Przejdź do treści

Jak być dobrą mamą ?

Jak być dobrą mamą ?

Jak być dobrą mamą ? Nie znam mamy, która sama nie zadała sobie sama tego pytania. Bo w końcu to nie takie łatwe zadanie jak się wydaje. Mogę śmiało powiedzieć, że bycie mamą to najtrudniejsze a zarazem najwspanialsza, część mojego życia. Każdego dnia uczę się być lepszą mamą i mam nadzieję, że kiedyś mi się to uda.

Dobra mama czyli jaka ?

Dobra mama, jest zawsze uśmiechnięta. Codziennie wstaje w dobrym humorze, jest pełna energii i zapału, na to co czeka ją danego dnia. Potrafi słuchać z dziećmi i z nimi rozmawia. Nigdy nie krzyczy po nich, ani nie karci, bo nie wypada. Zawsze spędza czas z dziećmi z przyjemnością, wspaniale się z nimi bawi. A przy tym wszystkim, dba o porządek w domu, o zrobienie obiadu, jak i pamięta o wielu innych sprawach. Zawsze wie co robić gdy jest źle. Dzieci dobrej mamy to aniołki, zadbane i dobrze wychowane. Dobra mama, znajduje zawsze czas dla dzieci, nawet jeśli sama go dla siebie nie ma. Mimo, że czasem jest zmęczona, nigdy nie pokazuje słabości. Z zapałem i uśmiechem od ucha do ucha, podoła wszelkim wyzwaniom. Dobra mama jest wzorem do naśladowania dla swoich dzieci, te ją kochają z całego serca. Dzieci wpatrzone w nią jak w obrazek, są grzeczne i uśmiechnięte jak ona.

Życie to nie bajka

Niestety życie to nie to samo co bajka. Nawet jeśli przeczyta się szereg poradników i posłucha milion rad, nie zdołamy przygotować się idealnie do tej roli. Nie można jednoznacznie odpowiedzieć, co to znaczy być dobrą matką. Można by śmiało wywnioskować, że nie ma idealnej matki jak z bajki powyżej. Nie ma, bo matka to nie tylko mama (czyli ktoś kto wychowuje dziecko). To także kobieta, często żona, czyjaś córka, a może i kochanka ? Bycie matką, nie czyni z nas superbohaterów, bez skaz, bez wad. To nie jest tak, że gdy zostaje się mama, nie jest się już nikim więcej. Bo zawsze, mimo wszystko każdy z nas jest wyjątkowym człowiekiem, samym w sobie.

Każda matka, nawet ta, która uważa się za idealną, ma zarówno wady jak i zalety. Przypuszczam, że nawet gdyby stworzono ,,robota matkę” ten nie byłby wystarczająco dobry. A mimo wszystko, mimo tego że wiemy że tak naprawdę nie da się być do końca dobrą matką, każda mama chce być lepsza. Nie jedna matka, przepłakała godziny w samotności, bo dziś poczuła się ,,tą złą i nie dobrą mamą”. Gryziona wyrzutami sumienia, ciągle żyje w poczuciu, tego że nie jest wystarczająco dobra, dla swojego dziecka.

Jak być dobrą mamą ?

Po prostu bądź sobą. Brzmi prosto prawda ?

Przestań wyrzucać w kółko sobie, złe rzeczy i dołować się z ich powodu. Daruj sobie być idealną, uczynną dla wszystkich dookoła. Skończ być tylko mamą, nie zapominaj, że jesteś też kimś innym. Przestań we wszystkim ciągle się starać, twój dom to nie muzeum, piękny wygląd to nie priorytet. Nie wymagaj od dzieci by były idealne, tak jak nie ma idealnych mam, nie ma też i dzieci. Wrzuć na luz, zatrzymaj się na chwilę i po prostu żyj. Bez zadręczania się setkami pytań, bez ciągłej gonitwy, bez zmartwień o to co ludzie powiedzą. Żyj, ciesz się chwilą która jest i kochaj. Bądź sobą z całą paletą wad i zalet, które czynią Cię wyjątkową.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
5 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Monika
2 lat temu

Ja ciągle gdzieś tam gonię za tym ideałem idealnej mamy, ale w zderzeniu z rzeczywistością różnie to wygląda. Bywam zbyt zmęczona na zabawę z córkami, czasami nie zdążę ogarnąć na błysk domu, a po mieszkaniu biegam w starym dresie 😉 Wiem, ze nie ma matek idealnych,ale z drugiej strony strony chce być jak najlepszą mamą.

Kamila
2 lat temu

Ja również chciałabym być dobrą mamą, bardzo dobry wpis, pięknie Pani pisze 🙂

Venus
2 lat temu

Akurat nie mój temat ale fajne czasem poznać inny punkt widzenia na różne tematy .

trackback

[…] Jak być dobrą mamą ? […]

%d bloggers like this: