Wakacje w górach – czy warto wybrać się z dziećmi ?

Wakacje w górach – czemu nie ?

Wakacje w górach, są zdecydowanie bardziej urozmaiconą formą spędzania czasu wolnego, niż te spędzone nad morzem. Możemy przyjemnie spędzić czas zarówno latem jak i zimą. Góry oferują bardzo dużo. Możemy podziwiać ich urok, wybierając się na pieszą wycieczkę na szczyt, lub zobaczyć co kryje się u ich podnóża. Górskie potoki, wodospady, łąki do wypasania owiec. Można by jeszcze wiele opowiadać. Każdy zakątek gór, ma w sobie coś wyjątkowego i niepowtarzalnego, co warto zobaczyć. Nawet gdy pada, można świetnie się bawić. Miejscowi doskonale wiedzą, jak sprawić by turyści chętnie wracali i chcieli ponownie spędzić wakacje akurat u nich. Na niepogodę otwierają się baseny, kina, muzea i inne różne ciekawe miejsca. Szczególnie polecam atrakcje turystyczne w Szklarskiej Porębie. Ucieszą zarówno małych jak i dużych fanów gór.

Co warto przemyśleć, przed wakacjami w górach z dziećmi ?

  1. Najważniejsze pytanie – czy dzieci chcą jechać na wakacje w góry. Jeśli chcemy zorganizować dzieciom miło czas, musimy przede wszystkim liczyć się z ich zdaniem i opinią.
  2. Czy nasze dzieci, są w stanie fizycznie znieść piesze wędrówki (jeśli mamy to w planach). A jeśli dzieci są małe czy damy radę je ponieść/przewieść. Tutaj można skorzystać z nosideł na plecy, które zdecydowanie ułatwiają takie wycieczki. Warto również szukać takich miejscowości i takich gór, gdzie można wyjechać na szczyt wózkiem albo wyciągiem.
  3. Czy w miejscowości do której chcemy pojechać, są atrakcje dla dzieci ( takie, by były dostosowane do wieku dziecka) zarówno na pogodę jak i nie pogodę.
  4. Wybór miejsca noclegowego, który będzie odpowiadał potrzebą zarówno dorosłym jak i dzieciom.

W góry z dziećmi dlaczego warto ?

Wyprawy w góry z dziećmi, pozwala przede wszystkim odkryć dzieciom przyrodę jak i uczą szacunku do niej. Piesze wędrówki są doskonałą lekcją samodyscypliny, dążenia do celów i pokonywania wszelkich trudności. Jest to również czas, w którym rodzicie i dzieci przeżywają wspólne przygody, a to zacieśnia rodzinne więzi. W górach warto również odpocząć od technologii i skupić się na przeżywaniu życia tu i teraz.

Nawet jeśli wyprawa z dziećmi w góry, wymaga dużej cierpliwości zwłaszcza od rodziców. Jestem zdania, że warto wybrać taką formę wakacji. Na pewno będzie to nie zapominany czas, pełen wrażeń. Polecam zwłaszcza odkrywanie naszych polskich gór, nie musimy jechać za granicę by podziwiać piękno świata.

7 komentarzy do “Wakacje w górach – czy warto wybrać się z dziećmi ?”

  1. myślę, że w góry dobrze jechać już ze starszymi dziećmi, byłam z maluchami i po szlakach na pewno się nie pochodzi:) Poczekam aż trochę podrosną:)))

    Odpowiedz
  2. Nam do gór trochę daleko. Zdecydowanie bliżej do morza 🙂 Za jakiś czas pewni odwiedzimy jednak też południe Polski 🙂 Góry są piękne o każdej porze roku.

    Odpowiedz

Leave a Reply

%d bloggers like this: