Składniki kosmetyków do włosów – czego szukać?

Składniki kosmetyków do włosów, gdybym miała wymienić je wszystkie, obawiam się że starczyło by mi czasu. Producenci kosmetyków, co róż wynajdują nowy składnik, który niczym moda odbija się szerokim echem na sklepowych półkach. Obecnie mamy największą różnorodność kosmetyków, o której nawet nie śniły nasze babcie. Dzięki rozwoju technologi, możemy łatwiej szybciej i bezpieczniej, pozyskiwać cenne składniki prosto z natury.

Zwiększyła się przede wszystkim świadomość konsumencka, składy kosmetyków są dla nas bardziej jasne i zrozumiałe. To sprawia że, możemy lepiej dopasować najbardziej odpowiednie kosmetyki, nie tylko te do włosów. Warto jednak, przy interpretacji składów, korzystać z odpowiednich i sprawdzonych źródeł. Niestety internet aż kipi od ,,ekspertów”, którzy dokonują nieprawidłowo analizy składów. Często też są to działanie manipulacyjne, spowodowane taktyką niezdrowej konkurencji.

Składniki kosmetyków do włosów – najpopularniejsze substancje

Ceramidy 

Organiczne związki chemiczne z grupy lipidów obecne w warstwie rogowej naskórka. Ceramidy w warstwie rogowej ściśle do siebie przylegają, zapewniając nieprzepuszczalną powłokę dla wody oraz decydują o elastyczności skóry i utrzymaniu jej stałej temperatury. Na ceramidy szkodliwy wpływ mają m.in. mydło, detergenty i rozpuszczalniki. Ilość ceramidów zmniejsza się wraz z wiekiem, a skóra osób po 40. roku życia wcale ich nie produkuje.

Ceramidy chronią włosy przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, zapobiegają suchości włosów

Kolagen 

Główne białko tkanki łącznej. Ma ono bardzo wysoką odporność na rozciąganie i stanowi główny składnik ścięgien. Jest odpowiedzialny za elastyczność skóry. Ubytek kolagenu ze skóry powoduje powstawanie zmarszczek, w trakcie jej starzenia. Kolagen wypełnia także rogówkę oka, gdzie występuje w formie krystalicznej. Kolagen jest powszechnie stosowany w kosmetykach, zwłaszcza w kremach i maściach przeciwzmarszczkowych. Stosuje się go też jako wypełniacz w chirurgii kosmetycznej – np. do wypełniania ust.

Kolagen pomaga przy wypadaniu włosów i łysieniu plackowatym

Kreatyna

Organiczny związek chemiczny zawierający elementy strukturalne guanidyny i kwasu octowego. W organizmach zwierzęcych tworzy się w trakcie przemiany materii, występuje głównie w mięśniach i ścięgnach.

Wzmacnia włosy i powoduje ich ,,wyprostowanie się „

Kwas pantotenowy (prowitamina B5)  

Organiczny związek chemiczny, bardzo rozpowszechniony w świecie roślinnym i zwierzęcym (cząstka pan oznacza „wszystko”, „wszech-„, a pantotenowy to inaczej „wszechobecny”). Jest on niezbędny
dla każdej żywej komórki, ale w stanie wolnym rzadko występuje w przyrodzie. Chemicznie kwas pantotenowy jest amidem kwasu pantoinowego i β-alaniny.

Prowitamina B5 Regeneruje włosy, przyśpiesza wzrost, łagodzi zapalenia skóry  

Witamina A 

Zbiorcza nazwa organicznych związków chemicznych z grupy retinoidów (z których najważniejszy jest retinol), pełniących w organizmie funkcję niezbędnego składnika pokarmowego, rozpuszczalnej w tłuszczach witaminy. Wzmacnia włosy i poprawia ich odbudowę.

Zapobiega przesuszaniu się włosów  i regeneruje wydzielanie sebum skóry głowy

Witamina E 

Jest głównym antyoksydantem który chroni komórki przed utleniaczami. Bierze udział w dostarczaniu składników odżywczych do komórek. Wzmacnia ścianę naczyń krwionośnych oraz chroni czerwone krwinki przed przedwczesnym rozpadem. Wykorzystywana jest też do leczenia męskiej bezpłodności, zaburzeń mięśniowych, miażdżycy oraz chorób serca. Dym tytoniowy sprzyja degradacji witaminy E.

Witamina E wspomaga zmniejszeniu łamliwości i wypadaniu włosów  

Oleje roślinne 

W szerszym znaczeniu są to wszystkie substancje o konsystencji oleistej, pozyskiwane z dowolnej rośliny. W węższym znaczeniu za olej roślinny uważa się każdy ciekły tłuszcz pochodzenia roślinnego, który w temperaturze pokojowej ma konsystencję płynną.

Oleje roślinne w zależności od rodzaju głównie nawilżają włosy, chronią przed szkodliwymi działaniami czynników zewnętrznych. Ponadto ułatwiają rozczesywanie włosów


Wyciągi i ekstrakty 

To zagęszczony preparat roślinny, otrzymywany poprzez wytrawienie roślinnego surowca rozpuszczalnikiem, na przykład wodą bądź etanolem i ich mieszaninami, a następnie odpowiednie zagęszczenie. Jest to rodzaj leku galenowego.

Wyciągi i ekstrakty roślinne głownie mają działanie lecznice na włosy i skórę głowy.

*Post powstał przy pomocy Wikipedii

Przy okazji zapraszam Was na wpisy blogerek 🙂

8 komentarzy do “Składniki kosmetyków do włosów – czego szukać?”

  1. Kochana jak dobrze, że napisałaś o tym kolagenie. Od około 2 może 3 tygodni stosuję kolagen w tabletkach. Kupiłam, bo miałam nadzieję, że poprawi stan mojej cery, ale jak przeczytałam u Ciebie, że działa również na włosy to się ucieszyłam. Mojemu wypadaniu sprzyja farbowanie, ale liczę na to, że poprawi się ich stan 😉
    Bardzo przydatny wpis. Jak zauważę jakieś większe rezultaty po tych tabletkach to podzielę się wrażeniami na blogu 🙂
    Pozdrawiam cieplutko <3

    Odpowiedz

Leave a Reply

%d bloggers like this: