Rodzaje soli – czy znasz je wszystkie ?

Rodzaje soli – czy znasz je wszystkie ?

Rodzaje soli, możemy podzielić głównie ze względu na ich wygląd. Na tą gruboziarnista i drobno zieloną. Wbrew pozorom, sól różni się od siebie nie tylko ze względu na wygląd, ale i skład. Każdy rodzaj soli jest wyjątkowy i cenny i coraz bardziej doceniany nie tylko w kuchni, ale i w kosmetyce. Warto zanim zdecydujemy się na jej zakup, poznać właściwości poszczególnych rodzai i znaleźć tą najbardziej odpowiednią dla siebie. Sól może przynieść nam wiele korzyści dla zdrowia, ale i też może znacznie zaszkodzić. Dlatego ważne jest zachowanie umiaru w jej stosowaniu i uwzględnieniu jej ilości w poszczególnych produktach spożywczych.

Rodzaje soli – jakie są popularne jej rodzaje ?

Główne rodzaje soli

 • Sól kuchenna inaczej nazywana stołową. Jest to najbardziej tradycyjny i powszechny rodzaj soli, który możemy spotkać w naszych domach. Możemy tutaj wybierać spośród stopnia zmielenia. Zazwyczaj drobno zmielona sól, jest wykorzystywane na co dzień. Gruboziarnista jest najczęściej stosowana do domowych przetworów. Od roku 1996 roku, sól jest w Polsce dodatkowo jodowana, aby uzupełnić braki jodu potasu w diecie. Sól kuchenna to głównie przyprawa, mająca na celu wzmocnienie smaku jak i właściwości konserwujące potrawy.
 • Sól morska w zależności od miejsca pozyskiwania, może różnić się nieco składem. Jej skład, jest jednak podobny do soli kuchennej, różni się nieco zawartością mikroelementów. Zawartość jodu występuje tutaj naturalnie, jednak jego ilość jest mniejsza, niż typowa sól jodowana. Niektórzy są zdania, że sól morska jest lepsza w smaku od stołowej, na co mogą mieć wpływ wielkości kryształków soli.
 • Sól himalajska charakteryzuje się głównie innym kolorem. Ma zabarwienie od różowej po koralową. W składzie nie wiele różni się od soli kuchennej, ma od niej znacznie bogatszy skład. Niektóre badania pokazują, ze zawiera około 84 dodatkowe pierwiastki. Ich ilość jednak jest bardzo znikoma. Tylko kilkanaście rodzajów pierwiastków wykryto na poziomie przekraczającym 1 ppm. Warto wspomnieć, że nazwa powszechnie używana, jest mylna. Sól himalajska, jest wydobywana obecnie na terenie Pakistanu i naprawdę ma mało wspólnego z himalajami.
 • Sól Kala Nama – wyróżnia ją czarny kolor który zawdzięcza zawartości węgla drzewnego jak i zapach, który uzyskuje dużej ilości zawartości siarkowodoru. Pozyskiwana jest gównie w Indiach, przez co nazywana jest również solą Indyjską. Carna sól jest jednym ze składników Jal-jeera, popularnego indyjskiego orzeźwiającego napoju.

Sól z podziałem ze względu na formę

 • Sól gruboziarnista
 • Sól drobnoziarnista
 • Sól Maldon – Ma charakterystyczny wygląd płatków i jest pozyskiwana z ze słonych wód morza Północnego w Maldon w Anglii.
 • Kwiat soli morskiej. Ich wygląd może przypominać rozłożyste kwiaty, jest to najbardziej oryginalny wygląd kryształków soli. Jest również pozyskana w niecodzienny sposób, co czyni ją niezwykle cenną i wyjątkową. Więcej o tej soli dowiedzie się tutaj : https://www.saltmate.pl/sklep/w-twojej-kuchni/sol/kwiat-soli-morskiej/

Ponadto możemy wyróżnić sole o właściwościach zdrowotnych :

 • Bocheńska sól. W składzie tej soli znajdziemy również – jony wapnia, magnezu, jodu i bromu. Często jest stosowana w kosmetykach, o działaniu relaksującym. Jest również stosowana w leczeniu schorzeń układu krążenia, oddechowego i pokarmowego. Wykazuje też pozytywne właściwości w leczeniu chorób reumatycznych, łagodząc bóle.
 • Sól emska. W tej soli znajdziemy siarczany, magnez i węglan sodu. Stosowana jest w leczeniu kataru oraz astmy oskrzelowej
 • Sól amonowa.Tak jak nazwa wskazuje, zawiera amon. Zastosowanie jej jest głównie farmaceutyczne, w produkcji leków o działaniu wykrztuśnym.
 • Sól z Morza Martwego. Ten rodzaj soli jest bardzo różnorodny w składzie. Znajdziemy w niej magnez, wapń,sód, brom, krzem, potas, siarkę, glin oraz fosfor. Ten rodzaj soli wykazuje najlepsze działanie w leczeniu chorób dermatologicznych, odżywiając skórę. Ponadto wykazuje właściwości łagodzące w leczeniu bólu stawów i poprawia krążenie krwi.

13 komentarzy do “Rodzaje soli – czy znasz je wszystkie ?”

Leave a Reply

%d bloggers like this: