Przejdź do treści

Cukrzyca a zęby, czyli dlaczego warto stosować pastę z ksylitolem?

cukrzyca a zęby

Cukrzyca a zęby, czyli dlaczego warto stosować pastę z ksylitolem?


Zdrowie zębów wpływa na prawidłowe funkcjonowanie organizmu, natomiast zdrowie organizmu ma odbicie w stanie zdrowia jamy ustnej. Te zależności szczególnie mocno uwypuklają się u diabetyków, którzy są szczególnie narażeni na próchnicę oraz choroby przyzębia. U cukrzyków higiena jamy ustnej powinna być utrzymywana szczególnie, by zapobiegać infekcjom oraz rozwojowi próchnicy. W jaki sposób szczególnie zadbać o higienę jamy ustnej będąc cukrzykiem? 
Na jakie problemy jamy ustnej są narażeni cukrzycy?
U cukrzyków bardzo często pojawia się problem suchości w ustach. Aby z nim walczyć należy często pić niegazowaną wodę, która nie zawiera cukru, dlatego nie wpływa na indeks glikemiczny oraz stan zdrowia zębów. Dzięki regularnemu dopajaniu stabilizuje się poziom płynów, co pozytywnie wpływa na funkcjonowanie całego organizmu. U diabetyków często występują objawy stanu zapalnego przyzębia oraz choroby próchniczej. Cukrzycy są również w szczególny sposób narażeni na rozwój kandydozy, choroby grzybiczej, rozwijającej się zwłaszcza w przypadku częstego używania antybiotyków. Cukrzycy mają problem z pękającymi kącikami ust. Wszystkie wymienione objawy i schorzenia nasilają się w przypadku niewłaściwie kontrolowanej cukrzycy i mogą zostać zminimalizowane poprzez częste korzystanie z wysokiej jakości produktów leczniczych i pielęgnacyjnych. Pasta do zębów dla cukrzyków powinna zostać starannie dobrana wraz z płynem do płukania ust. 

Jak dbać o higienę jamy ustnej jako diabetyk?


Cukrzyca, a zęby? Diabetycy są szczególnie narażeni na wystąpienie negatywnych skutków braku właściwej higieny jamy ustnej. Powinni oni regularnie korzystać z opieki stomatologicznej, dbając o zdrowie zębów oraz regularne czyszczenie i piaskowanie. Ważna jest również fluoryzacja, zapobiegająca próchnicy. Powstająca na skutek rozwoju bakterii próchnica nie będzie miała dogodnego środowiska, jeżeli ubytki zostaną uzupełnione, a na czystych zębach oraz w ich okolicy nie będą miały szansy rozwinąć się zarazki. Dodatkowo sprawdź, jaka pasta do zębów dla diabetyków sprawdzi się u Ciebie. Prawidłowa higiena jamy ustnej oraz regularne wizyty u stomatologa pozwolą uniknąć próchnicy, problemów nieświeżego oddechu oraz suchości w jamie ustnej. 

Pasta do zębów z ksylitolem – dlaczego polecana jest cukrzykom?


Pasta do zębów z fluorem lub aminofluorkiem jest niezbędnym wyposażeniem każdej łazienki. Dzięki swoim właściwościom fluor zapobiega rozwojowi bakterii, powodujących próchnicę. Skąd więc pomysł na ksylitol w pastach do zębów dla diabetyków? Pasta do zębów z ksylitolem wraz z zawartym w niej fluorem wpływa skutecznie na zahamowanie rozwoju bakterii w jamie ustnej. Dla diabetyków szczególnie ważna jest kompleksowa i intensywna profilaktyka przeciwpróchnicza. Substancja ksylitol nie jest jedynie alternatywą dla cukru. Dzięki niej zahamowane zostaje namnażanie się bakterii. Przeciwbakteryjny ksylitol działa podobnie do fluoru, powodując ograniczenie ryzyka rozwoju próchnicy. W przypadku cukrzyków skuteczność w tym względzie jest bardzo ważna. Próchnica może bowiem bardzo negatywnie wpłynąć na poziomo cukru we krwi i zaburzyć wdrożoną terapię. Aby pasta do zębów z ksylitolem była skuteczna u cukrzyków konieczne jest regularne mycie zębów. Czyszczenie ich powinno odbywać się po każdym posiłku, a jeżeli nie jest to możliwe, co najmniej dwa razy dziennie. Higiena jamy ustnej jest niezbędnym elementem codziennej pielęgnacji, dlatego jako diebetyk wybieraj produkty, które szczególnie wspomogą Twoją dbałość o zdrowe zęby. 
 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Agnieszka Kaniuk
1 rok temu

Ważny post dla zainteresowanych tematem

Hania
1 rok temu

Nie słyszałam o takiej paście. W sumie nie choruję na cukrzycę.

Królowa Karo
1 rok temu

Nigdy o tym nie myślałam, ale masz rację – dobrze, że zwróciłaś na to uwagę.

%d bloggers like this: