Przejdź do treści

Jak chronić ziemię ? Czyli co może zrobić każdy z nas dla wspólnego dobra naszej Ziemi

Jak chronić ziemię ?

Jak chronić ziemię – Ziemie nasza planeta

Świat…. jakby wyglądał, bez nas – bez ludzkości ? Czy nasza planeta była by taka sama ? Jesteśmy najbardziej inteligentnymi istotami, żyjącymi na naszej planecie Ziemi. Mimo tego faktu, zachowujemy się bardzo nie odpowiedzialnie. Skutki tego, widać już gołym okiem. Wyspa śmieci pływająca po oceanie, coraz większa liczba gatunków zwierząt i roślin całkowicie wymarłych. Zmieniający się ekosystem w zastraszająco się szybkim tempie. Przerażające jest to, że ludzkość może zmienić kwitnącą życiem planetę, dosłownie w ułamku sekundy(przy okazji ,,zabawy” jaką może być kolejna wojna światowa).

Zagłada planety ? To my – ludzie

Nasza planeta przez miliony lat, przetrwała bardzo wiele. Obecnie musi przetrwać największą plagę, jaką stanowymi my sami. Większość z nas myśli. ,, Ja nie zdołam naprawić ziemi, jestem przecież tylko człowiekiem. Chęci jednej osoby, nie zdołają niczego zmienić.”  Ale czy na pewno ?

Jak często zdarza Ci się myśleć, nie o sobie jako istocie pojedynczej lecz jako części planety Ziemi?
Bez względu na to jaką wiarę nosimy w sercu czy też w ogóle jej w nas nie ma. Bez względu na to jaki mamy odcień skóry, jakiej jesteśmy narodowości. Bez względu na to kim w życiu jesteśmy i jaka jest nasza orientacja seksualna. Wszystkich nas łączy jedno, jesteśmy mieszkańcami planety Ziemi.
W poczuciu naszego obowiązku, wdzięczności za życie – powinno być troska o nasz wspólny dom.

Żyjmy nie tylko dla siebie, ale dla tych co żyć będą po nas

Mimo tego, wielu z nas jest po prostu bezmyślnymi egoistami. Nie myślmy w ogóle przyszłościowo, do głowy nie przychodzi myśl – Jaki będzie świat za 100 lat. W coraz to szybszej gonitwie po dobra materialne świata, coraz bardziej ograbiamy Ziemię z wszystkiego dobrego. A w dodatku, czynimy coś znacznie gorszego….
Zaśmiecamy i zanieczyszczamy naszą planetę, rozpowszechniamy zarazę coraz dalej i niszczymy coraz więcej. Czy tak zachowują się rozumne istoty ?
Nawet w naszym mniemaniu bezmyślne istoty jak zwierzęta, nie czynią tyle szkód ile my sami.

Czy sami, możemy coś zrobić by chronić ziemię ?

I tutaj rodzi się pytanie. Czy jednostka, jaką jesteśmy my sami, zdoła coś zrobić ? Czy starania jednej osoby, mimo że niewiele zmienią w całym ogóle, mają sens ? Jedna osoba przecież nie zdoła, naprawić błędów całej ludzkości i sprawić by Ziemia znów ożyła tak jak dawniej.
Najważniejsze jest budowanie w nas świadomości, poczucia tego że jesteśmy czymś więcej niż samym sobą. Oprócz tego, wszyscy razem tworzymy tę część świata w której dane jest nam żyć.
Dbajmy i troszczmy się o te dobro wspólne, nawet jeśli czujemy że niewiele robimy. Bo lepiej robić coś i żyć w zgodzie z własnym sumieniem, niż godzić się na zagładę świata.

Jak chronić ziemię

Co każdy z nas może zrobić dla wspólnego dobra naszej planety Ziemi ?

Segreguj śmieci

Apel o który od lat, powtarzają wszyscy ekolodzy. Segregowanie śmieci, powinno wejść nam w krew i być czymś normalnym i oczywistym.

Nie śmieć

Nie wywoź śmieci do lasów, nie wyrzucaj pustych opakowań na ziemię. Dla Ciebie może to tylko mały śmieć, ale w przyszłości może być górą śmieci.

Ogranicz lub przestań używać kosmetyków i środków czystości które szkodzą środowisku.

Miedzy innymi zawartych w pojemnikach z aerozolem ( Szkodliwe freony w nich zawarte niszczą warstwę ozonową ziemi). Unikaj również produktów w których zawarte są sztuczne drobinki peeling-ujące(prędzej czy później znajdziesz je w swoim talerzu). Wybieraj kosmetyki i środki czystości przyjazne środowisku i nam samym.

Szanuj to co masz, nie kupuj tak wiele

Nadmierny konsumpcjonizm, kupowanie na potęgę i wyrzucanie nowych rzeczy bo zdążyły się już zepsuć lub znudzić. Takie sytuacje stają się już normą i wiele z nas tak czyni. Kupujmy ale rozsądnie, trzymajmy się zasady by kupować wtedy gdy naprawdę tego potrzebujemy. W miarę możliwości, naprawiaj to co zepsute.

Wyrób w sobie nawyk zbierania śmieci.

Wybierając się na spacer czy na wycieczkę w góry lub odpocząć nad morzem. Gdziekolwiek jesteśmy, wszędzie widać śmieci. Zamiast obojętnie obok nich przechodzić – podnieść i wyrzuć tam gdzie trzeba !

Jazdę samochodem, zamień na jadę rowerem lub spacer pieszo

Gdy tylko masz możliwość, dojścia lub dojechania rowerem do pracy naprawdę nie daleki kawał drogi, zrezygnuj z jazdy samochodem. Przeżuć się też na komunikacje miejską, lub zorganizuj wspólne dojazdy do pracy z innymi współpracownikami. Na tym zaoszczędzi nie tylko Twoje zdrowie ale i portfel.

Ogranicz spożywanie mięsa 

Jednym z głównych powodów ocieplanie ziemi, jest nadmierna produkcja szkodliwych gazów przez zwierzęta przeznaczone do rzeźni. Kolejnym czynnikiem jest nadmierna eksploatacja terenów leśnych przeznaczonych pod uprawy rolnicze. Ilość wody, przeznaczonej do ,,produkcji” jednego kilograma mięsa jest zwyczajnie nie opłacalna. Mimo tak oczywistych faktów, wiele z nas za często je mięso. W dodatku duża ilość spożywanego mięsa, które jest mocno przetworzone – jest jednym z głównych czynników zachorowania na raka. Ograniczenie jedzenia mięsa, każdego z nas chociażby o połowę może przynieść wiele korzyści. Jedzmy więc zdrowo i z głową !

Całkowicie zrezygnuj z produktów jednorazowego użycia 

Słomek, plastikowych talerzyków i sztuców. Zamiast tego zainwestuj w wielorazowe produkty lub bardziej ekologiczne zamienniki.

Unikaj oleju palmowego

Sam w sobie olej palmowy nie jest złym olejem. Jednak jego utwardzona forma, nie jest dobra dla naszego zdrowia. Spożywany go w dużej ilości, często nieświadomie. Olej palmowy znajduje się w wielu popularnych produktach. Niestety produkcja oleju palmowego należy do tanich i korzystnych. Karczowanie różnorodnych lasów pod jednorodną plantacje Olejowca gwinejskiego, przyczynia się do masowego niszczenia ekosystemu.

Jak chronić ziemię  – A Ty co robisz by chronić ziemię ?
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
9 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Maciek
Maciek
4 lat temu

To, co teraz się dzieje z naszą planetą tak bardzo mnie boli… Mamy tyle wspaniałych rozwiązań, które mogłyby powstrzymać globalne ocieplenie, ale z nich nie korzystamy. W Warszawie pojawiają się w niektórych miejscach lampy solarne, ale dlaczego wciąż tak ich mało? Gdyby miasta zainwestowały w tę technologię, o wiele ograniczyłoby to eksploatację elektrowni węglowych.

Agnieszka Kaniuk
2 lat temu

Jednocząc się w dbaniu o środowisko, niewielkim nakładem pracy możemy zrobić bardzo wiele.

Dorota
2 lat temu

Bardzo mądry i pożyteczny post Marzenko. Staram się to robić przy każdej okazji. Segreguję śmieci, oszczędzam prąd, wodę, nie kupuję już tak często ubrań, jak już to takie, które przetrwają dłużej. Opakowania po kosmetykach staram się wykorzystać maksymalnie, ewentualnie wyrzucam do recyklingu, unikam kupowania jednorazowych produktów, staram się jak potrafię, zachęcam do tego innych.

Monika
2 lat temu

Każdy z nas musi starać się dbać o naszą planetę, bo wszyscy jesteśmy jej częścią. Jeżeli o mnie chodzi to staram się generować mniej śmieci- ubrania kupuję głównie w second-handach, zakrętki przeznaczam na zbiórkę dla chorego chłopca, zużyte baterie zawoże do specjalnych pojemników, podobnie jak żarówki, książki oddaję do biblioteki, zbieram wodę w czasie mycia owoców i warzyw i podlewam nią kwiaty itd. Te same zasady wpajam dzieciom. Niewiele, ale nawet kropla drąży skałę.

Królowa Karo
2 lat temu

Jestem zdania, że zmiany należy zaczynać od siebie i jeśli każdy z nas zrobi coś dobrego to razem zrobimy wiele dobra… Dlatego zamiast myśleć, że to nie ma znaczenia, wart robić swoje…

Retromama.blog
1 rok temu

Bardzo mądre rady, w dobro planety musimy dbać wspólnie razem. Każdy jest odpowiedzialny za to jak wygląda nasze otoczenie.

Anna Piekneperfumy
1 rok temu

Staram się wprowadzać wiele tych zasad, dużo z nich stosuję na co dzień, ale przyznaję, że nie wszystkie.

Ania
1 rok temu

Marzenko żeby każdy z nas odrobinę się przyłożył do sprzątania i dbania mielibyśmy czysta planetę… Nie wszyscy przejmują się naszą Ziemią… Bardzo piękny wpis 🙂 pozdrawiam serdecznie 🙂

Ewelina
1 rok temu

Nawet małe czyny znaczą wiele.

%d bloggers like this: