek diabelski i coś w tym musi być prawdy.

%d bloggers like this: