Przejdź do treści

Czysta kuchnia- praktyczne porady jak o nią dbać

Czysta kuchnia, wbrew pozorom, to właśnie kuchnia jest najbardziej brudnym pomieszczeniem w domach. I tutaj nie chodzi oczywiście o nieporządek, ale o brud którego nie widać gołym okiem. Niektóra żywność, może być środowiskiem wielu drobnoustrojów, nie koniecznie korzystnych dla nas. Łatwo można ją przenieść do kuchni, po prostu robiąc zakupy w sklepie. A później już wystarczy tylko coś przygotować w kuchni, aby rozsiać bakterie po całym domu. I tak nawet z goła czysta kuchnia, gdzie sprzątamy na co dzień, może nie być tak czysta jak sobie wyobrażamy.

Czysta kuchnia – o czym należy pamiętać ?

  • Płyn do dezynfekcji powierzchni powinien być obowiązkowy w dzisiejszych czasach. Jego użycie skutecznie zabija wszelkie złe drobnoustroje. Dezynfekowana powierzchnia jest czysta, jałowa i gotowa do dalszej pracy. Dezynfekcje powierzchni powinno się robić choć raz dziennie, najlepiej używając do wytarcia czystego kawałka papieru ręcznikowego. Dzięki regularnemu stosowaniu płynu, pozbędziesz się nie tylko wirusów, ale i bakterii i grzybów.
  • Codziennie odkażaj i porządnie myj zlew – Resztki w zlewie są nie wskazane, tak samo jak pozostawianie brudnych naczyń na następny dzień. Wilgotne i mokre środowiskowo, jest idealnym miejscem do rozwoju drobnoustrojów.
  • W miarę możliwości myj owoce i warzywa, przed włożeniem do lodówki. Dzięki temu pozbędziesz się zbędnego brudu z żywności. Wbrew pozorom nawet w lodówce, bakterie mogą łatwo się mnożyć i być idealnym ich siedliskiem.
  • Co najmniej raz w tygodniu porządnie umyj lodówkę -Jest to przydatny nawyk dzięki któremu w twojej lodówce zawsze będzie czysto. Pozbędziesz się przy okazji przeterminowanej żywności, która nie potrzebnie może zalegać nawet w najmniejszych zakamarkach lodówki. Nie zapomnij również o regularnym odmrażaniu zamrażalki, które powinno się robić co najmniej raz na pół roku.
  • Gąbki i ściereczki do mycia – Tego typu rzeczy, lepiej kupować tańsze ale wymieniać je częściej. Nawet jeśli gąbka i ścierka dobrze wygląda, dobrze wymieniać je raz na tydzień. Lub w miarę możliwości po prostu odkazić w wrzątku.
  • Czysta podłoga w kuchni – Myjąc podłogę w kuchni, warto zrobić to dobrze odciśniętym mopem. Zbyt duża ilość wody, może powodować że podłoga będzie dłużej schła. Istnieje też możliwość, że zamokną meble i będą się psuć. Ciekawą opcją jest mycie podłogi za pomocą mopa parowego, który lepiej odkaża nawierzchnię.

Nie bez powodu mówi się, że kuchnia jest wizytówką domu. Warto dbać o jej czystość, tak aby było to miejsce nie tylko przyjemne do przebywania ale i czyste. Wyrobienie sobie kilku nawyków, zwłaszcza odkażania blatów kuchennych czy nie pozostawiania brudnych naczyń w zlewie, może uchronić nas przed niepotrzebnymi chorobami. A wy jak dbacie o czystość w domu ?

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Agnieszka+Kaniuk
2 lat temu

W mojej kuchni zawsze musi być nieskazitelny porządek. W końcu jest to miejsce, gdzie przygotowuę jedzenie.

%d bloggers like this: