Przejdź do treści

Jak usunąć przebarwienia na zębach domowymi sposobami?

przebarwienia na zębach

Przebarwienia na zębach powstają z różnych powodów – wieku, złej diety, próchnicy lub demineralizacji szkliwa. Niezależnie od ich przyczyny nie są one mile widziane i wiele osób próbuje domowych sposobów, by się ich pozbyć. Czy metody te są skuteczne? I jak dbać o zęby, by przebarwienia na zębach nie pojawiły się znowu?

Czy przebarwienia na zębach można usunąć domowymi sposobami?

Istnieje wiele domowych sposobów na przebarwienia na zębach. Niektóre z nich – niestety dość rozpowszechnione w internecie – polegają na szczotkowaniu zębów substancjami dostępnymi w każdym domu np. cytryną lub sodą oczyszczoną. Nie warto po nie sięgać – takie metody są bardzo szkodliwe dla zębów i dziąseł.

Nie oznacza to jednak, że przebarwień na zębach nie możesz usunąć samodzielnie w domu. Na rynku istnieje wiele preparatów, które pomogą rozjaśnić barwę szkliwa. W płynach lub pastach do zębów na przebarwienia wykorzystuje się składniki, które usuwają nieestetyczny osad nagromadzony na zębach.

Takie składniki w pastach na przebarwienia zębów to m.in.:

  • substancje ścierne, które mechanicznie usuwają osad (np. krzemionka, proszek perłowy, polimery ścierne),
  • substancje rozpuszczające płytkę nazębną (np. bromelaina – enzym naturalnie występujący w ananasie),
  • substancje ograniczające osadzanie się płytki nazębnej.

Skutecznie rozpuszczają żółtawy osad lub przebarwienia w bruzdach zębowych powstałe na skutek spożywania dużych ilości kawy bądź herbaty, palenia papierosów lub złej diety. Nie działają jednak na przebarwienia na zębach o podłożu chorobowym.

przebarwienia na zębach

Jakie przebarwienia na zębach trzeba usunąć w gabinecie stomatologicznym?

Przebarwienia zębów mogą przyjmować różne przyczyny. Brązowe lub czarne przebarwienia na zębach najczęściej świadczą o zaawansowanym stadium próchnicy i nie da się ich usunąć za pomocą produktów higienicznych. W takim przypadku trzeba najpierw wyleczyć chorobę, usunąć zmienionych próchnicą tkanki i uzupełnić ubytki materiałem wypełniającym.

O stanie chorobowym świadczą również szare przebarwienia na zębach. Przeważnie jest to sygnał, że miękkie tkanki zęba obumarły. W takiej sytuacji możesz skorzystać ze specjalnych zabiegów, w których stosuje się środki przenikające przez szkliwo i rozjaśniające zębinę. Zwykle wystarczą 3-4 sesje, aby pozbyć się tego typu przebarwień.

Przebarwienia na zębach u dzieci najczęściej przyjmują barwę białą. Pojawiają się też u dorosłych i są oznaką próchnicy początkowej. Również i tym przypadku konieczne jest właściwe leczenie stomatologiczne. Nie zawsze jednak będzie ono wymagało usunięcia zaatakowanej tkanki zęba. We wczesnym stadium choroby można stosować preparaty remineralizujące szkliwo.

Wybierz skuteczne środki na przebarwienia zębów!

Pasty do zębów na przebarwienia różnią się od siebie. Niektóre z nich, jeśli zawierają zbyt agresywne substancje ścierne, mogą uszkadzać szkliwo i powodować stany zapalne jamy ustnej.

Aby uniknąć podrażnień, wybierz delikatnie działające środki takie jak produkty z serii GUM® ORIGINAL WHITEpastę do zębów na przebarwienia, płyn do płukania jamy ustnej i nić dentystyczną. Te specyfiki jednocześnie przywracają naturalną barwę szkliwa i wzmacniają je. Nie są mocno ścierne, a przebarwienia usuwają za pomocą piany pęcherzykowej, która ułatwia rozbijanie osadów.

Bardzo ważne jest, by w produkcie wybielającym znajdowały się w nim substancje łagodzące dziąsła oraz zapobiegające osadzaniu się płytki nazębnej np. izomaltu. Taki dodatek sprawia, że przebarwienia na zębach nie powracają, a delikatne tkanki jamy ustnej są dobrze odżywione i nawilżone. Pamiętaj, że w usuwaniu przebarwień najważniejszy jest nie piękny wygląd za wszelką cenę, a bezpieczeństwo i zdrowie jamy ustnej.undefined

20 komentarzy do “Jak usunąć przebarwienia na zębach domowymi sposobami?”

  1. U mnie problem z przebarwieniami nasilił się, gdy zaczęłam pić dużo kawy. Kiedy ze względów zdrowotnych musiałam ją odstawić zęby juz się tak szybko nie przebarwiały.

  2. Bardzo przydatny post, muszę go sobie zapisać, bo aktualnie noszę aparat ortodontyczny i nie mogę nic kombinować z wybielaniem zębów 🙁

    Zapraszam na nowy post: mangusie.pl

  3. W mojej diecie na szczęście przeważa woda 😛 kawę piję sporadycznie i póki co nie mam żadnych przebarwień 😉 Dobrze jest jednak znać takie specjalistyczne produkty 🙂

  4. Ja od czasu do czasu używam węgla aktywnego przez określony czas i zęby wydają się jaśniejsze. Dobrze radzi sobie z delikatnymi przebarwieniami, a w dodatku niewiele kosztuje

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.