Borowina – niezwykłe błotko

Borowina jest mieszanką gleby i błota ( peloidu i torfu ) Zawarte są w niej są substancje roślinne pochodzące z roślin które rozkładają się przez wiele lat w glebie. Ponadto jest bogata w : sole mineralne, składniki roślinne, kwasy huminowe. Nie bez powodu to właśnie borowina stała się kolebką powstania uzdrowiska w Ustroniu. Mogę z dumą powiedzieć, że pochodzę właśnie z miasta gdzie zabiegi borowinowe są przeprowadzane od ponad 100 lat i trwają po dzień dzisiejszy.

Dlaczego warto ją stosować?

 • Borowina jest bardzo chłonna (w zabiegach jest mieszana z wodą)
 • Zatrzymuje ciepło na długi czas ( to dzięki temu zabiegi odprężają, pobudzają krążenie krwi)
 • Zwiększa się metabolizm komórkowy na powierzchni skóry gdzie przykładany jest okład – dzięki temu z organizmu uciekają substancje uboczne przemiany materii.
 • Przez skórę są wchłaniane substancje odżywcze
 • Zabiegi borowinowe zmniejszają stany zapalne i bóle ( reumatyzm, bóle kręgosłupa)
 • Jest stosowna jako środek lecznicy na wiele różnych chorób : chorobach reumatycznych, w bólach kręgosłupa chorobach układu nerwowego,chorobach wewnętrznych, chorobach kobiecych , stanach pourazowych kości, niepłodność
 • Ma działanie przeciwzapalne i antybakteryjne, wspomaga leczenie między innymi trądziku
 • Pomaga zwalczyć cellulit, ujędrnia przy tym ciało i działa kojąco
 • Wzmacnia włosy i działa na nie regenerująco
 • Może uregulować cykl miesiączkowy oraz zmniejszyć objawy menopauzy

Zabiegi borowinowe nie są przeznaczone dla każdego. Zrezygnować z nich powinny zwłaszcza kobiety w ciąży i karmiące oraz małe dzieci. Warto zanim zdecydujemy się na zabieg, skonsultować to najpierw z lekarzem, jeśli nie mamy pewności czy zabieg może być dla nas odpowiedni. Najlepiej najpierw udać się do gabinetu, gdzie można wykonać zabiegi borowinowe, zanim podejmiemy się robienia ich samodzielnie.

Borowina – Jak ją stosować w domu ?

Borowinę można stosować na kilka różnych metod. Począwszy od kąpieli z borowiną, mieszając ją z wodą w stosunku 1:3 lub 1:5. Można z borowiny wykonywać okłady na ciało, wcześniej ją podgrzewając i taką papkę nakłada się na ciało. Dobrym rozwiązaniem jest stosowanie okładu owijanego. Nakładana dodatkowo folia na ciało, sprawia że zabieg jest bardziej efektowny. Należy pamiętać o tym, że zabiegi z użyciem borowiny, nie powinny trwać za długo. Po domowym zabiegu, należy dobrze opłukać ciało. Warto również sięgać po kosmetyki, bazujące na borowinie, które mogą również przynieść pozytywne efekty stosowania.

32 komentarze do “Borowina – niezwykłe błotko”

 1. Nie miałam możliwości przeżycia tego zabiegu na własnej skórze, ale nie odstrasza mnie to i chętnie bym spróbowała 🙂 Jednak do Ustronia mam kawałek drogi 😀 Buziaki :*

  Odpowiedz

Dodaj komentarz