Przejdź do treści

W czym parzyć kawę ? Czyli co nieco o rodzajach parzenia kawy

W czym parzyć kawę

Zanim wybierzemy sposób parzenia – warto wybrać dobrą kawę

JW czym parzyć kawę, oto jest pytanie. Jednym z kluczowych elementów dobrej i smacznej kawy są ziarna. Metoda ich palenia, jak i miejsce pochodzenia, wpływają na końcowy efekt walorów smakowych. Gusta kawoszy są różne, jedni preferują bardziej aromatyczne i mocne czekoladowe aromaty, inni z kolei wolą kawy delikatniejsze o owocowych nutach. Całe głębia smaku kawy, jest w rękach jego twórcy. Odpowiednia mieszanka ziaren jak i stopień ich wypalenia, nie mogą być rzeczą przypadkową. Tutaj potrzebna jest nie tylko odpowiednia wiedza, ale i włożone serce w cały proces tworzenia. Również sam sposób przechowywania ziaren kawy nie jest bez znaczenia. Najlepsza jest zdecydowanie świeżo palona kawa, z czasem jej aromat może zanikać i być mniej intensywniejszy.

W czym parzyć kawę ? Rodzaje parzenia kawy

Można by powiedzieć, że co kraj to inny sposób parzenia kawy. Ba ! Nawet wśród mieszkańców w domu, każdy może gustować w innej kawie. Co ciekawe nawet te same ziarna, mogą dać różny efekt końcowy smaku, w zależności od tego jak przyrządzimy kawę. Zazwyczaj kawę parzy się w wodzie o temperaturze około 90 °C, a sam proces parzenia zajmuje 1-3 minut. S

W czym można parzyć kawę

Metody przelewowe

Chemex – Jest to proste żaroodporne naczynie w kształcie klepsydry. Kawę przyrządza się tutaj metodą przelewową. Do górnej części wkłada się filtr, wsypuje kawę (najlepiej grubo zmieloną). Woda przelewając się przez filtr tworzy, delikatny a aromacie napar z kawy. Tutaj kluczowe jest stopniowe zalewanie kawy tak zwany blooming, dzięki temu kawa będzie bardziej aromatyczna.

Driper – Jest to metoda bardzo podobna do Chemexu, z tą różnicą, że kawę zalewa się stopniowo. Kluczowe jest tutaj zachowanie stopniowej presnfuzji i dolewanie odpowiedniej ilości wody (najczęściej Driper stawia się na wadze, ab kontrolować ile wody się wlewa). Wodę trzeba w odpowiedni sposób wlewać okrężnymi ruchami. Samo urządzenie wizualnie przypomina Chemex( składa się jakby z dwóch osobnych części). Tutaj również, fusy są zatrzymywane przez sito.

Metody ciśnieniowe

Kawiarka – Stanowi bardzo uproszczoną wersję ekspresu do kawy. Możemy kupić klasyczna wersję którą przygotowuje się na palniku od kuchenki lub elektryczną. Najbardziej odpowiednio zmielone ziarna są takie jak typowo używane do ekspresu. Napar przyrządza się tutaj metodą ciśnieniową. Woda paruje i przechodzi przez kawę umieszczoną na sitku, na końcu pod ciśnieniem wydostane się w postaci klarownego i aromatycznego naparu.

Areopress – Wstępem do przyrządzenia tej kawy jest zastosowanie preinfuzji ( namoczenia kawy w mniejszej ilości wody). Cały proces parzenia kawy jest przygotowany w urządzeniu przypominającym strzykawkę. Napar kawy jest dosłownie przepychany sprężonym powietrzem poprzez cylinder znajdujący się w środku, wyciskany jest na zewnątrz a zmielone ziarna zatrzymują się na filtrze. Dzięki Areopressowi możemy przygotować zarówno delikatną jak i intensywną kawę.

Syfon – Proces patrzenia tego rodzaju kawy jest niezwykle efektowny wizualnie i wymaga nieco więcej czasu. Urządzenie przypomina trochę domowe laboratorium a cały proces nieco ten z kawiarki. Woda jest podgrzewana w dolnym zbiorniku, pod ciśnieniem przechodzi do górnego, gdzie następuje parzenie kawy ( napar trzeba nieco przemieszać )i znów wędruje do dolnego zbiornika, w postaci esencjonalnego naparu.

