Przejdź do treści

Jak nauczyć się organizować czas ?

organizować czas

Szkoła życia – każdy z nas ją ma

Można śmiało by powiedzieć, że nigdy nie jest za późno na naukę. Że każdy z nas czegoś świadomie, a może i nawet nie, czegoś się uczy. Wszystkie dni, przynoszą nam bagaż nowych doświadczeń. Każda sytuacja jest inna i niestety nie do każdej zdołamy się przygotować, bo życie lubi nas zaskakiwać. Najwięcej uczymy się w czasach szkolnych, kiedy mamy możliwość się kształcić i zdobywać wiedzę. Wtedy chcąc nie chcąc, musimy się dostosować do godzin nauki, niezbędny plan lekcji , tak byśmy nie zapomnieli o której godzinie są lekcje.

Rozpoczynamy szkołę przejęci i pełni ekscytacji. Jedni z nas wyczekują pierwszego dnia szkoły, inni z kolei myślami są już w przyszłorocznych wakacjach. A więc wkraczamy w nowy etap w życiu, taszcząc na plecach ciężki tornister szkolny, który z czasem będzie też bagażem doświadczeń życiowych.

Czas ucieka, jak przez palce

Już wiele lat minęło, od kiedy chodziłam do szkoły. Teraz są to tylko wspomnienia i te piękne i te smutne, które są częścią mojego życia. Czasami chciało by się móc wrócić, cofnąć się w czasie i przeżyć życie od nowa. Niestety życie to nie gra, gdzie można przejść planszę jeszcze raz lub zyskać czas wypijając magiczny eliksir. Każdy z nas, ma określony czas na życie, jedni mają go wiele, inni z kolei bardzo mało. Uświadamiamy sobie, jak jest on cenny i jak szybko potrafi uciekać. I tutaj następuje pytanie, dlaczego w szkole nie uczymy się rozsądnego organizowania czasu ? Owszem uczymy się rozpoznawać która jest godzina, a ta wiedza jest bardzo przydatna. Zwłaszcza, jeśli chcemy zrobić coś w określonym czasie, wystarczy tylko spojrzeć na zegarek ( a dziś bardziej to na Smartwatcha ) i już wiemy która godzina. Nie zawsze doceniamy jaki to luksus, możliwość dokładnego odmierzania czasu, co kiedyś było nie do pojęcia.

I mimo posiadania tej umiejętności, współcześni ludzie mają tego czasu jednak mniej. Pytacie jak to możliwe ? Przecież czas trwa zawsze tyle samo, z tym że wbrew wszelkiej logice, niekiedy płynie on szybko a czasem ucieka nam przez palce. Wtedy z lękiem uświadamiamy sobie, że ktoś ukradł nam ten cenny czas, i nie chce go zwrócić. I o zgrozo, nie można czasu kupić, ani go dostać. Możemy tylko przeżyć go jak najlepiej umiemy.

Jak nauczyć się organizować czas ?

Oto jest pytanie, na które warto znać odpowiedź. Bo niestety organizować czas, nie każdy z nas umie. A jest to bardzo przydatna umiejętność, która może dać nam wiele korzyści. Zanim przejdziemy do sedna, warto zrobić sobie rachunek sumienia i przemyśleć swój dzień. Dokładnie rozpisać na kartce papieru, na co ile czasu przeznaczamy. O której wstajemy rano ? Ile czau poświęcamy na sen ? Ile na normalne czynności życiowe ? Albo ile zajmują nam głupoty, które nie są tak niezbędne do naszego życia. Po takim rachunku sumienia, wielu z nas może dojść do przerażających wniosków. Mnóstwo współczesnych ludzi marnuje czas na głupoty, chociażby wielogodzinne oglądanie słodkich kotków w internecie. Owszem, większość z nas kotki lubi, ale trochę nie rozsądne jest oglądnie ich zbyt długo. I później jeszcze bardziej nie logiczne, narzekanie że nie zdążyło się czegoś zrobić, bo no właśnie, wciągnie nas czasami do tego internetu. Oczywiście wszystko jest dla ludzi, jak najbardziej ważny jest cza na relaks, jakim może być oglądanie filmików lub seriali na tablecie. Przejdźmy zatem do sedna, czyli jak sprawić, żeby mieć tego czasu więcej.

Kilka porad jak organizować czas

  • Naucz się rozróżnić czynności w życiu na te ważne i mniej ważne
  • Zanim zaczniesz organizować czas dobrze przygotuj tak jakby był to powrót do szkoły, to doskonały moment by zacząć wprowadzać nowe nawyki w życiu !
  • Staraj się dbać o porządek, ciągły bałagan może ,,kraść czas”
  • Dbaj o dobrą jakość snu, wysypiaj się ! ( Jeśli masz problemy z zaśnięciem, przygotuj się odpowiednio do snu. Pamiętaj o wyciszeniu organizmu, zaciemnieniu pomieszczenia i unikaniu spoglądania w jasne ekrany urządzeń elektrycznych. Warto też wywietrzyć sypialnie i stosować rozluźniające ćwiczenia oddechowe przed snem.)
  • Wyrób w sobie nawyk zapisywania ważnych rzeczy do robienia w kalendarzu, jak i codziennego porannego analizowania co czeka nas w danym dniu
  • Nie zawracaj sobie głowy rzeczami, na które nie masz wpływu a poświęć je na takie, które możesz zmienić na lepsze
  • Zmobilizuj się do codziennego podsumowania dnia i przemyśleń dotyczących tego, co można by było zrobić lepiej
  • Nie zapomnij o codziennych ćwiczeniach, dzięki niemu zyskasz więcej energii i będziesz miał siłę na więcej rzeczy
  • Staraj się zacząć dzień, wykonując czynności w kolejności od najważniejszych do tych mniej ważnych.
  • Przydatnym gadżetem, może się okazać planer, dzięki niemu łatwo zaplanujesz poszczególne czynności w ciągu dnia

* Wpis zawiera linki afiliacyjne z Cenep.pl. Klikając w nie, nic nie płacisz, możesz za to zapoznać się z ciekawą ofertą sklepów.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
8 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Lovely
1 rok temu

These are fantastic tips to manage time! Writing down your plans for the day really helps!
xoxo
Lovely
http://www.mynameislovely.com

Karolina90dg
1 rok temu

Organizacja czasu jest niesamowicie pożyteczną umiejętnością w każdym wieku. Pozdrawiam serdecznie

aGwer
1 rok temu

U mnie dużo daje praca z samego rana. Odznaczam wtedy najważniejsze zadania i mogę później pozwolić sobie na nieco więcej luzu w ciągu dnia.

Ayuna
1 rok temu

Witam serdecznie ♡
Cudowny wpis, bardzo inspirujący i bardzo pomocny 🙂 Ja mam ogromny problem z organizacją czasu. Tak było odkąd pamiętam. Każda rada jak sobie z tym radzić jest dla mnie bardzo cenna 🙂
Pozdrawiam cieplutko ♡

lukaszmakeup.pl
1 rok temu

Ja własnie zmieniam pracę by móc w końcu sobie zaplanować jakoś czas 🙂

madziakowo
1 rok temu

nie jestem zorganizowana;P

Agnieszka Kaniuk
1 rok temu

Z organizacją czasu u mnie bywa różnie, więc bardzo chętnie skorzystam z Twoich porad. 😊

LanaDelRey.PL
1 rok temu

Bardzo fajny wpis! Organizacja nie jest moją mocną stroną, chociaż staram się nad tym pracować…

%d bloggers like this: