Przejdź do treści

Bajki terapeutyczne – dlaczego warto czytać je dzieciom ?

Bajki terapeutyczne – co to takiego ?

Są to bajeczki dla dzieci, które pomagają im lepiej zrozumieć otaczający ich świat a zwłaszcza tak bardzo ważny świat uczuć. Zazwyczaj są opowiadane z dziecięcej perspektywy, tak aby dzieci mogły łatwiej wczuć się w to co przeżywa bohater. Bohaterowie przeżywają zazwyczaj trudne sytuacje,w których zmagają się z uczuciami takimi jak lęk, strach, złość czy zazdrość. Razem z przygodami bohaterów, dzieci mają szansę nauczyć się, jak radzić sobie z emocjami jak i tego, że każdy z nas je ma. Bajki terapeutyczne, mogą pomóc też dorosłym, zrozumieć bardziej dziecięcy świat i znaleźć z dziećmi wspólny język.

Dlaczego czytam książki dzieciom ?

Czytanie książek, jet już u nas takim domowych rytuałem. Bardzo lubię ten czas, kiedy siadamy z książką i mogę poczytać coś dzieciom. Mam z tego podwójną korzyść, sama ćwiczę wymowę poprzez czytanie, jak i mogę nauczyć się czegoś ważnego. Książki czytam ja, albo mój mąż i mam nadzieję, że dzięki temu zaszczepimy w dzieciach tą radość z czytania, jaką mamy my sami. Regularnie chodzimy do biblioteki po nową porcję książeczek lub kupujemy co jakiś czas nowe. Jestem tak wychowana, że do książek mam duży szacunek i nie wyobrażam sobie, by moje dzieci nie wiedziały co to książka ( a znam niestety dzieci, które są wychowane z technologią i praktycznie nie wiedzą co to książki). Moi rodzice też mi czytywali książki, za co jestem bardzo wdzięczna. Te czasy bardzo miło wspominam i z chęcią do nich wracam myślami.

Tutaj chciałam Wam serdecznie polecić blog Karoliny https://wnaszejbajce.pl/ ! Ogromny zbiór recenzji książek dla dzieci, sama nie jedną książkę odkryłam na tym blogu. Możecie również śledzić Karolinę i jej wspaniałą rodzinkę na instagramie https://www.instagram.com/ksiazki_dla_dzieci/. Więc jeśli szukacie książek, to wiecie gdzie szukać 🙂

Bajki terapeutyczne – przykładowe propozycje


A może macie swoją ulubioną książkę ? Piszesz recenzje książek dla dzieci – Jeśli tak, dajcie znać koniecznie w komentarzach.

18 komentarzy do “Bajki terapeutyczne – dlaczego warto czytać je dzieciom ?”

 1. Czytanie dzieciom jest genialnym pomysłem i wcale nie jest to pomysł nowy, a te kolorowe bajki, cudne, plus sam pomysł bajkoterapii, przemycania ważnych treści w lekki sposób. Bardzo mi się to podoba, do teraz uwielbiam czytać bajki!

 2. Szczęśliwa Mama czyta cudowne bajeczki.
  Takie terapeutyczne działają cuda.
  Moje dzieci wyrosły z bajek, ale ja sama bym chętnie wróciła do świata baśni.
  Najważniejsze to właśnie zaszczepić dzieciom radość z czytania, a nie z bajek w tv.

 3. Ze smutkiem obserwują współczesne mamy które za uważają ze tv i komórka wystarczy dzieciom do rozwoju, do zaśnięcia natomiast pomijają książki. Ja od maleńkości co wieczór czytałam córce książki, włącznie z cała serią Harrego Pottera i dzięki temu książki są w jej życiu obecne a do biblioteki zagląda równie często jak do sklepu z ciuchami. Szkoda że internet wypiera ksiazki bo tylko one pobudzają wyobraźnie i szare komórki.

  1. Czasami tak łatwiej dla mamy, żeby coś innego zajęło dziecko. A potem niestety są tego konsekwencje. Ja nie mówię nie, ale u nas to naprawdę sporadycznie. Bajka na wieczór i tyle.

 4. Bardzo lubię bajki terapeutyczne. Często korzystałam z nich w pracy i w domu. Wiem, że działają I uspokajają. W domu mam również ulubione bajki terapeutyczne dla dorosłych, które serdecznie polecam.

 5. Od zawsze czytanie, także dzieciom i przez dzieci to najlepszy ich start w przygodę z książkami. I to wymyślono od czasu, kiedy książki istnieją. Nie nazywałabym więc tego bajkoterapią, tylko obcowaniem z książkami, co jest oczywiste i naturalne. Tak jak zabawa klockami.

 6. U nas też książeczki są bardzo ważne 🙂 Biblioteczka cały czas się rozrasta. Starsza córka rozczytuje się w książkach Nela-mała podróżniczka, a młodsza w Śwince Peppie i książeczkach o zwierzętach 🙂

 7. Polecam Ci Chińskie opowiadania lub baśnie. Pełno w nich morałów i idealnie nadają się na bajkoterapię. Była też taka seria musiałabym w pracy zobaczyć imię jakiejś dziewczynki jest w tytule i ona porusza wszystkie trudne tematy jak pierwszy dzień w szkole, nowy kolega w klasie itd

 8. Czytanie dzieciom to powinien być punkt obowiązkowy w wychowaniu i każdy rodzic mam nadzieje o tym pamięta. Jeszcze jako dzieci zaczytywalismy się głównie opowiadaniami czy baśniami, jednak malo było książek poruszających problemy emocji, uczuć, codziennych problemów i stad bajki terapeutyczne to świetny pomysl. Doskonale wsparcie dla rodziców w prosty i dziecięcy sposób wytłumaczenie ważnych rzeczy, tego co trudne. Czytaj ! Tu idealnie pasuje stwierdzenie …czym skorupka za młodu …

 9. Pamiętam czasu jak syn był mały – spędzaliśmy dużo czasu na czytaniu. Dziś, po 21 latach ten czas wspominam bardzo przyjemnie. Czytanie to rozwijanie u dziecka wyobraźni, dostarczanie nowych słów, ale i nie tylko. Te wspólne chwile wspominam również wyjątkowo

 10. Oh, so very important to read to the kids. And it’s great when you see them holding a book and telling the story too. Great rolemodeling…and a great opportunity to find out exactly what they are thinking when you read about feelings too.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.