Ekspres kolbowy – Przygotowanie takiej kawy wymaga odpowiedniej wiedzy. Ekspres kolbowy jest sterowany pół manualnie . Kawę wsypuje się do sitka kolby dociska się pieczęcią. Później kolbę umieszcza się w grupie w ekspresie , a kawa zaparza się przelewową poza pomocą wody pod odpowiednim ciśnieniem i temperaturą.

Ekspres do kawy – Napar jest uzyskiwany poprzez przepuszczeniem wrzątku pod ciśnieniem przez zmieloną kawę. Używając ekspresu do kawy nie musimy posiadać wiedzy w jej przygotowaniu. Urządzenie robi to za nas. Niektóre ekspresy mają już funkcje mielenia kawy. Możemy jeszcze znaleźć ekspresy przelewowe jak i kapsułkowe ( gdzie wkładamy tylko kapsułkę do urządzenia)

Inne metody

Coffee press ( French Press)- Jest to najczęściej szklany lub metalowy cylinder, z tłokiem w środku. Tutaj jak w metodzie Areopress powinno się najpierw zastosować perfuzję. Później za pomocą tłoka, kawa jest dociskana do dna i przepływa przez sitko, dzięki czemu temu napar nie ma fusów.

Kawa w filiżance/kubku – zalewana czyli potocznie zwana kawą fusiatą lub z gruntem. – Do filiżanki wsypuje się 1-2 łyżki kawy drobno mielonej i zalewa się wodą o temperaturze około 90 °C. Pije się napar z kawy, pozostawiając na dnie filiżanki fusy.

Tygielek – czyli kawa po turecku. Jest ot małe naczynie najczęściej wykonane z miedzi. Proces zaczyna się od zalania kawy zimną wodą w tyngielku i podgrzania jej do temperatury wrzenia kilkukrotnie. Kluczowym elementem w przygotowaniu tego rodzaju kawy jest dodatek cukru jak i bardzo drobne zmielenie kawy.

20 komentarzy do “W czym parzyć kawę ? Czyli co nieco o rodzajach parzenia kawy”

  1. Muszę ten wpis pokazać córce, ona jest wielbicielka dobrze zaparzonej kawy. Ja i tak każda kawę zabijam mlekiem;)

  2. Kopalnia wiedzy dla kawosza 😀 Zawsze się zastanawiałam, którą metodę wybrać, żeby wyszło jak najlepiej, a Twój wpis zdecydowanie rozświetlił mi w umyśle obszar odpowiedzialny za wyprodukowanie pysznej kawy 🙂

  3. Bardzo dobrze opisałaś cały proces jak i wyszczególniłaś elementy parzenia kawy. W moim domu rządzą dwie metody, o poranku zazwyczaj kawę robię ja do śniadania,w lekkim pośpiechu i dlatego używam do tego kawiarki. Lubie ten prosty sposób przygotowania dobrej i aromatycznej kawy,ponadto pachnie cudownie w kuchni. Po południu rządzi mój mąż z naszym ekspresem kolbowym. Sporo się uczył na temat procesu przygotowania kawy,dociskania itp. Dobra kawusia to podstawa 🙂

  4. Bardzo ciekawe metody parzenia kawy. To jest wręcz czynność mistyczna.
    Jakie to ma znaczenie wiedzą jej wielbiciele. Bardzo rzadko pijam, bo nie mogę, ale znam smak cudownej, aromatycznej kawy. Zapach kawy uwielbiam 🙂

  5. Kiedyś zwracałam więcej uwagi na to jak kawę przyrządzam, ale kawiarki nie miałam (teraz już nie szukam) ta z ekspresu mi nie podeszła, nie wiem dlaczego zapach był smak nie bardzo więc wróciłam do plujki,.

  6. Dzien bez kawy to dzień stracony 🙂 ja ją właśnie pije i delektuje się jej smakem. Uwielbiam kawe z mlekiem, że śmietanką i tylko w filiżance. To może jakiś odchyl od normy ale ja właśnie tak lubię 🙂 rano pije raka szybk a po pracy że ekspresu ciśnieniowego hmmm niebo w gębie 🙂

  7. Świetny i praktyczny wpis. Super opisałaś cały proces parzenia kawy. Ja kawy nie piję, ale mój mąż owszem – kocha kawę. Ja tylko delektuję się jej wspaniałym zapachem.

  8. Jak fajnie, że opisałaś tyle sposobów parzenia kawy w jednym miejscu. Uwielbiam kawę, choć teraz pijam ja bardzo rzadko. Najbardziej lubię fusiastą i czasami z kawiarki. Chcę jeszcze spróbować z tygielka i gotowaną w garnku 😀

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.